Principy dekorování hotelového pokoje
Hotelový interiér je veřejným prostorem, jenž má legislativou striktně daná pravidla dispozičních řešení. Vedle pravidel je také nutné myslet na to, že se hotelový pokoj stává pro návštěvníka dočasným druhým domovem. Je proto třeba, aby působil celistvě, příjemně a hlavně komfortně. Dekor hotelového pokoje by měl vycházet z komplexního pojetí celého ubytovacího zařízení. I drobné prvky by spolu měly dokonale ladit. Je proto důležité tuto problematiku dopředu pečlivě promyslet a nezačít pokoje zařizovat nahodile podle aktuální nálady nebo myšlenky.
Doplňky utváří atmosféru
Doplňky jsou nedílnou součástí interiéru hotelového pokoje a dotváří jeho celkovou atmosféru. Dekorační předměty se volí dle designového stylu hotelu a správnému výběru nejrůznějších interiérových prvků by se měl věnovat zkušený interiérový designér. A jaké komponenty jsou pro hotelový interiér nezbytné?
Jedním z hlavních komponentů, které dokážou proměnit pokoj k nepoznání, jsou textilie. Typické je ložní prádlo – ideálně v klasické bílé barvě, která v člověku automaticky evokuje pocit čistoty. Na posteli by měl být stylový kvalitní přehoz z pevné látky s dekoračními polštářky. Ve formálně zařízených hotelových pokojích pak na zdi za postelí často nechybí ani polstrování.
Co se týče ubrusů a koberců, v hotelovém pokoji se moc nepoužívají. Pokud už se návrhář pro koberec rozhodne, měl by hledět především na estetiku daného kusu, trvanlivost a odolnost materiálu i snadnou údržbu. Vyřazeny by tak měly být především koberce s nepraktickým vysokým chlupem. Mezi textilie se řadí i závěsy, přičemž hotely nejčastěji využívají tzv. „blackout” tkanin (zcela zatemňujících), jež návštěvníkům dopřejí dostatek soukromí.
Nedílnou součástí dekorací jsou taktéž zrcadla, i ta vybíráme s ohledem na jednotný vizuální styl hotelového pokoje. Jejich největší výhodou je schopnost prostor opticky zvětšit a prosvětlit. Zrcadla se tak nemusí objevit pouze v koupelně hotelu, ale mohou být i v hlavní místnosti. Jejich role je patrná například i v hotelu Nezvalova archa, o kterém pojednává první článek tohoto časopisu. Pokoje o velikosti lodních kajut jsou díky nim výrazně opticky zvětšeny.
V moderním pokoji by také neměly chybět rostliny, ideálně živé či řezané čerstvé. Pryč jsou doby, kdy hotely zdobily umělé nevzhledné květy. Speciálním dekoračním prvkem jsou umělecká díla, která hotelový interiér dokážou pozvednout minimálně o jednu kvalitativní úroveň výše. I fotografie a obrazy by měly do pokoje zapadnout a daný design podpořit.
Jiný pokoj – jiný styl
V hotelovém designu se každoročně objevuje nespočet nových trendů, ale jeden zůstává v módě už delší dobu – odlišně zařízené hotelové pokoje. Jednoduše řečeno každý pokoj je zařízený zcela jinak a jiným designérem. Jaké styly se tedy objevují v hotelech nejčastěji a čím se vyznačují?
Snad nejpopulárnějším a nejžádanějším stylem je minimalismus skloubený s elegancí. Hlavními znaky minimalistického stylu jsou: střídmost, účelnost, čistota, formálnost a vzdušnost. Žádné zbytečné police ani lapače prachu, které se do hotelového pokoje nehodí, ale pouze postel, křesla a třeba konferenční stolek. Důraz je kladen na velmi kvalitní materiály – dřevo, kov či kůži. Namísto nepraktických těžkopádných koberců s vysokým chlupem minimalismus upřednostňuje kvalitní dřevěnou krytinu. Z barev jsou typické ty neutrální – další důvody pro výběr do hotelového interiéru. Dřevité odstíny barev lze ozvláštnit například tmavě fialovou či antracitově zelenou. Punc luxusu dodá interiéru zlatá.
Vedle minimalistických interiérů je poměrně oblíbený tzv. romantický styl. Pokoje tohoto typu jsou k vidění především na hradech a zámcích, na kterých je možné se ubytovat. Noc v romantickém pokoji si lze vychutnat především v jižních Čechách a v okolí Prahy. Hlavními znaky takového ubytování jsou cenný starožitný nebo historizující nábytek, dřevěné podlahy, křišťálové lustry, stylová zrcadla či lehké závěsy v pastelových barvách. Jako další dekoraci je možné zařadit i drobné prvky jako svícny nebo lucerny. Zajímavým prvkem může být i postel s nebesy. V porovnání s moderním designem interiéru jsou lepší tlumené barvy zemitých a pastelových odstínů.
Zlatou střední cestou může být styl art deco, který v sobě ukrývá kousek minimalismu i trochu zdobnosti. Charakteristický je dřevěný nábytek a působivé čalounění. Objevují se barvy jako černá, zelená a červená. Měly by však být používány s rozmyslem, samy o sobě jsou výrazné. Tento styl se také dobře doplňuje s mramorovými podlahami.
Na materiálu záleží
Při zařizování hotelového pokoje je třeba brát ohledy i na výběr vhodných materiálů. Každý designový styl má svá specifika. Jak působí na lidskou psychiku takové dřevo? A s čím zkombinovat kov, aby interiér nepůsobil příliš chladně?
Je dokázáno, že velké plochy dřeva v interiéru působí pozitivně na lidskou psychiku, a mají tak schopnost snižovat stres. Dřevo se řadí mezi nejpoužívanější materiály vůbec a není se čemu divit. Disponuje výbornými fyzikálními vlastnostmi, je pevné a odolné. Leštěné dřevo dodá místnosti luxusní zabarvení, ledabyle opracované kusy zase rustikální nádech. Hodí se tak do moderních i vintage hotelů. Klasickou interiérovou aplikací dřeva jsou podlahy.
Mezi další přírodní materiály patří kámen, který působí v interiéru obzvláště prvotřídně. Využití může najít jak v apartmánech ve formě odolné kuchyňské desky, tak v hotelových koupelnách.
Těžko hledat typičtější materiál pro Českou republiku než právě sklo. Český křišťál je skvělým designovým prvkem, který se hodí do luxusních hotelů. Vedle užitného skla je populární také sklo technické, používané na skleněných dveřích, zrcadlech nebo vitrínách.
Interiér zkrášlí i kov. Vyniká jak v klasických, tak moderních interiérech, skvěle kontrastuje se sklem nebo koženým čalouněním. V hotelovém pokoji se může objevit taktéž jako osvětlení. Lustry, lampy a závěsná svítidla – to vše může být z kovu. Správná volba a vhodné rozmístění osvětlení dotvářejí styl hotelového interiéru po setmění.
Související články
- Betonová dlažba dokonale imitující dřevo
- Nová kuchyň za jedno dopoledn? Jde to
- Architektonické skvosty v podobě moderních letišť