Předními trendy v segmentu vestavných spotřebičů jsou funkčnost, design a pohodlí
Vestavné spotřebiče samy o sobě představují silný trend, který ovládá současné kuchyně. I mezi nimi jsou ale rozdíly. Kudy se ubírají a co je při výběru pro dnešního uživatele stěžejní? Ve stručnosti by se dalo říci, že vestavbě vládne čistý design, lineární vzhled a exkluzivní materiály, ale také intuitivní ovládání a technologie, které nabídnou uživateli pohodlí a zároveň přehled.
Vestavba a vzhled
Proč je právě u vestavby tak důležitý design? Vedle chladničky, myčky či pračky, které lze plně skrýt za nábytkovými dvířky, jsou tu ještě trouby, včetně těch mikrovlnných, kávovary, varné desky, odsavače, jejichž větší či menší část zůstává stále viditelná. A na té se výrobci, respektive jejich designéři dokážou náležitě vydovádět. „Spotřebiče mají vedle inovativních funkcí a úspornosti vynikat i vzhledem. Řekl bych, že čistota celého designu je nejsilnějším trendem současnosti. Populární jsou třeba indukční varné desky, které dokonale splynou s kuchyní. Když je deska vypnutá, hladce se začlení do kuchyňské linky. Ovladače se rozsvítí až v okamžiku, kdy se jí dotknete,“ říká René Kubaník, zástupce jednoho z výrobců kuchyňských spotřebičů. Trend moderního vzhledu je vidět například i v oblasti trub, které se pyšní exkluzivními čelními deskami z ušlechtilých materiálů. Umístíte-li vedle sebe parní a pečicí troubu, mikrovlnku a třeba kávovar ze stejné řady, bude to skutečná ozdoba kuchyně.
Praktická stránka věci
Když se řekne moderní technologie a intuitivní ovládání, znamená to, že spotřebiče jsou k běžnému uživateli přívětivé, vycházejí mu vstříc, šetří jeho čas a jsou pro něj srozumitelné. „Jednoduchost a intuitivnost ovládání se vyplatí nepodcenit – kdo má čas studovat návod před každým zapnutím trouby? U moderních spotřebičů může být nejpoužívanější nastavení ihned po ruce, a to prostřednictvím jediného knoflíku, adaptivní technologie si zapamatují vaše volby. Automatické programy zase zaručí perfektní výsledky i začátečníkům. Chytré spotřebiče vám dokonce v mnohém pomohou samy. Třeba varná deska sama zjistí během prvních deseti vteřin polohu hrnce a aktivuje varnou zónu, samostatnou nebo propojenou. Digestoř se sama rozsvítí, když zjistí, že pod ní u varné desky stojí osoba,“ popisuje Jana Neuszerová, specialistka z oboru. Stále více se zohledňuje také možnost zapojení přístrojů do systému inteligentní domácnosti. V praxi to znamená, že všechny své přístroje můžete sledovat na displeji jednoho z nich (například pečicí trouby), nebo je dokonce na dálku ovládat prostřednictvím smartphonu či tabletu.
Nová kuchyň za jedno dopoledne? Jde to!
Máte starší kuchyň, která by potřebovala novější vzhled, ale nechcete za tuto proměnu utrácet jmění? Zkuste místo pracné a nákladné rekonstrukce kuchyň pouze renovovat. Jedná se o…
Rady pro výběr
Ani sebechytřejší spotřebič se vstřícným ovládáním neudělá dobrou službu, podceníte-li výběr. Platí tu stejná pravidla jako pro typy volně stojící. Důležitý je počet členů domácnosti, velikost prostoru vyhrazeného kuchyni i celkový životní styl. „Jako optimální se u chladničky uvádí padesát až sedmdesát litrů a u mrazáku dvacet litrů objemu na osobu, pro tříčlennou domácnost už počítejte s myčkou šíře šedesát centimetrů a větší plochou varné desky. Zaměřte se na kvalitní odsavač par a co nejméně hlučné spotřebiče. Špičkové myčky dosahují asi čtyřiceti decibelů,“ radí Blanka Bártová, produktová specialistka pro oblast vestavných přístrojů. Pokud jde o objemy spotřebičů, právě zde nabízejí vestavné typy výhodu. Při stejných užitných objemech mají totiž obvykle nižší nároky na prostor než typy volně stojící. Místo šetří i kombinované přístroje, například parní a pečicí či parní a mikrovlnná trouba v jednom.
Nenáročné na energie
- I v oblasti vestavby je poptávka po maximálně úsporných přístrojích nenáročných na spotřebu, a to u elektrické energie i vody. Přístroje s označením A+++ ušetří až třetinu nákladů oproti standardním modelům.