Rakouské energetické dny
V dubnu se v Hradci Králové uskuteční již 11. ročník mezinárodní odborné výstavy Teplárenské dny 2005. V rámci akce se bude prezentovat řada vystavovatelů, uskuteční se několik konferencí a hlavním tématem se stane, již tradičně, technika a technologie pro dálkové zásobování teplem a chladem, elektroenergetiku a neméně podstatnou součástí výstavy bude téma – obnovitelné zdroje energie. Jedním z hlavních bodů programu je projekt pod názvem – Rakouské energetické dny.
Vzhledem k rostoucím cenám ropy a ke stupňujícím se obavám o negativní dopady současných trendů spotřeby energie, je stále větší důraz kladen na energetickou úspornost a využívání obnovitelných zdrojů energie. Neméně závažným a stále diskutujícím se tématem, je problematika bezpečnosti výroby a distribuce energie v Evropě.
V rostoucí Evropské unii jsou národní hranice méně a méně významné a vytváří se prostor pro společná mezinárodní řešení současných energetických problémů. Stále častěji se také setkáváme s realizacemi společných nadnárodních projektů. Během těchto realizací, partneři z různých zemí mohou zúročit své znalosti, silné stránky a jejich vzájemnou spoluprácí vznikají zajímavá a efektivní řešení.
V rámci semináře Rakouské energetické dny bude prezentována nabídka služeb a technologií rakouských firem, působících v oboru využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Současně se představí české společnosti, instituce, obce a regiony, se svými realizovanými či připravovanými projekty využití OZE. Program semináře bude doplněn o úvodní prezentace představující rámcové podmínky pro využívání OZE v ČR a dále možnosti financování těchto projektů ze strany rakouských, českých i evropských a celosvětových institucí.
Účastníci z rakouské strany (předpokladem je účast přibližně 25 – 50 firem z oblasti výroby a distribuce energie, obchodu, poradenství a projektování, výroby kotlů na spalování biomasy, solárních kolektorů a jiných technologií využití OZE) mají zájem se setkat s českými představiteli obcí, regionů či firem a prodiskutovat s nimi jejich záměry a projekty v oblasti využívání OZE, případně nabídnout možnosti jejich společné realizace.
Organizace dvoustranných schůzek bude s dostatečným předstihem zajištěna. Distribucí profilů zúčastněných rakouských společností mezi české zájemce a distribucí návrhů projektů z české strany mezi rakouské účastníky semináře, bude zajištěna vzájemná informovanost všech zúčastněných. Během akce bude účastníkům k dispozici jednací místnost speciálně určená pro vzájemná česko- rakouská setkání.
Zkušenosti s pořádáním podobných akcí v Kyjevě (2001), Bukurešti a Plovdivu (2004) ukázaly, na velký zájem ze strany rakouských firem. Ty se velmi aktivně zajímají o možnosti vzájemné spolupráce a velmi oceňují prostor pro jednání se zahraničními partnery, který je vytvořen pro jejich potřebu v rámci Rakouských energetických dnů. „Pulzující“ jednací místnost a celá řada kontaktů či schůzek během akce i po jejím skončení, v Kyjevě, Bukurešti i Plovdivu, vyústily následně v četné dohody o společných realizacích projektů s využitím OZE v praxi.
V současné době se některé již realizují. Jedná se například o rakousko – bulharskou pracovní skupinu, která připravuje projekt pro zásobování obcí v pohoří Rodopy, teplem z biomasy. Dalším příkladem, tentokrát z Ukrajiny, je projekt využití důlních plynů z ukrajinských uhelných dolů, který se realizuje s rakouskou spoluúčastí.
Rakouské energetické dny jsou organizovány
Rakouskou energetickou agenturou na objednávku Rakouského spolkového ministerstva zemědělství, životního prostředí a lesního a vodního hospodářství. Tato akce je součástí rozsáhlého projektu posilování partnerství a spolupráce v energetické oblasti mezi Českou republikou a Rakouskem. Od roku 1999, kdy byl tento program odstartován, již bylo zrealizováno několik úspěšných společných česko – rakouských projektů. Jako příklad lze uvést vznik Centra pro kogeneraci v Praze.
Toto sdružení připravuje a realizuje celou řadu projektů v oblasti kogenerace a podílí se na šíření informací z této oblasti, prostřednictvím účasti na odborných konferencích a seminářích s podporou České energetické agentury (ČEA). Dalšími příklady spolupráce jsou centrální výtopny na biomasu v obcích Trhové Sviny a Bystřice nad Pernštejnem.
Rakousko se může prezentovat 25% podílem výroby energie z obnovitelných zdrojů na celkové energetické produkci. Řadí se mezi přední státy v Evropě v oblasti hydroenergetiky, bioenergie a solární energie. Podíl výroby energie z větru je také pozoruhodný, vzhledem k vnitrozemské poloze Rakouska. Tyto údaje a fakta poukazují na velké zkušenosti a technologickou vyspělost, které budou prezentovány během Rakouských energetických dnů v Hradci Králové. Program Rakouských energetických dnů vhodně doplňuje řada konferencí. Obnovitelné zdroje energie pro venkov i teplárenství je názvem konference, kterou pořádá Ministerstvo životního prostředí ČR a volně navazuje na předchozí tři ročníky, které se setkaly se zájmem především mezi představiteli obecních samospráv.
Cílem konference je dále pokračovat ve vzdělávání a metodickém vedení účastníků v problematice využívání obnovitelných zdrojů energie. Zdůrazněny jsou technologické, legislativní a ekonomické aspekty problematiky. Důraz je kladen na praktickou demonstraci životaschopnosti existujících projektů v této oblasti. Konference je doplněna o vystoupení zástupců ze zahraničí, v jejichž zemích je využití obnovitelných zdrojů energie značně rozvinuto a tyto země se v tomto oboru řadí ke světové špičce.