Problémy moderního stavění
Výraz »stavět moderně« znamená dnes pro investory a dodavatele skoro totéž jako »co nejrychleji a nejlevněji«. Heslo, že »čas jsou peníze«, které by v zásadě správně mělo motivovat jen k vyšší pracovní produktivitě, dnes už nestačí. Peníze jsou dnes i úspory na materiálech a technologických postupech. Kombinace časového tlaku a různých alternativních materiálů může vést k velkým disproporcím mezi požadovaným a výsledným efektem stavby.
Investor při hledání optimálního dodavatele, což při jeho vidění často bývá ten s nejnižší cenou v nabídce, jakoby nevěděl, že mezi cenou, užitnou hodnotou a jakostí výsledného díla existuje souvislost. V mnoha případech se jedná třeba »jen« o estetické poruchy stavebního díla, např. praskliny omítek.
Vyskytnou–li se po uvedení stavby do provozu praskliny, okamžitě jsou reklamovány u firmy, která omítky prováděla a u dodavatele omítkových směsí. Samozřejmě, že oba mohli odvést svou práci nekvalitně, avšak ve většině případů je dodavatel i výrobce omítek vybírán proto, že se na mnoha jiných stavbách osvědčil a problémy nenastaly.
Analýza příčin poruch
První problém nastává zpravidla ve lhůtách výstavby. Nereálný často bývá - vzhledem k termínu zahájení a nutnosti dodržení určité technologické kázně - již investorem požadovaný termín pro dokončení stavby. Žádný z dodavatelů proti takovým termínům přitom neprotestuje. Ve výběrovém řízení se lhůty v zájmu konkurenceschopnosti ještě zkracují a ceny za použitý materiál jsou postaveny co nejníže. Ne všem dodavatelům stavby se pak samozřejmě podaří plnit to, k čemu se zavázali v požadovaném termínu a kvalitě (nekvalita v této době navíc není nijak výrazně vidět). Výsledkem je již v průběhu výstavby promáčené zdivo, díky nedostatečnému provizornímu zastřešení pak zatékání do stavby i při provádění omítek. Dochází k nerovnoměrnému zatěžování stropů a celé stavby, což vede k následným statickým deformacím. Omítky jsou provedené na celém patře budovy během dvou - tří dnů včetně štukové úpravy. Použití dražších moderních materiálů, které by problémy eliminovaly nebo zmírnily, přitom není vzhledem k nasmlouvané ceně možné... Investor z termínu nesleví, stavební dozor na dodržování technologie rezignuje a dodavatelé vědomě sází na to, že objem reklamací bude podstatně nižší, než penále za nedodržení termínu. I když snad trochu zjednodušuji a nadsazuji a ne všechny stavby ignorují technologická pravidla, přesto je objem těchto chyb veliký.
Výrobci reagují preventivně
Protože tento stav stavebnictví již trvá delší dobu a nejeví výrazné známky změny k lepšímu, snaží se i výrobci stavebních hmot vyrábět materiály, které by snášely takové zacházení a současně modernizují technologii provádění staveb. To se zejména týká výrobců omítkových směsí, protože omítky skryjí vše nedokonalé pod nimi a právě na omítkách se pak tyto chyby projeví nejviditelněji.
I firma HASIT a.s. se proto orientuje na tyto potřeby realizátorů staveb a snaží se být nápomocna dobrému výsledku. Prvním krokem je kontakt obchodních zástupců, kteří znají dobře vlastnosti omítkových směsí, s firmami přímo na stavbě. Výsledkem je, zvláště u složitějších staveb, doporučení konkrétních materiálů a optimálního technologického postupu aplikace omítek pro celou realizaci.
Druhý krok spočívá ve zlepšení vlastností u stávajících a vyvinutí nových omítkových materiálů, vhodných pro různé podklady i situace na stavbě. Třetí krok řeší styky různých konstrukcí a materiálů moderním způsobem – pomocí omítkových kovových a plastových profilů.
TESCO Olomouc
Dobrým příkladem takové realizace by mohla být nová dominanta Olomouce – TESCO. Jedná se o výškovou budovu z monolitického betonového skeletu a velkými plochami vyzdívek a příček, jak z pórobetonových tvárnic (YTONG,…), tak z keramických materiálů, vzájemně na sebe navazujících. Bylo navrženo několik variant omítkových systémů, které by dané podmínky zvládly; z nich pak byla vybrána technicky a cenově nejpřijatelnější varianta.
Pro vnitřní omítky na všechny povrchy je možné aplikovat vápenosádrové omítky »jednovrstvé« s povrchovou úpravou »filcováním« (HASIT 850) nebo »gletováním« (HASIT 840). Jejich výhodami jsou použití jednoho materiálu, možnost aplikace v tloušťkách od 3 mm do několika centimetrů, dobrá přilnavost ke všem podkladům (jen některé je nutné ošetřit penetrací) a dobrá elasticita, která snižuje tvorbu prasklin.
Doporučeno bylo rovněž použití lehčených vápenocementových jádrových omítek HASIT 555 a HASIT 552, které se díky vylehčujícím a zušlechťujícím přísadám vyznačují velkou elasticitou a proto velmi dobře snáší rozdílné podklady i tloušťky bez vzniku prasklin. Jsou vhodné i pro venkovní fasády, kde by jejich tloušťka měla být min. 15 až 20 mm; vzhledem k vylehčení jsou částečně i tepelně izolující. Samozřejmostí by mělo být provedení cementového postřiku (tzv. špricu) HASIT 510. Dřív bylo toto opatření takřka pravidlem, ale dnes bývá mnohdy považováno za zdržování a nevhodné zvyšování pracnosti. Povrch jádrových omítek se většinou ošetřuje štukem (HASIT 860; HASIT 862; HASIT 855). U hladkých a rovných betonových ploch stěn i stropů je výhodné použít tenkovrstvých stěrkových omítek (HASIT 571), které se nanáší jen v tloušťce několika mm a mají zvýšenou přilnavost k hladkým povrchům. Tam, kde je beton až sklovitě hladký a je podezření na nedostatečné přilnutí omítek, doporučujeme provést tzv. přechodový můstek, například z materiálu HASIT 505. Nanesení vhodným válečkem je snadné a rychlé.
Výhodou všech uvedených materiálů je také možnost jejich zpracování a nanášení omítacími stroji; nezanedbatelná je i možnost »foukání« materiálů pneudopravou od zásobních sil v přízemí až do výšky téměř 100 m, což výrazně ekonomizuje realizaci a nevyžaduje dopravu výtahy nebo jeřáby. Současně se také značně zvyšují plošné výkony při malém počtu pracovníků.
Jen omítky by však všechno nevyřešily. Na olomoucké stavbě byly použity ve velké míře i omítkové lišty pro zpevnění rohů, vytvoření dilatací a řešení styku napojení různých materiálů. To vše vedlo k velmi dobrým výsledkům s ohledem na podmínky realizace. Firma Hasit má široký a ucelený program pro povrchové úpravy staveb - a to jak stěn, tak podlah. Dodává běžná či speciální lepidla a spárovací hmoty pro obklady a dlažby, fasádní i interiérové nátěrové hmoty vysoké kvality všech druhů a ve stovkách odstínů. V nabídce jsou speciální podlahové epoxidové a polyuretanové nátěrové hmoty, stěrkové hydroizolační hmoty, sanační omítky, zateplovací systémy a omítky a mnoho druhů speciálních malt pro řešení téměř všech problémů staveb. Současně disponuje početným týmem odborných prodejců, připraveným ihned řešit problémy zákazníků k jejich co největší spokojenosti.