Pozor na chybnou instalaci výplní otvorů
Obvodové zdivo, střešní plášť a výplně otvorů jsou pro naše zeměpisné pásmo nejdůležitějšími částmi stavby. Nedostalo se nám toho štěstí, že by se naše republika nacházela jižněji, kde v zimním období nemusí obyvatelé řešit úspory na vytápění a s tím spjaté problémy tepelné izolace domů a tepelných mostů. Do vyzděného domu umístí nějaká okna, aby jim nepršelo či nefoukalo do domu. V létě mají sice opačný problém s přehříváním staveb, ale ten většinou vyřeší světlou střechou a instalací klimatizačních jednotek s odpovídajícím výkonem.
Při stále se zvyšujících cenách energií u nás se zvyšují i požadavky na tepelnou izolaci staveb.
Pro správnou funkčnost vnější obálky domů je nutné zajistit správné navázání – spojení jednotlivých vnějších částí stavby. Mám tím na mysli konkrétně osazení výplní otvorů.
Normy
V současnosti způsoby zabudování výplní do stavební konstrukce upravuje norma ČSN 74 6077, která v dubnu 2014 nahradila původní platnou normu TNI 74 6077. Stanovené normativy se týkají nejen nových staveb, ale také rekonstrukcí a stavebních úprav. Výjimkou jsou kulturní památky, kde se postupuje individuálně, a stavby z lehkého obvodového plaště dle ČSN EN 13830. Obecná doporučení této normy platí i pro zabudování střešních oken.
Možná pochybení
Přes dané způsoby osazení vnějších oken a dveří se stále na stavbách setkáváme s pochybeními, která mají díky nedbalému provedení za následek vznik tepelných mostů v připojovací spáře rámů a následnou kondenzaci, která výrazně snižuje funknčnost a živostnost ocelových či dřevěných částí výplní otvorů. Výrobci zabývající se prvky pro izolování a utěsnění prostoru mezi okenním, dveřním rámem a ostěním stavby uvedli na trh dostatek produktů, které mají zajistit správnou funci tohoto stavebního detailu. Všichni výrobci oken, ale i stavebních materiálů pro vnější obvod domů, přejímají systémová řešení zabudování výplní a uvádějí je ve svých stavebních pustupech. V praxi je ale řešení mnohdy opomíjeno nejen realizačními firmami, ale i samotnými investory, kteří pod vidinou finanční úspory odmítají dodatečné a podle nich zbytečné těsnící pásky kolem rámů instalovat. Montážní firmy se pak ve smlouvě o dílo vzdají odpovědnosti za chybné provedení na základě požadavku investora. Přitom obvodové izolační pásky a tepelně izolační profily pro připojení parapetů tvoří cca. 5,5 % z celkové ceny výplní otvorů. Tato úspora rozhodně není na místě, když si uvědomíte následné problémy týkající se hygieny prostředí vlivem růstu plísní a nákladné reinstalace oken či dveří a s tím spojených omezení užívání prostor.
Správná instalace výplní otvorů
Jako výrobci stavebních materiálů rovněž přejímáme a uvádíme doporučení pro správné instalování výplní otvorů do našeho obvodového zdiva. V detailech uvedených v Technickém katalogu LIVETHERM ale převážně naleznete kromě použití parotěsných pásek (z interiéru) řešení přeteplení vnějšího ostění přes funkční spáru okenních rámů. Nejedná se o nedostatek stavebního systému, do kterého nelze standardtními způsoby instalovat výplně, ale tímto doporučením reagujeme na stále se opakující nedůslednost prováděných prací a snažíme se eliminovat tzv. lidovou tvořivost. Výsledkem je zvýšení povrchových teplot rámu v interiéru a tím je předcházeno kondenzaci a degradaci izolační pěny v připojovací spáře. Řešení tohoto detailu by se mělo týkat všech staveb, nejen nízkoenergetických a pasivních, u kterých je preciznost instalace požadavku na provedení zkoušky vzduchotěsnosti obálky budovy – Blower Door testu. Při správném osazení oken do otvoru obvodového zdiva LIVETHERM, například pomocí komprimační pásky, není nutné ostění zateplovat, ale pozor na aplikaci pásky přes rohy rámů. Obecně platí mínění, že tato opatření se týkají pouze tří stran výplně otvorů. Opatření izolačními či komprimačními páskami se týká i spodní strany rámu, kde je navíc nutné řešit osazení tepelně izolačního profilu pro připojení parapetů. Prostor parapetu je při umístění topného tělesa pod oknem ve stínu proudění i při malé hloubce vnitřního parapetu. Tím nedochází v těchto místech ke zvýšení teplot vlivem vytápění v zimním období a tato část okna je tedy nejnáchylnější na prostup nízkých teplot z exteriéru. Zde je tedy kromě neprůvdušnosti a vnikání vlhkosti vlivem difuze v zimním období potřeba zajistit, aby v místě připojení vnějšího parapetu nedocházelo k prostupu nízkých teplot z exteriéru, protože by kromě rámu mohlo dojít i k ovlivnění teploty meziskelního rámečku přes funkční spráru okna.
Závěr
Myslíte si, že přeháním a uvedenou problematiku zveličuji? Nedávno jsem procházel v nově vznikající zóně rodinných domů a ze 16 s osazenými okny mělo správné připojení vyřešeno pouze 5. Neznalost a opomíjená důležitost těchto detailů znehodnocuje použité materiály, protože k čemu jsou nejkvalitnější okna a tepeně izolační zdivo, když je zanedbáno jejich správné spojení, aby celý obvod domu fungoval, tak jak má.