Ilustrační foto

Průzkum: Lidé hledají úspory za energie, nejčastěji mění žárovky a spotřebiče

Praha 17. října (ČTK) - Tuzemské domácnosti i letos hledají cesty, jak ušetřit za energie. Tři čtvrtiny Čechů spoléhá na výměnu žárovek či úspornější spotřebiče. Na nákladnější investice, jako je například výměna kotle, přechod na úspornější formu vytápění nebo instalace solárů se chystá kolem 20 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Provident Financial, který zpracovala agentura Ipsos.

Zájem o úsporná opatření vzrostl kvůli drahým energiím zejména v posledních dvou letech. "Z našeho průzkumu vyplynulo, že Češi k těmto úpravám přistupují opatrně a se vším respektem k rodinnému rozpočtu i nepředvídatelné ekonomické situaci. Přirozeně tak nejčastěji volí řešení, která nevyžadují tak vysokou vstupní investici,“ uvedl finanční analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek. Průzkumu se v září a říjnu zúčastnilo 1000 respondentů.

Jednou z nejjednodušších a nejčastěji volených opatření je volba LED žárovky namísto klasických. V posledních dvou letech se pro tento krok rozhodlo 69 procent respondentů, dalších osm procent se na něj chystá v nejbližší době. Dalším častým opatřením je výměna starého spotřebiče za úspornější, což má podle průzkumu za sebou 45 procent Čechů. Oblíbeným řešením v českých domácnostech je podle odpovědí rovněž instalace termostatických hlavic na topení, které využívá či v blízké době plánuje využívat čtvrtina lidí.

"Na rozdíl od některých nákladnějších řešení, jako je třeba instalace tepelného čerpadla či solárních panelů, představuje výměna starých žárovek či neúsporných spotřebičů, zpravidla investici maximálně v řádu desítek tisíců. Třeba úsporné žárovky spotřebují o 75 procent méně elektřiny a ty halogenové pak o 30 procent méně. Je to tedy pro každou domácnost ta nejrychlejší a nejlevnější možnost, jak snížit náklady za energie,“ uvedla mluvčí srovnávače Srovnejto.cz Lucie Dosedělová.

Část lidí se pouští i do nákladnějších řešení. Zhruba pětina domácností se podle průzkumu rozhodla pro výměnu starého kotle za plynový kotel, elektrický kotel či tepelné čerpadlo, přibližně 21 procent lidí se chystá na přechod na úspornější zdroj vytápění v brzké době. Stále více lidí láká také solární energie. Solární panely podle průzkumu v blízké době plánuje instalovat více než čtvrtina respondentů. Každý pátý zájemce přitom chce využít státní dotace.

Při započtení menších i nákladnějších opatření tak podle průzkumu investovali lidé za úpravy v posledních dvou letech průměrně do 35.000 Kč. Většinu z realizovaných řešení uhradili z vlastní kapsy, pro plánovaná opatření chtějí častěji využít státní dotace, které by chtělo čerpat asi 20 procent dotázaných. Půjčku na energetická řešení si podle průzkumu plánuje vzít 11 procent Čechů.

"I my vnímáme změnu v chování i finančních potřebách našich zákazníků. Více lidí řeší, jak investovat do svých domácností a snížit náklady na jejich každodenní provoz," řekl Javůrek. "Bezúčelové půjčky tak stále častěji chtějí využít k financování energeticky úsporných opatření či drobných rekonstrukčních úprav v domácnosti. Při dotazování zákazníků se tyto důvody pro půjčku objevují až u 26 procent z nich,“ dodal.

Autor: ČTK
Foto: lovelyday12, zdroj: Shutterstock