Prověřené systémy pro úsporu energií pod značkou CIUR
Požadavky na úspory energií v objektech se stále rostoucí tendencí nároků jak normových, tak i ze strany uživatelů a projektantů s sebou nesou i vysoké nároky na stavebně-fyzikální vlastnosti použitých materiálů a skladeb.
Většinou již nestačí pouze vhodně poskládat nejlevnější dostupné materiály od různých dodavatelů, tak jak po léta zaběhnutá praxe často funguje, ale je třeba dbát na doporučení výrobců a projektantů, kteří by měli tyto skladby ctít a počítat s jejich přesnými parametry. To se týká především skladby tepelného izolantu, parobrzdných a voděodolných vrstev a difuzně otevřených fasádních systémů.
Cílem není investora v rámci výstavby či dodatečného zateplení „stáhnout z kůže” dodávkou co nejdražších technologií, ale přesvědčit jej o správnosti vzájemného spolupůsobení jednotlivých materiálů a technologií a zároveň nabídnout produkt s optimální kvalitou i cenou. V rámci této snahy přivádí společnost CIUR na trh systém řešení „COMPRI”, který zahrnuje výše uvedený komplex materiálů ve velké šíři, avšak i vybrané, s nejlépe vyváženou kvalitou a cenou, v rámci nabídky „COMPRI prime line”.
Foukané izolace
Z tepelných izolantů jsou to především foukané izolace na bázi celulózy, minerálního vlákna a nenasákavého polystyrenu (obr. 1), jejichž různé vlastnosti umožní bez rizika, foukanou technologií na místě stavby, realizovat zateplení prakticky kterékoli konstrukce.
U celulózy pod obchodní značkou CLIMATIZER PLUS je to především izolace obvodových plášťů i stropů, a to jak suchou, tak i stříkanou technologií. Působení celulózové izolace v dřevostavbě bylo již mnohokrát zmíněno a ověřeno po více než 22 let přímo v ČR. Avšak v souvislosti s pohledem na celou skladbu jsou důležité zejména tyto vlastnosti:
- Tepelná vodivost 0,038 W/(mK), na úrovni srovnatelné se všemi špičkovými izolanty na trhu i při nízké objemové hmotnosti okolo 30–40 kg/m3 (například stropní konstrukce)
- Vnitřní vyrovnání klimatu a větší tepelná setrvačnost dřevostavby.
- Unikátní schopnost vyrovnávání a rychlého transportu vlhkosti, což je dobrým předpokladem pro dlouhou životnost.
- Dobrá přilnavost ke všem detailům, instalace bez prořezů a rizika tepelných mostů a spárového proudění vzduchu.
- Dobré protipožární a akustické parametry.
Minerální foukaná izolace značky CLIMASTONE je vhodnou foukanou alternativou k celulóze, v prostorách, kde jsou vyšší požadavky na požární odolnost konstrukce a izolant musí dosahovat zatřídění A1. Tyto požadavky nastávají u některých požárně dělících stěn, v okolí komínových těles, v prostorách s předpokladem vysokého počtu shromažďovaných osob a podobně. Rovněž dosahuje velmi dobrých tepelněizolačních vlastností a splnění požadavků na snadnou aplikaci v místě stavby je samozřejmostí. Poněkud pomalejší a s vyšší objemovou hmotností je pouze aplikace do uzavřených konstrukcí stěn.
Foukané perličky grafitového polystyrenu pod značkou CLIMASTYREN jsou naopak vhodné všude tam, kde je riziko styku s vodou, jako jsou podlahové konstrukce s nebezpečím poruchy hydroizolace, předstěny a mezery obezdívek a mnoho dalších aplikací, jak u novostaveb, tak i při dodatečné sanaci problémových konstrukcí. Izolant je zcela nenasákavý a dosahuje tepelné vodivosti 0,034 W/(mK). Velmi snadno se fouká strojním zařízením při objemové hmotnosti cca 14 kg/m3.
Při správné koordinaci zateplování stavby je možné provádět velmi efektivně veškeré foukané izolace i přímo na stavbě. Je tak eliminováno případné nebezpečí zatečení dešťové vody do konstrukcí v průběhu montáže. Vhodně rozmístěné montážní otvory jsou po naplnění izolace snadno a profesionálně začištěny. Nastavení správné aplikační metody a rozdělení konstrukce do oddělených bloků umožňuje vyplňovat na stavbě i velmi členité konstrukce.
Využití izolací v dřevostavbách
Dřevostavby skýtají velmi často i dobré možnosti pro aplikaci izolace metodou nástřiku s vodní mlhou. S tímto případem se nejčastěji setkáváme na vnitřní straně u instalačních předstěn, na vnější straně u odvětrávaných i kontaktních difuzně otevřených fasádních plášťů. Nástřik se v posledních letech provádí novou metodou pomocí vysokotlakých čerpadel (obr. 2–4). Vlhkost, která se spolu s izolací do stavby vnáší, je minimální (cca 20 až 30 %), materiál o tloušťce 5–6 cm je obvykle do 2 dnů opět zcela suchý a je možné stěny zaklopit. Na vnější straně je potřeba neprodleně instalovat difuzně otevřenou desku nebo kontaktní fasádní membránu.
Těsnicí materiály
Pro správnou funkci dřevostavby z hlediska stavební fyziky a splnění náročných požadavků vzduchotěsnosti je třeba opatřit celou stavbu těsnicími materiály. Jsou to především membrány, které zároveň plní funkci parobrzdy, těsnicí pásky a průchodky pro kabely a instalace. Pro tuto aplikaci je určena celá škála výrobků Pro clima® . Firma, která stojí za tímto programem, je specializovaná již více než 20 let na tuto problematiku v Německu a dnes jsou materiály celosvětově rozšířené.
Pokud budeme pokračovat ve skladbě konstrukcí tak, jak bylo výše uvedeno, je ideální kombinovat do skladby systém DB nebo Intello®. Jedná se o vzduchotěsné membrány (obr. 5, 6), které však regulovaně transportují vlhkost. V zimním období jsou více uzavřené a na léto se otevírají. Tím se poskytuje dřevostavbě unikátní schopnost zaručeného vyschnutí, a to i v případě, že vzniknou v průběhu užívání drobné problémy a narušení celistvosti konstrukce, které nelze nikdy zcela vyloučit. Bezpečnost proti vzniku škod a eventuálních plísní je tady zaručena. To vše bez současné potřeby transportu vzduchu, jak je tomu u mnoha jiných systémů.
V systémech Pro clima®, Intello i DB, je zajištěna péče o každý detail. Veškeré materiály mají systémové spolupůsobení, dobře přilnou k podkladu i konstrukci. Systém DB+ je navíc tvořen speciálně impregnovanou vrstvou lepenky a je vhodný pro veškeré objekty s nejvyšším ohledem na ekologii i po ukončení životnosti stavby.
Systém expandérů
Základním předpokladem pro přechod dřevostaveb na pasivní nebo nízkoenergetické je obvykle razantní zesílení tloušťky izolace. To se netýká pouze novostaveb, ale například i rekonstrukcí staveb stavěných v minulosti (například OKAL). Pro tento účel nabízíme systém expandérů (obr. 7, 8, 9), které jednoduchým způsobem celou stavbu zesílí a vytvoří optimální komory pro aplikaci foukané celulózové izolace. Tyto expandéry je možné přitom nasadit do stěn, stropů i střech všech objektů. Jejich základní konstrukce je obvykle tvořena dřevěným hranolkem s vlepeným žebrem z překližky. Je tak zajištěn minimální tepelný přenos a vysoká statická stabilita při extrémně nízké hmotnosti. Montáž je více než snadná. Expandéry se dodávají v různých tloušťkách a kombinacích, takže lze konstrukci nastavit od tloušťky několika centimetrů až do 36 cm.
Zlepšení akustiky stavby
V systému COMPRI® veškeré použité materiály vedle tepelněizolačních řešení nabízí zlepšení rovněž akustických parametrů stavby. Mezi nimi však vynikají desky WOLF®, které jsou pro tuto problematiku předurčeny. Moderní dřevostavba a bydlení v ní přináší kromě řady nesporných výhod také určité nevýhody. Jednou z nevýhod je, že konstrukční materiály na bázi dřeva jsou vynikajícími vodiči zvuku. Výborné vedení zvuku, nedokonalé spoje a absence „těžké” hmoty v dřevostavbách může v důsledku vést k problémům s hlukem šířícím se jak z venkovního, tak i z vnitřního prostředí. Obecně to tedy znamená, že je potřeba věnovat velkou pozornost kvalitní zvukové izolaci.
Příkladem mohou být jednoduché trámové stropy, u kterých je dosažení požadovaných hodnot vzduchové a především kročejové neprůzvučnosti často velkým problémem. Zvukově izolační desky Wolf® jsou konstruovány na bázi volné masy (hmoty) v několika vrstvách. Masu tvoří volně sypaný křemičitý písek, který je umístěn do papírové formy – desky. Objemová hmotnost se pohybuje mezi 1200–1400 kg/m3. Desky Wolf® v tloušťce 15 mm jsou kladeny na měkkou dřevovláknitou desku ve dvou vrstvách na kříž. Výhodou tohoto systému je možnost pokládky libovolné podlahové krytiny, za předpokladu dodržení pracovních postupů. Nejjednodušší je pokládka plovoucí podlahy se zámkovým systémem. Lamely se kladou přímo na desky Wolf®. Nevkládáme další vrstvy, jako je např. mirelon. To by ve výsledku vedlo ke zhoršení izolačního účinku. Hodnoty vzduchové a kročejové neprůzvučnosti u tohoto systému jsou výrazně lepší než hodnoty požadované normou. Další předností je vysoká hodnota plošného a bodového zatížení 4 kN resp. 3 kN. Ve srovnání s jinými systémy je pokládka velmi rychlá, bez nutnosti použití speciálního nářadí a hlavně je zcela za sucha. Desky Wolf® mají univerzální použití do vodorovných, svislých a šikmých konstrukcí. Od roku 2011 je k dispozici akustický katalog Wolf®, kde je více než osmdesát systémových řešení včetně všech potřebných údajů pro projektanty a stavebníky.
Finální úprava
Posledním článkem systému COMPRI®, zaručujícím dokonalý vzhled i funkci, je efektní zakončení fasádní deskou a omítkovým systémem. Čím jiným než dřevovláknitou deskou. Systém Unger Diffutherm®, kombinující v sobě unikátní patentované složení dřevovláknité desky a difuzně otevřeného systému omítky, je po více než dvacet let zárukou dlouholeté kvality bez kompromisů. U dřevovláknitých desek použitých ve fasádním systému je důležitá rovnoměrná a rychlá distribuce vlhkosti, která je na vnější i na vnitřní straně co nejvíce vyrovnaná. Desky tohoto systému tuto schopnost mají. Je tak zaručeno v kombinaci se systémovou omítkou, že nedojde k pozdějšímu zvlnění nebo k mikrotrhlinám. Desky navíc spolu s CLIMATIZEREM PLUS značně zvyšují další potenciál pro teplotní vyrovnanost, překlenutí jakýchkoli tepelných mostů a pohodu skutečně funkční dřevostavby.
Veškeré materiály ve skladbách jsou přitom zdravotně i ekologicky nezávadné. Veškeré vrstvy vzájemně spolupůsobí na vyrovnávání tepelné pohody i vlhkosti v interiéru. Mnoho dalších informací je možné najít na www.ciur.cz.