Požární podhledy CETRIS® – ověřená ochrana před účinky ohně
Nejen dřevěné stropní konstrukce je nutno chránit před ohněm. Vysoká teplota negativně působí na kov ve skladbách stropů s nosnou kovovou konstrukcí. Ochranu po předepsanou dobu požární odolnosti dokážou stropním a střešním konstrukcím zajistit požární podhledy opláštěné cementotřískovými deskami CETRIS®.
Požární odolnost podhledů opláštěných deskami CETRIS® BASIC byla krátce po zavedení evropských zkušebních norem ověřena dle ČSN EN 1364-2 Zkoušení požární odolnosti nenosných prvků – Část 2: Podhledy, ve formě samostatného podhledu. Výsledkem je několik skladeb podhledů s odolností EI 15 – EI 45, s doplňkovou klasifikací DP1/DP2 – v závislosti na provedené pomocné konstrukci pozinkované CD profily/dřevěné latě.
V letošním roce výrobce cementotřískových desek CETRIS® provedl ve zkušebně požární odolnosti FIRES Batizovce spol. s r. o. dvě úspěšné zkoušky vodorovných membrán – podhledů. Tentokrát byla použita zkušební norma ČSN EN 13381-1 Zkušební metody pro stanovení příspěvku k požární odolnosti konstrukčních prvků – Část 1: Vodorovné ochranné membrány.
Účinkům normového požáru je v tomto případě vystaven podhled včetně stropní konstrukce. Použita byla normová skladba stropní konstrukce – ocelové nosníky zakryté vyztuženými deskami z lehčeného betonu. V rámci rozšířené klasifikace, na základě výpočtů podle Eurokódů, je možné následně výsledky ze zkoušek využít i pod jiné typy stropních konstrukcí:
- ocelové nosníky zakryté vyztuženými deskami z hutného betonu,
- ocelové nosníky zakryté (spřaženými) ocelobetonovými deskami,
- dřevěné nosníky zakryté deskami na bázi dřeva.
Zkouška probíhá podle ČSN EN 1363-1 pod statickým zatížením vyvozeným tak, aby ohybový moment při zkoušce byl roven 60 % maximálního ohybového momentu vypočteného za běžné teploty (podle příslušného Eurokódu).
Při zkoušce je sledováno několik kritérií, mimo jiné:
Výsledkem zkoušky jsou podklady pro prezentaci kriteria požární odolnosti R – nosnost. Prezentovány jsou časy dosažení limitní teploty v dutině podhledu a časy dosažení limitní teploty na povrchu ocelových nosníků. Z naměřených hodnot lze přímo použít čas dosažení teploty 510 °C na ocelových nosnících doporučeného součinitele Am/V = (275 ± 25) .m-1, z čehož lze stanovit kriterium R – nosnosti pro návrhovou teplotu. Rovněž lze použít čas dosažení teploty 300 °C v dutině, což charakterizuje čas vznícení dřevěných nosníků.
Výstupem ze zkoušek tak jsou rozšířené dimenzační tabulky pro vodorovné podhledové konstrukce s různými stropními nebo střešními konstrukcemi. Základní požární odolnosti 15 minut tak bude možné dosáhnout již jednoduchou skladbou podhledu s jednovrstvým opláštěním deskou CETRIS® BASIC tloušťky 12 mm.
Téma: CETRIS
Požární odolnost 45–60 minut dle skladby stropu dosahuje skladba s dvouvrstvým opláštěním deskami CETRIS® BASIC 12 mm. Pomocná konstrukce z pozinkovaných CD profilů je zavěšena na systému závěsů k stropní železobetonové desce. Vložená minerální vlna nejen řeší tepelnou funkci, ale podílí se také na zvýšení požární odolnosti zavěšeného podhledu. Opláštění je vytvořeno dvěma vrstvami cementotřískových desek CETRIS® BASIC tloušťky 12 mm. Spáry mezi deskami CETRIS®, stejně jako styky s ostatními konstrukcemi (stěny, sloup apod.), jsou vyplněny požárním tmelem. Tato skladba byla použita při opláštění podhledů v areálu Nemocnice sv. Anny v Brně. Desky CETRIS® BASIC byly ponechány bez povrchové úpravy – i takto jsou vhodné do venkovního prostředí, dostatečně odolné vůči povětrnostním vlivům. Výsledný vzhled odpovídá preciznosti při formátování, montáži i tmelení cementotřískových desek CETRIS® BASIC.