S blížící se zimou je důležité připravit váš dům na chladné měsíce. Zdroj: Maxim Studio, Shutterstock

Připravte dům na zimu: 7 kroků, které vám ulehčí sezónu

Zima se nezadržitelně blíží a s ní i mráz, sníh a silný vítr. Abyste si doma udrželi teplo a pohodu, je na čase připravit na toto náročné období i váš dům. S pomocí těchto 7 tipů se doma budete cítit jako v bavlnce, ušetříte na vytápění a především předejdete nepříjemnostem, jako jsou ucpané okapy, zanesený komín nebo poškozené rostliny na zahradě.

Zazimování domu není jen o tom, že si doma přitopíte. Jde o komplexní přípravu, díky níž váš domov zůstane útulný, teplý, bezpečný a úsporný. A asi s námi budete souhlasit, že lepší je problémům předejít, než je řešit uprostřed mrazů. Základem úspěchu je prevence: stačí se zaměřit na několik klíčových oblastí, jako je izolace oken a dveří, kontrola topného systému nebo údržba střechy a okapů. Navíc existují i drobné triky, které můžete během zimy využít, třeba správné větrání. Když vše správně nachystáte, můžete se těšit nejen na nižší účty za topení, ale hlavně na klidnou zimu bez nepříjemných překvapení. Stačí věnovat svému domu trochu péče a on se vám odvděčí.

1. Utěsněte okna a dveře

Nětěsnící okna a dveře bývají nejslabším místem, jímž z domu uniká teplo. Pokud kolem nich cítíte průvan, nezapomeňte je zkontrolovat a utěsnit. K tomu můžete použít těsnící pásky nebo silikon, který zabrání studenému vzduchu pronikat dovnitř. Problém se špatně těsnícími okny lze vyřešit také pomocí izolační fólie. Stejnou péči si zaslouží prahy u dveří. Teplota se také uvnitř udrží snáz, když si pořídíte těžké závěsy, které fungují jako další izolace, a navíc interiér ještě zútulní.

Před zimou nezapomeňte věnovat oknům trochu péče. Podle expertů stačí dodržet těchto 5 kroků: okna umyjte, seřiďte je, aby dobře těsnila, promažte kování, ošetřete těsnění a případně utáhněte kliky [1]. Zdroj: Ruslan Ivantsov, Shutterstock

2. Doplňte teplo pomocí textilií

U tkanin ještě na chvíli zůstaneme – v zimě vám mohou výrazně pomoci ušetřit energii. Tkaniny totiž nejen dobře izolují, ale také akumulují teplo. Na podlahy jsou skvělé tlusté vlněné koberce nebo běhouny s dlouhým chlupem, které příjemně zahřejí vaše nohy a zlepší pocit tepla v celé místnosti. Nezapomeňte ani na polštáře a deky, které pomohou izolovat chlad a dodají místnosti kouzelný pocit pohodlí.

Pokud máte starší okna, můžete do mezer mezi okenními tabulemi vložit srolovanou deku, která pomůže zabránit úniku tepla a ještě zvýšit účinnost izolace [2]. Zdroj: Nastina, Shutterstock

3. Větrejte krátce a intenzivně

Dalším z jednoduchých tipů, jak si zimu ulehčit, je správné větrání. Místo toho, abyste nechávali okna pootevřená celý den, je lepší otevřít je na pár minut naplno. Vzduch se rychle vymění, ale teplo v místnosti zůstane. Pokud chcete ještě více ušetřit, můžete zvážit pořízení rekuperační jednotky. Ta zajistí výměnu vzduchu takřka bez tepelných ztrát [3] Dalším způsobem, jak snížit náklady na vytápění, je instalace programovatelného termostatu. S jeho pomocí můžete regulovat teplotu v domě dle libosti.

4. Zkontrolujte topení a nezapomeňte na komín

Než udeří zima, je dobré se ujistit, že všechny zdroje tepla ve vašem domě fungují bez problémů. Častým problémem jsou neodvzdušněné radiátory, které poznáte tak, že syčí nebo bublají [2]. Prohlídku si zaslouží také kotel. A pokud topíte krbem, kamny nebo plynovým kotlem, nezapomeňte na komín. Před zimou by ho měl vyčistit kominík, abyste předešli problémům, jako je hromadění sazí, nebo dokonce riziko požáru.

Zimní večery jsou mnohem útulnější s plápolajícím krbem. Aby taková pohoda vydržela celou zimu, je důležité pečlivě zkontrolovat nejen samotný krb, ale také komín. Zdroj: HOXTER, viz Jak postavit krb? Kamnář přináší rady a tipy | Stavebnictvi3000.cz

5. Zkontrolujte střechu a okapy

Před příchodem zimy je důležité důkladně zkontrolovat střechu a okapy, aby vás sníh nebo déšť nepřekvapily nepříjemnostmi — od zatékání vody do interiéru až po poškození střechy či fasády. Ujistěte se proto, že střešní tašky nejsou prasklé nebo uvolněné a věnujte pozornost i problematickým místům, jako je okolí komína nebo kotvení hromosvodů. Nezapomeňte vyčistit okapy od listí a nečistot, aby voda mohla volně odtékat a v mrazech nezamrzala. Užitečným doplňkem na zimu mohou být i tzv. sněhové zábrany, a to zejména v lokalitách, v nichž lze čekat velké sněhové nadílky [4].

V zimě dostávají střecha a okapy pořádně zabrat od sněhu, ledu a mrazu, takže je dobré je předem důkladně zkontrolovat. Ujistěte se, že nejsou žádné střešní tašky uvolněné nebo poškozené, a pokud nějaké najdete, nechte je opravit. Zdroj: sommthink, Shutterstock

6. Postarejte se o zahradu

Před zimou je třeba věnovat důkladnou péči také zahradě. U okrasných zahrad se zaměřte především na ochranu rostlin před mrazem – růže obložte chvojím nebo netkanou textilií a trvalky zakryjte listím. Rostliny v květináčích, které jsou venku, přeneste do chráněných prostor, například do garáže nebo sklepa, aby nebyly vystaveny přímému mrazu. Před zimou je dobré záhony důkladně zrýt a pohnojit, a to hlavně tam, kde plánujete na jaře nové výsadby [5]. A pokud máte bazén nebo jezírko, nezapomeňte zazimovat i tato místa.

Při zazimování zahrady je potřeba věnovat zvláštní péči rostlinám. Citlivější druhy, jako trvalky a okrasné keře, můžete ochránit před mrazem pomocí chvojí, mulče nebo netkané textilie, která udrží kořeny v teple. Zdroj: S. O. E., Shutterstock

7. Buďte připraveni na sníh

Zima znamená sníh, takže pokud máte u domu delší příjezdovou cestu nebo chodník, pořiďte si sněhovou lopatu nebo malou frézu. Udržovaný chodník není důležitý jen pro vaše pohodlí, ale především pro bezpečnost vás i kolemjdoucích — nikdo nechce riskovat uklouznutí na zledovatělém povrchu. A na závěr ještě jedna drobná rada: sníh může pořádně zatížit stromy a keře. Proto z větví občas setřeste sníh, aby se pod jeho váhou neohýbaly, nebo dokonce nezlomily.

Zdroje:

[1]  stavebnictvi3000.cz Pět základních kroků údržby plastového okna před zimou.
[2]  stavebnictvi3000.cz Široká, H. Jak snížit spotřebu energie bez nákladných řešení.
[3]  stavebnictvi3000.cz Brožová, K. Zásady úsporného vytápění elektrokotlem aneb nejčastější uživatelské chyby.
[4]  stavebnictvi3000.cz Ing. Franta, T. Střecha je samostatný objekt.
[5]  zahradkari.cz Český zahrádkářský svaz. Rok na zahradě. 2021.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky