Práce s grafickými programy na stavební průmyslovce

Šestnáctý ročník celostátní soutěže žáků SPŠ a SOŠ stavebních v projektování pozemní stavby pomocí grafických programů proběhl na Střední průmyslové škole stavební v Českých Budějovicích opět jako soutěž otevřená pro všechny grafické programy určené k projektování pozemních staveb, a to pro žáky 3.–4. ročníků denního studia.

Soutěžící žáci mohli pracovat na svých přenosných počítačích s instalovaným grafickým softwarem a s možností připojení na CD monitor v učebně. Pokud žáci využili stálé stanice v učebnách, měli k dispozici tyto instalované programy: ArchiCAD 18.0, ArchiCAD 20.0, AutoCAD 2016 a Revit 2016.

Pozváni byli žáci ze všech SPŠ a SOŠ z České republiky, které poskytují vzdělávání ve studijním oboru Stavebnictví se zaměřením Pozemní stavitelství a dále žáci ze dvou partnerských škol ze Slovenské republiky: SPŠ stavební z Trnavy a SPŠ stavební ze Žiliny.

Sponzoři a spolupracovníci

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jako spoluvyhlašovatel, poskytlo pro organizaci soutěže významnou finanční podporu. K organizaci soutěže rovněž přispělo přidělení grantu Jihočeského kraje a také tradiční spolupořadatelé: Centrum pro podporu počítačové grafiky, s. r. o. (dále zkráceně CEGRA) a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (dále ČKAIT). Tradičním partnerem soutěže je firma VEGA spol. s r.o. (časopis Stavebnictví a interiér – www.stavebnictvi3000.cz). Město České Budějovice, Jihočeské letiště České Budějovice a.s., firma Akuterm sklo a.s. věnovaly reklamní dárkové předměty.

Účast škol v 16. ročníku

Zájem o účast v soutěži byl tradičně velký. Nepochybně k tomu přispěla i skutečnost, že soutěž je od roku 2009 pravidelně zveřejňována ve Věštníku MŠMT a v roce 2012 byla rozhodnutím MŠMT začleněna do programu EXCELENCE.

Soutěže se zúčastnilo 26 škol z těchto míst: Kadaň, Havlíčkův Brod, Lipník nad Bečvou, Ústí nad Labem, Kladno, Liberec, Letohrad, Prostějov, Hradec Králové, Pardubice-Rybitví, Příbram, Havířov, Zlín, Praha 4, Třebíč, Opava, Brno, Jeseník, Náchod, Hodonín, Staré Město, Děčín, Ostrava, Žilina, Trnava a České Budějovice.

Každá škola měla možnost vyslat dva reprezentanty na základě výsledků školních kol, na soutěžní listinu bylo zapsáno 52 žáků. Většina z nich (47) pracovala v programu ArchiCAD. V programu REVIT pracovali dva, v AutoCADu také dva a v programu Allplan jeden soutěžící. Možnosti pracovat na vlastním notebooku využilo 40 soutěžících, na stálých počítačích v učebnách školy pracovalo 12 žáků.

Průběh soutěže

Soutěžním dnem byl čtvrtek, 23. března 2017. Slavnostní zahájení soutěže proběhlo v aule SPŠ stavební České Budějovice a celou akci oficiálně zahájil ředitel školy, RNDr. Vladimír Kostka.

Vzácnými hosty byli: Doc. Ing. Bedřich Košatka, CSc. z Fakulty stavební ČVUT Praha, dále Ing. František Hladík, předseda výboru oblastní kanceláře ČKAIT a Ing. Stanislav Hronek, předseda poroty delegován ČKAIT.

Po prezenci soutěžících a organizačních pokynech byli studenti umístěni do čtyř učeben, připravili si každý své pracovní místo a dostali soutěžní zadání. Na zpracování soutěžního úkolu měli 180 minut.

Soutěžním úkolem bylo:

  • Na základě zadaného dispozičního schématu půdorysů, řezů, pohledů a 3D zobrazení rodinného domu vypracovat půdorysy 1.NP, 2. NP, řez A-A a čtyři pohledy v M 1 : 100 s dodržením typologických pravidel a formy studie,
  • připojit dva 3D náhledy v perspektivě, bez vizualizace
  • grafické výstupy umístit na formát výkresu A1, připravit pro tisk ve formátu PDF a uložit dle pokynů v zadání

Soutěžní porotu tvořili členové pedagogického doprovodu z přihlášených škol. Předseda poroty, Ing. Stanislav Hronek, byl jmenován regionální kanceláří ČKAIT. Z hodnocení soutěžních prací jsou vyloučeni zaměstnanci pořádající školy. Všem školám byl předem zaslán „Organizační řád” a členům poroty byly rozeslány „Propozice k soutěži”, které specifikovaly pravomoce předsedy poroty a obsahovaly pokyny předsedy poroty k formě i hodnocení soutěžních prací.

Hodnocení prací je anonymní. Při tisku, již v nepřítomnosti soutěžícího, přiřazuje předseda poroty každé soutěžní práci kód, pod kterým je příslušný grafický výstup posuzován. Váženým porotcem s pořadovým číslem hodnotícího archu školy je tradičně pan Doc Ing. Bedřich Košatka, CSc. z Fakulty stavební ČVUT Praha. Zpracování dat hodnocení se provádí za dozoru předsedy soutěžní poroty algoritmem v programu Excel.

Vítězové soutěže

Slavnostní vyhlášení výsledků, předání diplomů, cen a účastnických listů proběhlo v aule školy. Závěrečného slova se ujal ředitel školy, RNDr. Vladimír Kostka.

Zvítězil Filip Rajman, reprezentant Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Příbram. Druhé místo obsadil Daniel Beránek ze Střední průmyslové školy stavební České Budějovice a třetí místo Jaroslav Lédl ze Střední průmyslové školy stavební ak. Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod. Čtvrté místo získal Daniel Kyška ze Střední průmyslové školy stavební Havířov a páté místo Eliška Poláková ze SPŠ a VOŠ Příbram. Šesté místo patří Ostravě (Jan Wondra), sedmé Prostějovu (David Rozehnal), osmé místo obsadila Žilina, SR (Boris Kostelanský), deváté Kadaň (Josef Hajm) a desáté Praha 4 (Stanislav Holub).

Hlavní cenu pro vítěze tradičně věnovala firma CEGRA, distributor programu ArchiCAD pro ČR. Letos to byl slevový kupon v hodnotě 5 000 Kč na jakýkoli nákup v internetovém obchodě CEGRY. Hlavní cenu vítězi 16. ročníku předával zástupce firmy pan Dalibor Veselý. Pro druhé a třetí místo byly zakoupeny externí hard-disky, za čtvrté a páté místo byly předávány knižní publikace.

Každý soutěžící převzal z rukou pořadatelů účastnický list, stejně jako všichni členové soutěžní poroty, a výtisk své soutěžní práce. Žáci, kteří se umístili na 1.–10. místě obdrželi diplomy a reklamní dárkové předměty. Drobnými pozornostmi, jako naše poděkování, byla obdarována také soutěžní porota.

Loučení se neslo v přátelské atmosféře

Nešlo však jen o místa a ceny. Soutěž probíhala jako vždy v přátelské atmosféře, v časovém plánu bylo pamatováno také na společenský a kulturní program.

Firma Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR uspořádala ve středu 22. 3. 2017 večer setkání učitelů pedagogického doprovodu a přípravného výboru soutěže v salonku Indické restaurace v Českých Budějovicích. Ve víceméně stabilním kruhu doprovázejících vyučujících odborných předmětů, doplněném o některé nové kolegy a kolegyně, pokračovala diskuse o aktuálních problémech odborného vzdělávání a využití grafických programů ve výuce na stavebních školách. Část večera byla věnována informacím k aktualizované formě zadání soutěžní práce a náplni odborného semináře ArchiCAD.

Na základě zkušeností z minulého ročníku soutěže a častých podnětů z odborných škol stavebního směru z celé ČR byl pro zájemce z řad pedagogů i žáků zorganizován seminář ArchiCAD. Akce proběhla ve spolupráci s firmou CEGRA v pátek 24. 3. 2017 v aule školy a zúčastnilo se jí 12 škol, tj. celkem 36 lidí.

Realizaci 16. ročníku zajišťoval organizační výbor soutěže SPŠ stavební České Budějovice.

Informace o 16. ročníku soutěže jsou zveřejněny na www.stavarna.eu, výsledky jsou vloženy do databáze MŠMT Excelence. Soutěžícím školám i partnerům soutěže budou rozeslány pamětní DVD, včetně fotogalerie. Loučení se neslo v přátelské atmosféře a v očekávání 17. ročníku soutěže.

Ve středu, 21. března 2018 v podvečer, opět nashledanou!

¹) Redakčně upravila Jitka Shrbená
Autor: Ing. Hana Konečná
Foto: Archiv školy