PSP: sendvičové panely a tvarové díly s polyuretanem
Firma PSP izoterm začínala jako výrobce, zaměřený na úzký obor stavební nomenklatury, přičemž jak jako o úhelný materiál byl od počátku používán polyuretan: sendvičové panely pro obytné buňky na stavby, nástavby na auta, panely pro chladírenské a mrazírenské účely. Polyuretanové výrobky byly původně vyráběny pouze technologií vstřikování pěny do forem, při níž jsou použí používány dva a komponenty: polyol a izokyanát.
Sendvičové panely
Sendvičové panely pro stavebnictví v současnosti firma vyrábí technologií lepení - ve vakuovém lisu nebo technologií vstřikování do dutin. Lepení – výrobně náročnější technologie - zaručuje především dostatečnou pevnost panelu. U obou technologií lze použít jakýkoliv potahový materiál. Tyto panely se využívají jednak na zateplování budov (fasádní panely) nebo z nich lze sestavit chladicí či mrazicí boxy, které lze namontovat i do stávajících prostor.
Z vyráběných panelů společnost PSP kompletuje různé malé stavby, například: prodejní stánky, průmyslové stavby (vrátnice, domky pro zabezpečovací techniku železnic, regulační stanice plynu) mobilní kontejnery pro distribuci chlazených potravin apod.
Jedním z dalších výrobků jsou dveřní křídla o rozměrech odpovídajících ČSN včetně kování. Tato dveřní křídla jsou opláštěna pozinkovaným lakovaným plechem. Jádrem panelu je opět tvrdá PUR pěna.
Kromě toho firma dnes vyrábí i speciální sendvičové panely, které tvoří součást technologických celků (např. odvětrávacích zařízení ve skladech zeleniny, drůbežárnách, teletnících apod.). Škála potahových materiálů, které jsou v PSP schopni kvalifikovaně aplikovat na polyuretanové jádro je skutečně
široká, a tím je dán projektantům velký prostor pro jejich práci a fantazii.
|
|
Tvarové díly
Tvarové díly jsou vyráběny také dvěma technologiemi. Vstřikováním polyuretanové pěny do forem - tento způsob výroby je vhodný pro větší série výrobků. Dále se vyrábějí řezáním z tvrdé PUR pěny (prostá látek poškozující ovzduší) a jsou nabízeny v objemových hmotnostech od 33 - 220 Kg/m3 a ve třídách hořlavosti dle DIN 4102 v B3 (běžně hořlavá); B2 (samozhášivá); B1 (nehořlavá) a v teplotní odolnosti od - 60°C do 120 °C (stálé zatížení).
Technologii řezání lze použít při výrobě dílů z jiných materiálů například minerální vaty (izolace komínových vložek viz. Foto), pěnové sklo, polystyren.
V současné době jsou nabízeny v maximálním rozměru 1000 x 2000 x 800 mm. Tvarové díly jsou vyráběny na speciální pile s CNC řízením. Výrobky mají velmi široké využití; rovinné řezy (desky) se používají jako izolace lednic, chladicích vitrín, budov apod., tvarové díly nacházejí své využití jako izolace potrubí, bojlerů, kotlů, nádrží, dodatečné izolace vlnitých a trapézových střech atd. Ve vyšších objemových hmotnostech je materiál vhodný pro zhotovování laminačních forem apod.
U těchto produktů jde v drtivé většině o zakázkovou výrobu. Jednatel společnosti PSP Vladimír Chocholouš k tomu říká: »Jako příklad může být zmíněna zakázka v Plzni, kdy po povodni bylo potřeba vyměnit dosavadní vlněnou izolaci parovodů z minerální vaty. Volba nových izolací padla i přes vyšší pořizovací cenu na polyuretan, který na rozdíl od minerální vaty není znehodnocen ani po přímém kontaktu s vodou. Jeho nasákavost, přičemž hovoříme pouze o povrchové vrstvě, se pohybuje kolem 3 – 5 %. I proto se polyuretanové pěny používá také na izolace plochých střech (kde je důležité kvůli nepříznivému vlivu UV záření zajistit také svrchní ochranný nátěr).
V tomto konkrétním případě byl řešen také problém s povrchovou teplotou parovodu, která může dosahovat až 190 °C, přičemž běžně používaný polyuretan je choulostivý na dlouhodobé působení teplot již kolem 90 °C a krátkodobě maximálně 120 °C. Pomocí speciálních přísad jsme proto byli nuceni vyrobit takovou polyuretanovou pěnu, která v testech bez problémů vydržela i 200 stupňové teploty.
I z tohoto příkladu je vidět, že veškeré naše výrobky připravujeme a realizujeme dle požadovaných parametrů konkrétní zakázky. Jsou šity tzv. na míru, což samozřejmě hraje významnou roli v případě specifických požadavků na tu kterou izolaci; vždy. každá se nachází v jiném prostředí a na každou působí jiné okolní vlivy.