Proč glazované bobrovky z Kadaně?
Na stránkách tohoto časopisu se v minulosti již několikrát objevily informace o kameninových stavebních materiálech z produkce akciové společnosti KERAMOST. Jedná se o kameninovou dlažbu, fasádní pásky a o střešní tašky - známé kadaňské bobrovky. Jejich glazovaná verze si získává stále více obdivovatelů a také spokojených uživatelů. Klade se však otázka, proč dokonalou krytinu dále zdokonalovat. Odpověď není jen jedna.
Protože glazování v keramice, jedna z možných povrchových a také dekoračních úprav, je vždy známkou zvládnutí nejen technologických postupů, ale také celé řady záludností, které tuto operaci provázejí. Glazování znamená pokrýt povrch výrobku tenkou vrstvou skla a dosáhnout trvalého vzájemného spojení dvou rozdílných materiálů. Další ošidnost je v tom, že glazura na výrobku nesmí ani dodatečně praskat a také musí mít požadovanou barvu. Z tohoto výčtu je zřejmá náročnost výroby glazovaných stavebních materiálů, která navíc probíhá v poněkud drsnějších podmínkách než je tomu u keramiky užitkové či dekorativní. Nicméně v kadaňském závodě akciové společnosti KERAMOST byly zvládnuty všechny technologické i organizační problémy a nyní je tato firma prakticky jediným českým výrobcem glazované střešní krytiny.
Proč glazované kadaňské bobrovky?
Protože glazura posunuje již tak velice kvalitní kameninové tašky k dokonalosti samé. V případě kadaňských bobrovek, známých svojí přesností, mechanickou i chemickou odolností i mrazuvzdorností, by se mohlo zdát, že není nutné pokračovat na cestě za ještě vyšší kvalitou. Keramika však nabízí v glazování další možnost a ta byla v tomto případě plně využita. Pokrytím povrchu glazurou se dosáhne prakticky nulové nasákavosti výrobku na lícové ploše, která je nejvíce vystavena klimatickým vlivům. Hladký povrch tašky také zabraňuje usazování prachu a následnému porůstání řasami a mechy. Glazura má výrazný dekorativní účinek, neboť její barvy mohou zahrnovat všechny barvy a jejich nuance.
Proč glazované kadaňské bobrovky?
Protože jsou výjimečné. Glazované kameninové tašky nebyly a ani v současnosti nejsou tuctovým zbožím. Byly používány na střešní pláště reprezentativních budov, kterými se pyšnila stejně města, církev, instituce i soukromé osoby. Málokterý stavební materiál vyzdvihuje společenský význam např. majitele tak, jako dobře provedená střecha z glazovaných bobrovek. Použití glazovaných tašek bylo rozšířeno v zvláště v období secese. Dnes jsou v Kadani vyráběny velice často repliky původních tašek, aby pak byla při rekonstrukci objektu vytvořena autentické podoba původní střechy. Dnešní architektura rovněž nachází celou řadu příležitostí k uplatnění glazovaných tašek často netypických barevných odstínů. Rozmanitost barev a jejich odstínů umožňuje zhotovit originální střešní plášť podle záměru architekta či vkusu majitele. To je další ohromná výhoda glazovaných tašek, neboť tato krytina aktivně spolupůsobí na vytváření celkového dojmu stavby.
Proč glazované kadaňské bobrovky?
Protože jsou exkluzivním zbožím, protože jsou přesné, všestranně odolné, stálobarevné a trvanlivé. Použité glazury jsou nezávadné a celá jejich výroba je ekologicky šetrná. Systém řízení a sledování jakosti výrobků je certifikován podle ČSN ISO 9002:1995, a k zákazníkovi se proto dostává jen kvalitní zboží.
Proč glazované kadaňské bobrovky?
Protože mají ty nejlepší reference. Z těchto tašek jsou zhotoveny střechy na řadě soukromých staveb a sídel, byly použity při rekonstrukci radniční věže ve Frýdlantu v Čechách, na věži kostela v Hosíně nedaleko Českých Budějovic a především glazované bobrovky jsou na střeše rekonstruovaného Obecního domu v Praze.
Proč glazované kadaňské bobrovky?
Protože v nepohodě chrání a na slunci zdobí. Protože jsou poctivým keramickým výrobkem, který poslouží desítky let a nezklame. Protože jsou mimořádné a nemá je každý.