Přestavba internátu v Liberci na speciální školu přijde kraj na 162 mil. Kč
Liberec 14. února (ČTK) - Přestavba bývalého internátu v Zeyerově ulici v Liberci na speciální školu přijde Liberecký kraj na bezmála 162 milionů korun. V soutěži na dodavatele se stavbu podařilo zlevnit zhruba o pětinu, o zakázku se ucházelo deset firem. Většinu nákladů stavby zaplatí kraj ze svého, žádat bude o dotaci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Získat by kraj mohl zhruba 40 milionů, pokud bude úspěšný, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Práce podle něj začnou v březnu bez ohledu na dotaci.
Současné vzdělávací kapacity pro děti s postižením v kraji nestačí, nová škola by měla pojmout 220 žáků, sloužit bude především pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami včetně dětí s poruchami chování. "Na tom, že je potřeba vybudovat tuto školu, jsme se se statutárním městem Liberec shodli již před několika lety, protože děti s poruchami chování se obtížně zařadí do běžného vzdělávacího proudu. Jejich počet navíc stoupá. Projekt se dlouho připravoval, školu plánujeme otevřít k 1. září 2025," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Budova, kterou chce kraj pro školu zrekonstruovat, stojí v zahradě nad fotbalovým stadionem U Nisy. Areál je z konce 19. století, byl v něm chudobinec a starobinec. Od roku 1953 sloužil jako koleje pro studenty liberecké univerzity, později jako internát pro středoškoláky. Od poloviny roku 2017 je objekt prázdný, kraj studenty soustředil v sousední budově a další kapacity nepotřebuje. Proto se už před čtyřmi lety samosprávy dohodly na přestavbě budovy na školu pro děti s postižením.
Beroun vybuduje tělocvičnu pro 2. základní a mateřskou školu v Preislerově ulici
Beroun 6. února (ČTK) - Beroun vybuduje tělocvičnu pro 2. základní a mateřskou školu v Preislerově ulici. Náklady jsou 34 milionů korun bez daně, město má vybranou stavební firmu…
"Rekonstrukcí projdou rozvody vody, odpadů a elektřiny, obnova čeká i podlahy a omítky, nová budou okna. Kompletní výměny se dočká také dešťová kanalizace. U objektu vzniknou i rampy, výtah a sociální zařízení pro imobilní žáky. V komplexu budou na dvě desítky kmenových tříd, hudebna, výtvarný ateliér, počítačová a multimediální učebna, knihovna, cvičná kuchyňka, relaxační místnosti, dílna pro pracovní činnosti a školní družina," vyjmenoval Miklík.
Téma: Školní budovy a stavby
Kraj má budovu ve výpůjčce na 50 let. "Rádi bychom ji do budoucna získali do svého majetku včetně rozsáhlého areálu, který ji obklopuje. To by nám umožnilo vybudovat v této oblasti další podobně zaměřená zařízení, třeba odlehčovací službu pro rodiče autistických dětí či denní centrum, i pro děti starší 18 let nebo děti nevzdělatelné, určitě je to levnější řešení než budovat sociální ústavy," dodal hejtman. V Jedličkově ústavu, kde se s otevřením nové školy uvolní prostor, vznikne denní centrum pro až deset starších dětí s poruchami autistického spektra.