Projektování v kanceláři NĚMEC - PROJEKCE Lanškroun

Projekční kancelář NĚMEC - PROJEKCE se orientuje převážně na úpravy a novostavby obytných budov a rodinných domů, ale projektuje i objekty občanské vybavenosti a středně velké výrobní objekty. Mezi naše známé projekty (stavby) patří: Bytové domy na sídlišti Střelnice v Lanškrouně, Autosalon ŠKODA v Lanškrouně, Motosalon PAOLO v Dlouhé Třebové, Objekt zubní ordinace s bydlením majitele, Výrobní objekt SANELA Lanškroun, Stavebniny APPL apod.

  Vrátím-li se ke svým začátkům, tak v roce 1985 jsem nastoupil jako projektant v jednom velkém podniku a po pěti letech projektování jež souviselo převážně s úpravami výrobních hal a obdobných objektů, jsem se osamostatnil a založil vlastní projekční kancelář. Jak přibývalo zakázek, tak bylo nutné přibrat nové spolupracovníky. V projekci pracovaly nejprve 3 osoby, dnes je jich pět. Záhy jsem však došel k závěru, že lepší a perspektivnější cesta ke zvládnutí rostoucích požadavků bude přechod na PC a volba tehdy padla na SPIRIT - psal se rok 1994. Ten mě zaujal vcelku nenáročnou obsluhou a dobrou technickou úrovní vytvořených výkresů. V neposlední řadě mě ovlivnila i skutečnost, že v případě problémů a neznalostí se bude možné obrátit s prosbou o radu do partnerské kanceláře v Hradci Králové.

   Výsledek se brzy dostavil a nadšení neznalo mezí. Zdálo se, že je na dlouhou dobu vše vyřešeno a není třeba se o zlepšování a zdokonalování počítačové techniky a programu vůbec starat. Ovšem projektanti v mém okolí nespali a začali si postupně pořizovat obdobné »nářadí« a výbavu. Začalo se však objevovat i dokonalejší zpracovávání projektů nebo jejich částí ve 3D. A na to již můj program pořízený v roce 1994 nestačil. Bylo nutné v tomto směru udělat rychle další krok a modernizovat se. Bohužel veškerá moje energie byla namířena a směřována pouze na plnění zakázek a rozhodnutí o vylepšení softwarového vybavení bylo neustále odsouváno na pozdější dobu.

   V roce 2001 mně bylo jasné, že nesmím své rozhodnutí déle odkládat. Naštěstí na rozdíl od roku 1994 bylo již z čeho vybírat. Stavařská veřejnost ví, že v současné době existuje již celá řada solidních programů a taktéž jejich prezentace jsou na vysoké úrovni. Po návštěvě několika prodejců, prestižích veletrhů (For Arch, IBF v Brně) a stu-diem odborných publikací, jsem se zaměřil na SPIRIT, AutoCAD, ArchiCAD a AllPlan FT (Nemetschek). Nakonec padla volba na ArchiCAD (verze 7). Byla ovlivněna mimo jiné i příjemným zjištění, že požadavky na hardwarové vybavení pro tento program jsou velice skromné a nebude nutné v tomto směru prozatím investovat.

   Po půlroční zkušenosti mohu konstatovat, že práce s uvedenou verzí ArchiCADu je o něčem úplně jiném, než jsem byl doposud zvyklý. Přiznám se, že úplný začátek nebyl jednoduchý, ale v tomto směru podala cennou a pomocnou ruku firma CEGRA – pobočka v Hradci Králové, která mě pozvala na úvodní zaškolení formou samostatné práce na počítači pod vedení instruktora na SPŠ v Hradci Králové. První moje kroky a poznatky o programu ve mně vytvářely dojem, že tvorba objektu a zpracování projektu ve 3D bude pomalé a zdlouhavé. Toto úsilí, jak jsem záhy poznal, je však bohatě zúročeno tím, že po vytvoření celé budovy je možné v kterémkoliv místě generovat půdorysy, svislé řezy včetně podhledů a závěr je korunován modelem 3D, který je možné vizuálně kontrolovat od prvních momentů vzniku. Co však je velmi elegantní, je skutečnost, že veškeré změny provedené ve výkresech 2D se projeví na modelu 3D a zpětně (je možné udělat úpravy na modelu 3D a ty se projeví automaticky v generovaných řezech). To je nesporná a obrovská výhoda, kterou je možné předcházet chybám, které vznikají při různých úpravách a změnách, bez kterých se dnešní projektování neobejde.

   Závěrem bych rád podotkl, že byť mám po poměrně krátké době ve znalostech v používáni ArchiCADu ještě značné rezervy a bude nutné se hodně zdokonalit, jsem přesvědčen, že volbou tohoto programu se dostanu o několik kroků dopředu a v konečné fázi bude moje práce rychlejší a kvalitnější. A v neposlední řadě i prezentace mé práce investorovi v podobě pohybujícího se prostorového modelu, jak jsem si již vyzkoušel, stojí opravdu za tu námahu. Navíc, tak jako v roce 1994, mám opět možnost získat »náskok« před okolními projekcemi. 
Autor: Ing. Antonín Němec
Foto: Archiv firmy