R+T 2018 – světový veletrh předokenních rolet, vrat, dveří a stínicí techniky
Na konci září se opět po třech letech setkali na tiskové konferenci vybraní evropští novináři s vedením Messe Stuttgart. Tentokrát ve Stuttgartu, v místě, kde se veletrh R+T 2018 bude ve dnech 27. 2. až 3. 3. 2018 konat. Zúčastněné novináře čekaly nejen zajímavé informace z oblasti stínicí techniky, ale i pěkný doprovodný program.
Pokud jste ve Stuttgartu ještě nikdy nebyli, stručně vám ho přiblížím. Potom vybírám nejzajímavější myšlenky, které jsem na konferenci postřehla. A protože jsme za Českou republiku byli opětovně vybráni jako tzv. Golden Partner veletrhu, můžete se těšit, že se budeme veletrhu pravidelně věnovat několik měsíců.
Stuttgart
Stuttgart je hlavním městem spolkové země Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Leží v kopcovité krajině na řece Neckar, přítoku Rýna. Má přibližně 624 000 obyvatel, a je šestým největším městem v Německu.
Město vždy bylo důležitým dopravním uzlem, na místní nádraží již v minulosti zajížděly ty nejdůležitější vlakové spoje a v budoucnu se má dočkat nové podoby, která jej vyzvedne mezi nejmodernější vlaková nádraží Evropy. Dopravní průmysl zde měl vždy hlavní slovo, v roce 1897 byli místní obyvatelé například svědky první jízdy taxíku. Dnes zde můžete navštívit dvě zajímavá muzea, která jsou s dopravou těsně spjata, jedná se o muzea automobilek Porsche1) a Mercedes Benz. Oblast Baden-Württemberk je někdy označovaná jako Švábsko, historické území, které v minulosti zahrnovalo i další části spolkových zemí.
Postřehy z tiskové konference
V Německu jsou v oblasti stínicí techniky dál, než jsme my v České republice. Na konferenci jsem si všimla, že v přednáškách a diskuzích se probírá fyzikální podstata stínění tak, jak to odpovídá podstatě této služby. U stínění nerozhoduje vzduch a jeho teploty, nýbrž sluneční záření a další sálavé jevy, které jsou popisovány Stefanovým – Boltzmannovým zákonem. U nás v ČR jsem se s takovým přístupem, s výjimkou časopisu Stavebnictví a interiér, ještě nesetkala. Architekti a projektanti v Německu běžně pracují i se stínicí technikou, která sluneční paprsky cíleně a silně odráží. Výhoda tohoto řešení je v tom, že se stínicí předměty na prudkém slunci nezahřívají a neohřívají tudíž ani chráněné okno. Mohla bych pokračovat, ale detaily fyziky záření přenechám těm, kteří tomu více rozumí.
Také se na konferenci zdůraznil význam stínicí techniky nejen v létě, kdy je pro externí ochranu budov proti slunci nesmírně důležitá, ale také v zimě, kdy naopak účinně brání prochlazování místností, kde lidé přebývají. Přítomní se dozvěděli, že za prochlazování neodpovídá jen nízká zimní teplota vzduchu, ale také extrémně studená obloha.
Dalším trendem, dnes už i u nás známým, jsou stále větší okenní plochy, a to jak v kancelářích, tak domácnostech. S tím roste i potřeba externí ochrany proti slunci.
Automatizované systémy, které se průběžně přizpůsobují měnícím se světelným podmínkám, jsou na vzestupu. Jejich cílem je ušetřit energii nutnou na výrobu tepla, umělého osvětlení nebo klimatizaci. A zejména s ohledem na stále rostoucí náklady za energie je poptávka po inovacích v této oblasti stále vysoká.
Možnost vystavovat na společném českém stánku
Pokud patříte mezi výrobce stínicí techniky a nemáte odvahu sami vystavovat, máme pro vás dobrou zprávu a typ. Díky aktivitě Sdružení výrobců stínicí technika a jejích částí (SVST) byl veletrh R+T 2018 zařazen do projektu NOVUMM, který poskytuje finanční podporu na vybraných specializovaných veletrzích a výstavách v zahraničí. Díky podpoře se tak již za cenu 33 547 Kč + DPH můžete na veletrh dostat na společný český stánek jako vystavovatel.
Bližší informace získáte v případě zájmu na www.naveletrh.cz, popřípadě kontaktujte paní Lenku Výbornou na info@naveletrh.cz, nebo na telefonu +420 605 404 691.
Téma: stínicí technika
²) Čerpáno z Wikipedie a poznatků získaných na konferenci ve Stuttgartu.