Pružné podlahoviny v lázních a hotelích
Hladké pružné podlahoviny si získávají stále větší oblibu, a to i v prostředích, která byla dříve doménou podlahovin textilních. Je to díky tomu, že zejména heterogenní vinylové podlahoviny využívají svých téměř neomezených možností vzorování a barevností a mohou tak zajímavým způsobem dotvářet a dekorovat i ty nejluxusnější interiéry.
Přírodní linoleum
Začněme přírodním linoleem, podlahovou krytinou, která je součástí interiérů už téměř 150 let (princip výroby byl patentován již v roce 1864). Díky novým povrchovým úpravám aplikovaným již ve výrobě, se kterými před zhruba třemi lety přišli všichni tři existující výrobci této podlahoviny, získal tento materiál další možnosti použití.
Například povrch XF firmy Tarkett, který má tvrdost mezi 8. a 9. stupněm Mohsovy stupnice tvrdosti je nejen extrémně odolný vůči otěru, ale i podstatným způsobem ulehčuje a zlevňuje údržbu podlah. Není tak třeba obávat se jeho použití i v těch nejnáročnějších prostorech jako jsou například restaurační provozy, vstupní prostory recepcí, chodby, ale i pokoje hotelů nebo lázeňských ubytovacích zařízení. Tato stoprocentně přírodní podlahovina vyrobená z přírodních obnovitelných surovin (pryskyřice, lněný olej, juta) tak získává z hlediska ochrany životního prostředí další pozitiva díky výrazným úsporám vody a chemických čistících prostředků při jejich údržbě. A tento historicky ověřený materiál určitě neudělá ostudu ani velmi moderním interiérům, ve kterých je naopak rovnocenným „partnerem” i pro ta nejmodernější řešení interiérů.
Homogenní PVC
Se svojí jednovrstvou homogenní strukturou má homogenní PVC široké pole uplatnění v obou uvedených typech provozů. Je to jak v prostorách vysoce reprezentativních (například nová kolekce firmy Tarket IQ Gemstone imitující přírodní kámen, kterou lze navíc kombinovat s dílcovými vinylovými podlahami I.D. Premier), tak je vhodná pro použití ve vlhkém prostředí (sprchové kouty, balneoprovozy, bazény atd.).
Například je výhodné použití kombinace kolekce IQ Granit určenou pro nejtěžší zátěž (vysoký obsah vinylu zajišťující maximální pružnost materiálu, povrch je tvrzený PUR, který vydrží na povrchu po celou dobu životnosti podlahoviny a lze jej pravidelně obnovovat a zacelovat suchým kartáčováním červenou poduškou rotačním strojem) s kolekcí Granit Multisafe s protismykovými nopy, která je určena pro bosou nohu ve vlhkém prostředí. Prostor sprchy stačí jen vyspádovat k odtokové gule (díky vysokému obsahu vinylu kolekcí firmy Tarkett se zde dociluje stoprocentní vodotěsnosti) bez vytvoření jakékoliv překážky například pro pacienty se sníženou pohyblivostí.
U stěn lze vytáhnout přímo do soklů vysokých cca 10 cm a perfektně svařit za tepla pomocí šňůry ve vnějších a vnitřních rozích.
Takto upravenou vodotěsnou „vaničku”, která nevyžaduje ani speciální izolaci podkladu, lze kombinovat se stěnovým PVC Aquarelle Wall, které se cca 3 cm přetáhne přes sokl, takže voda ze stěny bezpečně steče do odtokového prostoru. A že jde keramiku nahradit bez problému pružnou vinylovou krytinou i u bazénu ukazuje i přiložená fotografie z jednoho bazénu v Barceloně. Homogenní PVC má samozřejmě své uplatnění i v prostorách s doplňkovými službami jako je například kosmetický, kadeřnický či masážní salón, fitness centra apod., které se stále častěji stávají standardní součástí vybavení hotelů.
Heterogenní PVC
Prakticky neomezené možnosti vzorů a barevností má heterogenní PVC, které se skládá z více vrstev, z nichž je vždy jedna dekorativní (formou potisku, vkládání vzorovaného filmu, vkládání různobarevných vloček do vrstvy průhledného PVC nebo různé kombinace uvedených možností). Proto vždy, když jde zejména o design interiérů, se nejlepší řešení nalezne právě v nabídce heterogenních vinylů.
Jejich uplatnění je velmi široké a lze je použít prakticky do všech výše uvedených provozů, navíc nabízejí i další varianty použití a řešení jiných zadání. Například heterogenní akustické PVC řady Tapiflex firmy Tarkett nabízí řešení akustických problémů – snižuje kročejový hluk až o 19 dB a navíc podstatně snižuje i přenos kročejového hluku do níže položených prostor.
Dále je to úprava protismyková, kdy například kolekce řady Safetred firmy Tarkett lze použít všude tam, kde nám záleží na zvýšení bezpečnosti procházejících osob (šatny u bazénu, tělocvičny či fitness centra, šikmé pochozí plochy, prostory určené pro vozíčkáře atd.).
Nejen hladké heterogenní vinylové podlahoviny firmy Tarkett, ale i tyto speciální protismykové podlahoviny mají povrch ošetřeny PUR, takže se snáze čistí a šetří 30 až 50 % nákladů na údržbu.
Designové vinylové podlahoviny v dílcích
V segmentu heterogenního PVC se stále více prosazují designové vinylové podlahoviny v dílcích, které mají dvě základní skupiny vzorů – vzory přírodní a vzory designové. Přírodní vzory nejrůznějších druhů kamene, mramoru atd. se většinou vyrábějí ve čtvercích, stejně jako vzory fotografické či designové (například hladké pastelové barvy nebo přírodní struktury trávy, oblázků a listů u kolekce I.D. Premier firmy Tarkett), dřevěné vzory potom ve svém „přirozeném” tvaru lamel o různé šířce a délce. Rozměrově jsou tyto podlahoviny řešeny tak, aby větší rozměry byly násobky rozměrů menších, čímž se maximalizuje možnost různých vzájemných kombinací.
Firma Tarkett navíc umožňuje kombinaci i se špičkovou homogenní kolekcí IQ Gemstone, která je vyráběna unikátní technologií oboustranného lisování (vzor kamene nemá žádný výrobní směr), a to jak v rolích, tak i v dílcích shodných rozměrů. Luxusní dílcové vinylové podlahy získávají stále větší možnosti použití a jsou populární pro svoji vysokou variabilnost, snadnou možnost výměny a vyšší praktičnost v porovnání s jejich originály (například po věrné vinylové kopii kamene se chodí tišeji a nohy chůzí po ní tolik netrpí nárazy, vinylové dílce se vzory dřev se potom daleko snáze čistí).
Souhrnných charakteristickým rysem pružných podlahovin ve srovnání například s textilními podlahovými krytinami je jejich snadnější údržba.
Firma Tarkett si je například velmi dobře vědoma toho, že náklady na podlahovinu za celou dobu jejich životnosti je možné rozdělit v poměru 8 : 92, přičemž cena podlahoviny a její pokládky je jen 8 %, zbylých 92 % nákladů představují potom náklady na její údržbu.
Proto vyvíjí a nabízí co nejlepší povrchové úpravy svých podlahovin, které finálnímu uživateli přinášejí ve srovnání s klasickými povrchy podlahovin úspory nákladů na údržbu minimálně 30 % a u položek spotřeby vody a chemických čistících prostředků úspory představují dokonce až 50 % jejich běžné spotřeby u klasických podlahovin. Z tohoto poměru nákladů jasně vyplývá, že úspora v momentě nákupu podlahoviny není vždy úsporou i z dlouhodobého hlediska používání daného prostoru.