Polykarbonáty na zasklení pergol a přístřešků
O polykarbonátových deskách obecně jsme vás informovali v článku Polykarbonátové desky na přístřešky, pergoly, kryty bazénů, zimní zahrady. Dnes se proto podívejme na nejběžnější využití polykarbonátu z pohledu běžného zákazníka, respektive koncového uživatele.
S polykarbonátovými deskami se bezpochyby setkává většina z nás v každodenním životě, aniž bychom si to uvědomovali. Komůrkové polykarbonátové desky jsou použity na přístřešcích zastávek MHD, na kterých čekáme na svůj dopravní prostředek; polykarbonátové zaklapávací panely jsou dost možná nainstalovány ve stěně tělocvičny, kam chodí sportovat vaše dítě, sousedova pergola je krytá průhlednými PC deskami tvaru trapézu... a vy sami stojíte před rozhodnutím, co použít na vaši oázu klidu, kterou si po dovolené konečně chcete postavit na zahradě.
Trapézové prosvětlovací desky
Kdo preferuje tu nejvíce jednoduchou montáž, bezpochyby zvolí prosvětlovací desky ve tvaru trapézu. U těch totiž pro montáž potřebujete jen spodní těsnící pryž pro polepení konstrukce, vhodné šrouby (dle materiálu konstrukce a profilu latí), čepičky nebo podložky kvůli dotěsnění, distanční podložky (to proto, abyste při montáži tvar trapézu přílišným utažením nezdeformovali). No a samozřejmě prosvětlovací desky a chuť k práci.
Co se samotných desek týče, volte dle světelných podmínek mezi barvou čirou (pokud máte pergolu orientovanou na méně slunné strany) nebo hnědou (též zvanou kouřová či bronzová – pozn. redakce). Dále se rozhodněte mezi deskami s hladkým povrchem, které jsou sice levnější, zato ale přes ně zcela jasně uvidíte případné nečistoty i bodavé sluneční paprsky. Nebo si raději připlaťte a kupte si desky s krupičkou na povrchu. Ty nejen, že lámou sluneční paprsky a Slunce tak neoslňuje, ale navíc rozostřují průhled materiálem a případné nečistoty nejsou při pohledu zdola nahoru tolik patrné.
Pokud plánujete použít stejný typ materiálu na střechu i boky (svislé stěny) vašeho posezení, informujte se předem, jestli mají desky filtr proti škodlivému UV záření z obou stran. Pro střechy se používají desky s jednostrannou UV stabilizací, při montáži ji nezapomeňte orientovat směrem nahoru. Tato strana je obvykle označená samolepkou nebo slabě vyrytým nápisem „this side up” nebo „UV side” apod. České nápisy na materiálu obvykle nehledejte, protože výroba probíhá v Anglii, Francii či Švýcarsku. Co se cen týče, nezáleží obvykle na tom, odkud materiál pochází, jako spíše na jeho chemickém složení. Trapézová deska, která na pohled vypadá stejně, může být vyrobená z PVC, sklolaminátu, nebo konečně z polykarbonátu, který je velmi houževnatý a prakticky nerozbitný. Zvolenou kvalitu tak poznáte buďto po několikaletém používání, nebo již po prvním silném krupobití.
Polykarbonátové desky se zámkem
Pro ty z vás, kterým nevadí přečíst montážní návod o jednu stranu delší a jsou navíc smíření s nepatrně větším množstvím montážních doplňků, tu máme designově podstatně zdařilejší produkt: polykarbonátové desky se zámkem Click®. Tyto desky z polykarbonátu jsou určeny pro stejný typ spodní konstrukce, jako trapézové desky, tedy pro takovou skladbu, kdy na svislé krokve jsou v příčném směru připevněné latě. Vzdálenost jednotlivých latí od sebe je závislá na konkrétním typu materiálu, obvykle jsou však 0,8–1,0 m od sebe (pro sněhové zatížení 75–90 kg/m2). Pro klasické komůrkové polykarbonátové desky je totiž spodní konstrukce tvořena tak, že latě jsou do krokví zadlabány, aby podélné i příčné nosníky tvořily spolu jednu rovinu. Krokve navíc mají být od sebe vzdálené po 1,05 m a vzdálenost latí je pak závislá na zvolené tloušťce komůrkové desky. To je z hlediska montáže, resp. provedení konstrukce přístřešku pro komůrkové vs. trapézové desky ten nejdůležitější rozdíl.
Click® jsou zaklapávací zámkové desky z polykarbonátu, s krupičkou uvnitř komůrek pro lepší rozptyl světla (skladem čiré i průsvitné hnědé). Montáž usnadňuje šíře jednotlivých desek, která je pouhých 25 cm; běžně dostupná délka je 3; 4 nebo 6 m. Nespornou výhodou, kterou pocítíte i finančně, je skutečnost, že desky se instalují bez použití přítlačných lišt. Prosklení tak tvoří homogenní plochu, která je určená především zákazníkům kladoucím vysoký důraz na design.
Přesto, že jsou všechny zde uváděné materiály primárně určené na prosklení přístřešků, je možné tyto instalovat i na kolmé stěny. Své případné technické dotazy (teplotní odolnost materiálu, možnost instalace na obloukové či svislé konstrukce, formátování na míru, dopravu zboží apod.) směřujte na odborníky.
Závěrem jedno doporučení, které vám může ušetřit nemalé finanční prostředky: při plánování rozměrů pergoly se nejprve informujte o rozměrech prosklívacích desek! Můžete totiž optimalizovat rozměr zamýšlené stavby dle běžně dostupných formátů polykarbonátových desek, nebo si tyto zaříznout na požadovaný rozměr, ovšem v takovém případě počítejte s tím, že vám odpad bude dodán a započítán.