Předsazená montáž oken illbruck – trend budoucnosti
Kvůli změnám v ČSN 73 05 40 – 2 a se zpřísněnými předpisy se předsazená montáž okna, známá doposud z oblasti výstavby pasivních domů, stává řešením s budoucností. Tento konstrukční systém je již dnes v souladu s náročnými požadavky směrnice evropského parlamentu a rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov.
Veškeré komponenty systému jsou voleny a vyráběny tak, aby bylo vyhověno požadavkům a opatřením, které si kladou za cíl snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o 20 %, zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 20 % a zvýšit energetickou účinnost budov o 20 %. U montáže oken to v praxi znamená, že aby byly energetické ztráty co nejnižší, je potřeba umístit okno do tepelně izolační roviny. Tato montáž však nebyla doposud příliš obvyklá, hlavně kvůli absenci kvalitního a jednoduchého systémového řešení. Systém pro předsazenou montáž okna od společnosti illbruck však tento fakt odsouvá do minulosti.
Systémové řešení
Celé systémové řešení pro předsazenou montáž splňuje nejvyšší nároky jak ze strany legislativy, tak i ze strany investorů a montážních firem. Systém umožňuje bezproblémové utěsnění a ukotvení předsazeného okna do prostoru tepelné izolace zateplovacího systému. Stačí k tomu pouhých pět hlavních komponent, jejichž instalaci zvládne téměř každý.
Systém předsazené montáže oken illbruck je zároveň jediné řešení, které využívá pouze ekologická lepidla certifikovaná výzkumným ústavem ift Rosenheim (podle směrnice MO-01/1). Výsledky zkoušek jednotlivých stavebních dílců vykazují výsledky, které zatím nebyly dosaženy žádným podobným systémem. Tuto skutečnost dokazují hodnoty v tabulce.
Funkční princip
Doposud používané způsoby montáže předsazených oken založené na ocelových konzolách, úhelnících a páskách přináší v řadě případů problémy při kotvení těchto prvků do různých druhů podkladních materiálů. Systém pro předsazená okna značky illbruck na to jde trochu jinak.
Pokud nelze vhodným způsobem použít šrouby, nabízí alternativu lepení. U systému illbruck nese hlavní zátěž nosný profil PR007. Profil je lehký, lze snadno řezat a zároveň je dostatečně tuhý a pevný pro přenesení hmotnosti okna. Velkou výhodou montáže profilu PR007 je kombinovaný způsob fixace. Jedná se o kombinaci lepení s pomocí extrémně výkonného lepidla illbruck SP340 a pojistného kotvení. Takovým způsobem je dosaženo maximální únosnosti spoje (min. 200 kg na běžný metr) a těsnosti profilu PR007 vůči stavbě. Okno je poté upevněno do rámu, tvořeného profily PR007, pomocí běžných šroubů, které jsou k tomu určené. Kombinovaný způsob fixace nosného profilu PR007 je rychlý a snadný. Společně s dalším systémovým zateplovacím profilem PR008 přináší velmi dobré tepelně izolační vlastnosti detailu.
Systém illbruck je vhodný pro stavbu pasivních domů, i domů s téměř nulovou roční bilancí, a je použitelný v rámci tepelně izolačních kompozitních systémů (ETICS).
Tabulka: Technická specifikace
Těsnost proti nárazovému dešti¹) | do 1050 Pa |
Průvzdušnost připojovací spáry²) | menší než 0,1 m³/(m h daPa2/3) |
Odolnost proti zatížení větrem³) | třída 5 (EN 12210) |
Krátkodobá maximální odolnost proti zatížení větrem³) | ± 3000 Pa |
Úspěšné výsledky dalších zkoušek mechanického zatížení systému dle EN 14608, EN 1191, EN 12211 a EN 12600 | |
¹) zkoušeno dle EN 1027, ²) zkoušeno dle EN 12114, max. tlak 1000 Pa, ³) zkoušeno dle EN 12211 |
Spojení okna s domem, neboli utěsnění připojovací spáry mezi oknem a rámem PR007, se provádí pomocí komprimační impregnované těsnicí pásky illmod Trio+ (TP652) a illmod Trio FBA (TP651). Připevnění a utěsnění se provádí pouze v jednom pracovním kroku!