POROTHERM Si - geniálně jednoduché řešení

Přestože je možné shrnout výhody systému POROTHERM Si v pojmech jako: špičkové tepelně-izolační vlastnosti, spojení pero + drážka a zjednodušení vyzdívání problematických míst v místech napojení stěn v rozích a na styku s výplněmi otvorů, toto shrnutí nedokáže postihnout to hlavní. Vědomí, že bydlíme v domě, který je postaven ze skutečně kvalitního materiálu…

POROTHERM Si

Stavební systém POROTHERM Si (Super-Izolant) je na trhu prozatím ve dvou provedeních - POROTHERM 44 Si a POROTHERM 40 Si – a to včetně doplňků. Oba druhy cihel splňují požadavky na tepelně izolační vlastnosti vnějších stěn a pokud jsou doplněny správně provedenými omítkami, jejich tepelně izolační schopnosti se zvyšují až na hodnoty, které tyto požadavky překračují.

Stavební systém POROTHERM Si
Stavební systém POROTHERM Si

POROTHERM 40 Si

V případě POROTHERMU 40 Si vykazuje neomítnutá stěna z těchto bloků vyzděná na tepelně izolační maltu POROTHERM TM tepelný odpor v přepočtu na ustálenou (praktickou) vlhkost zdiva ve výši R = 3,65 m2·K·W-1 . Při systémovém použití omítek POROTHERM TO a UNIVERSAL (vnější lehká omítka TO v tloušťce 30 mm, omítka UNIVERSAL v tloušťce 10 mm jako vnitřní a 5 mm jako vnější krycí) se docílí tepelného odporu R = 3,82 m2·K·W-1 , což odpovídá hodnotě součinitele prostupu tepla U = 0,25 W·m-2·K-1 . Tato výsledná hodnota součinitele prostupu tepla odpovídá doporučené hodnotě pro „těžké konstrukce" vnějších stěn z nově platné normy ČSN 73 0540-2:2002 Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky.

POROTHERM 40 Si
POROTHERM 40 Si

POROTHERM 44 Si

Pokud stavebník zvolí POROTHERM 44 Si, může počítat za totožných podmínek s naměřeným tepelným odporem v přepočtu na ustálenou (praktickou) vlhkost zdiva ve výši R = 4,01 m2·K·W-1 . Za systémového použití omítek POROTHERM TO a UNIVERSAL se docílí tepelného odporu R = 4,20 m2·K·W-1 . Uvedený údaj pak odpovídá hodnotě součinitele prostupu tepla U = 0,23 W·m-2·K-1.

POROTHERM 44 Si
POROTHERM 44 Si

Doplňky vyřeší ostění i nadpraží

Doplňky obou formátů – poloviční a koncové bloky POROTHERM Si nabízejí ideální a zároveň stavebně jednoduché řešení prostor pod okenními parapety, nadpraží (konstrukce nad horní hranou okna) a ostění (zdivo po stranách okna). Právě tato místa jsou kritická při výstavbě formou jednovrstvého zdění (bez dalšího dodatečného zateplení). Celý problém vzniká na základě jediné příčiny. V okolí otvorů dochází k největším únikům právě v ostění, kde prostupu tepla vzdoruje materiál stěny pouze na tloušťku okenního či dveřního rámu a ne celá tloušťka zdiva, jak je tomu u plné stěny jednovrstvé konstrukce. Při extrémně nízkých venkovních teplotách může dojít uvnitř místnosti právě na těchto místech k poklesu povrchové teploty pod rosný bod, což se projeví srážením vzdušné vlhkosti. Při dlouhodobějším působení pak může dojít k následnému vzniku plísní.

Celý dům ze systému POROTHERM
Celý dům ze systému POROTHERM

Poloviční a koncové bloky vycházející z formátu POROTHERM Si mají po celé své výšce vybránu speciální kapsu, která se při použití polovičního bloku v rohu stěny vyplňuje maltou. Pokud se ale tyto bloky využijí okolo otvorů pro okna nebo dveře, mohou poskytnout převratné výhody. V ostění se poloviční a koncové bloky vyzdívají střídavě po vrstvách nad sebe tak, aby vytvořily svislou (širokou a mělkou) drážku. V parapetu se kladou vedle sebe řeznými plochami na sraz tak, aby kapsy byly shora, směrem k rámu okna, a plynule na sebe navazovaly.

Zdění ostění a parapetu je nutné provádět s maximální možnou přesností. Jen tak je zaručen optimální výsledek. Do drážky, která vznikne napojením kapes pod sebou nebo za sebe, se vlepí pruh speciálního izolantu – extrudovaného polystyrenu XPS o tloušťce 30 mm a teprve mezi takto zaizolované drážky se osadí okno. Díky speciálnímu tvaru cihelného bloku, jeho tepelně izolačním vlastnostem a kvalitnímu izolantu by již nemělo docházet k rosení zdiva, a tedy ani k tvorbě plísní.




Související odkazy a doplňky:

POROmetr − porovnejte úspory se stěnou POROTHERM.

Stavebníci, kteří staví z POROTHERMU, mohou díky pomůcce od společnosti Wienerberger zjistit, na jaké výdaje se připravit a zda má vůbec smysl zateplovat nebo raději investovat do kvalitních oken. Na základě informace o velikosti vnější stěny domu POROmetr snadno vypočítá, kolik tepla "uteče" zdmi a jaká částka se "protopí" stěnami.

Více informací naleznete v článku POROmetr spočítá kolik prostavíte i protopíte.

Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny

Vliv oken na tepelnou náročnost celé stěny z tepelně izolačních cihel POROTHERM je větší, než jak bývá známo. Proto je místo zateplení takové stěny účinnější a často levnější volit okna pro pasivní nebo nízkoenergetické domy s hodnotou UW od 0,5 do 0,85 W/(m2K)) místo standardních oken (UW = 1,3) nebo normou ještě přípustných (UW = 1,7). Ukazuje to program Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny, kde jsou přednastaveny U-hodnoty pro zdivo z cihel POROTHERM 44 Si (0,24 W/(m2K)).

Autor: Mgr. Lidmila Kábrtová
Foto: Archiv Wienerberger