Prefabrikované prvky MABA – stropní filigránové desky a dvojité filigránové stěny

Systémy prefabrikovaných prvků významně přispívají k racionalizaci výstavby, k efektivnosti výstavby i k úspoře nákladů. Systémy, které vytvářejí MABA komponenty, nosné i doplňkové prvky, je možné účelně a s vysokou efektivností využít téměř všude.

Systémy lze například využít jak při bytových, tak i při realizaci průmyslových, dopravních a komerčních staveb, při realizaci spodních staveb a kolektorů. Konstrukce MABA komponentů umožňuje rychlou výstavbu v průběhu celého roku, včetně zimního období.

Stropní filigránové desky

Jejich použití je velmi široké. Jako „ztracené bednění”, zpravidla o tl. 60 mm, se stropní filigránové desky používají pro spřažené stropní konstrukce při zastropení rodinných domků, bytových domů, při výstavbě průmyslových, občanských i komerčních budov.

Nejčastěji se vyrábí do rozponu max. 7 m, ekonomická šířka je 2,4 m, maximální 3,5 m. Hmotnost při tl. 6 cm činí 150 kg/m2. Rozhodujícím faktorem je statický výpočet a to, jak je podle tohoto rozložení a uložení desek pro stropní konstrukci nejvýhodnější. V deskách je, dle statického výpočtu, již zabudována spodní nosná i rozdělovací výztuž. Dílce jsou opatřeny prostorovými příhradovými nosníky, které zajišťují spřažení prefabrikované a monolitické části v konečném stavu. Celková tloušťka stropní desky je navržena statickým výpočtem. Montáž je jednoduchá, rychlá, s možností uložení instalací před vlastní nadbetonávkou.

Dvojité filigránové stěny

Jsou vyšším stupněm využití filigránových desek. Tvoří oboustranné, tzv. „ztracené bednění”. Skládají se ze dvou tenkých železobetonových desek (zpravidla 60 mm silných), jejichž vzájemná poloha je fixována příhradovými nosníky. Každý stěnový dílec obsahuje veškerou nosnou výztuž v podélném i příčném směru. Po vyplnění mezery betonem vznikne stěna s vlastnostmi monolitické stěny, která eliminuje trhliny ve spárách. Návrh tvaru a vyztužení desek se provádí pro každý projekt individuálně, protože je nutné podchytit svislá zatížení z následných podlaží a vodorovná zatížení vyvolaná zemním tlakem, příp. větrem. Tloušťka stěnového dílce je pak dána statickým výpočtem. Zpravidla se jedná o rozměry 200, 250, 300 nebo 350 mm. Systém dvojitých filigránových stěn je vhodný zejména pro suterénní zdivo, pro úhlové opěrné zdi, podzemní nádrže, kolektory, výstavbu garáží a kompletní spodní stavby a sklepy, není vyloučeno ani využití pro další podlaží. Kromě výhod spočívajících ve vyloučení tesařských a armovacích prací na stavbě a kromě naprosto hladkého pohledového povrchu betonu na obou lícových stranách, který není nutno omítat, dovoluje tato technologie i snadné vytváření prostupů např. pro okna a dveře.

Rychlost výstavby se významně projevuje zejména u montáže kolektorů, včetně šachet. Dvojité filigránové stěny se montují na monolitický podkladní beton, zastropení se provede z filigránových desek, vnější stěna dvojité filigránové stěny tvoří ztracené bednění i pro stropní konstrukci.

1 PhDr. Václav Chaloupecký – KOMUNIKACE & PROFIT
Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archiv firmy