Projekt kvality EPS chrání spotřebitele

Pěnový, tedy expandovaný polystyren (EPS), patří v ČR stále k nejpoužívanějším izolačním materiálům ve výstavbě. Jeho spotřeba v posledních letech trvale roste, včetně roku 2007. Objevují se však výrobky, hlavně tepelně izolační desky, jejichž kvalita je nízká, aniž by na to kupující sám přišel. Proto Sdružení EPS ČR založilo Projekt kvality, který má pomoci vyhnout se špatným nákupům.

Řekl to Ing. Pavel Zemene2, předseda Sdružení EPS ČR3 na tiskové konferenci uspořádané 27. března 2008 v Praze, kterou soužasně spolupořádal Cech pro zateplování budov (CZB). Se svými příspěvky na konferenci dále vystoupili Ing. Milan Machatka (CZB), Ing. František Vórós (Sdružení EPS), Ing. Jiří Šála, CSc. (CZB) a jako host Ing. Arch. Josef Smola.

Vedle otzech spojených s kvalitou, výrobou a prodejem EPS pro účely zateplení se řečníci zabývali také kvalitou realizovaných zateplení, dalším tématem byla energetická náročnost budov a jejich tepelná ochrana z hlediska legislativy a konečně i zkušenosti z výstavby nízkoenergetických a pasivních domů u nás. Některým příspěvkům se věnujeme v samostatných článcích.Celková úroveň realizovaných tepelně izolačních kompozitních systémů (ETICS) je v České republice na relativně dobré úrovni. Platí to jak o kvalitě materiálů, tak i výsledných realizací. Velkou zásluhu na tom mají obě organizace, CZB i Sdružení EPS.

Přesto snaha posunout tuto technologii ještě dál motivovala řečníky, aby se zaměřili i a problémy, které si stavebník a někdy i profesionální stavař ani neuvědomuje.

Pozor na nekvalitní polystyren

Svobodný trh sebou nese i dnes úskalí, že odběratel musí pozorněji prověřovat, co vlastně kupuje. Nekvalitní pěnový polystyrén v izolačních deskách pro stavebnictví se projevuje např, tak, že v místě zlomu desky se od sebe v místech hranic polystyrénové buňky oddělují, místo aby se trhaly, viz obr. 2. To signalizuje, že materiál je špatně dopěněn. Důsledkem je ztráta mechanických pevností, hlavně v tahu a v ohybu, zhoršení modulů pružnosti, fyzikálních vlastností, zejména faktoru difúzního odporu, a trvanlivosti.

Obr. 1: Nekvalitní materiály a  nekvalitní práce přinášejí nemalé starosti majitelům a  mohou také ohrozit životy.

Příliš malá objemová hmotnost desky z EPS naznačuje snahu šetřit vstupní surovinou – expandovatelnými polystyrenovými perlemi. Jestliže se z deklarované a návrhové hodnoty 15 kg/m3 sníží objemová hmotnost na 13 kg/m3 nebo ještě níž, zhorší to mechanické vlastnosti a zejména vzroste součinitel tepelné vodivosti materiálu v důsledku vyššího prostupu tepla sáláním.

Obr. 2: V  místě zlomu desky se u  nekvalitního polystyrenu od sebe odělují polystyrénové buňky, místo aby se trhaly.

Zhoršená kvalita EPS desek se projeví zkrácenou životností, horší funkčností a vysokou četností dalších problémů. Tzv. široká veřejnost má potom tendenci odsuzovat celý systém, což vedlo k myšlence založit sdružení, které by nad kvalitou dohlíželo a nekvalitním výrobkům ztěžovalo usazení na trhu.

Projekt kvality EPS znamená odběry a zkoušky

„Projekt kvality EPS je dobrovolná iniciativa Sdružení EPS ČR a Združenia EPS SR, jež má zajistit požadovanou kvalitu výrobků prodávaných v České a Slovenské republice. Odstartoval v roce 2007," prohlásil Pavel Zemene a uvedl, že projekt získal podporu nejen od členů obou sdružení, ale i od zájmové asociace evropských výrobců plastů Plastics Europe4.

Součástí projektu je činnost nezávislé zkušební laboratoře, která bude vyhodnocovat nezávisle odebírané vzorky stavebního polystyrému v místech jeho prodeje. „Vedle toho chceme rozvinout informační kampaň směrem k široké veřejnosti, spolupracovat s médii a také se státními orgány. Nechali jsme se inspirovat německým modelem, kdy každý člen, který se do projektu zapojí, musí plnit požadovanou kvalitu. Nečlenové, pokud tuto kvalitu neplní, jsou pak »řešeni« velmi rychle rozhodnutím soudu, který díky tamější legislativě probíhá bez průtahů. Nečlenové se pak rychle hlásí ke členství," prohlásil Pavel Zemene.

V soušasné době se do Projektu zapojilo 15 výrobců, z toho 9 členů sdružení EPS ČR a 6 nečlenů nebo zahraničních výrobců.


První výsledky kontrol, objemová hmotnost v  kg/m3. 1–9 členové Sdružení EPS ČR, 10–15 ostatní.

První výsledky kontrol, pevnost v  tahu v  N/mm2. 1–-9 členové Sdružení EPS ČR, 10–15 ostatní.

První výsledky kontrol, pevnost v  ohybu v  N/mm2. 1–9 členové Sdružení EPS ČR, 10–15 ostatní.

První výsledky kontrol, napětí v  tlaku v  N/mm2 při stejné specifikované deformaci. 1–9 členové Sdružení EPS ČR, 10–15 ostatní.

Spotřeba polystyrénu v ČR stále roste

Pavel Zemene v dalším příspěvku zveřejnil údaje o prodejích pěnového polystyrenu.

Vloni Česká republika hned po Chorvatsku zaznamenal nejvyšší nárůst spotřeby v  Evropě.

Celková spotřeba EPS v České republice činila 48 400 tun. Ve srovnání s předchozím rokem, kdy byla tato spotřeba 40 000 tun, jde tedy o zvýšení o 21 %. Jedná se o jeden z nejvyšších meziročních nárůstů spotřeby v Evropě, kdy evropským průměrem je nárůst pouze o 10 %. Vyšší růst byl zaznamenán pouze v Bosně, kde však je daleko nižší výchozí základna, takže i při malém absolutním navýšení spotřeby došlo k velkému procentuálnímu nárůstu. Podobná situace jako v ČR je i na Slovensku, kde spotřeba polystyrenu vzrostla oproti loňskému roku o 12 % z 20 000 tun na letošních 22 400 tun. Celková spotřeba polystyrenu v Evropě se pohybuje okolo 1 430 000 tun.

Zhruba 80 % z celkového objemu spotřeby EPS je určeno pro stavebnictví, zbytek je zpracován na obaly. Zhruba 70 % polystyrenu spotřebovaného ve stavebnictví jsou polystyrenové desky. Zbývajících 10 % připadá na tvarovky. Výsledky v České republice a na Slovensku je však interpretovat tak, že obě země dohánějí zpoždění v zateplování staveb, které mají za zeměpisně srovnatelnými zeměmi EU a které i při současném tempu doženou v řádu 10 let.

Podobná situace ve spotřebě EPS je ve Slovenské republice.

Podle zájmového sdružení EPS ČR lze i v příštích letech čekat podobný vývoj jako v předchozích letech. Spotřeba EPS bude vzrůstat v důsledku rostoucích cen energií, ale i v důsledku legislativních požadavků na nižší energetickou náročnost budov v důsledku snah o snižování emisí CO2. Realistický odhad růstu spotřeby EPS je o 10 % ročně i v příštích několika letech. Z tohoto důvodu byly rozšířeny výrobní kapacity všech hlavních výrobců. V loňské roce byly otevřeny další 2 závody s kapacitou 10 000 tun ročně. V letošním roce budou uvedeny do provozu další kapacity (10–15 000 tun/rok).

1 Zpracováno podle tiskových zpráv a  mluvených sdělení na konferenci.
2 Ing. Pavel Zemene, Sdružení EPS ČR.
3 Sdružení EPS je národní organizace založená v  roce 1998 s  cílem: podporovat a  koordinovat společný vývoj aplikací EPS, podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z  EPS, poskytovat konzultace v  oblasti výroby a  použití výrobků a  aplikací z  EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z  EPS, a  podílet se na úsporách energie. Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci aplikací z  EPS a  další společnosti a  odborníci z  oblasti EPS působící v  České a  Slovenské republice. Sdružení úzce spolupracuje s  příbuznými profesními organizacemi, školami, výzkumnými pracovišti, státními institucemi a  s  mnoha odborníky z  různých oborů. Sdružení je také členem EUMEPS, evropského sdružení výrobců EPS. Více informací na webové adrese www.epscr.cz.
4 Plastics Europe, http://www.plasticseurope.org.


Autor:
Foto: Archiv Sdružení EPS