Reakce na veto novely Zákona o hospodaření s energií
Přinášíme reakce na veto prezidenta k zákonu o hospodaření s energií od Cechu pro zateplování budov, Sdružení EPS ČR, Hnutí Duha, realitní kanceláře RE/MAX a developerské společnosti Ekospol.
Veto může vést k nemalým sankcím ze strany EU
V Praze 10. srpna 2012 – Prezident Václav Klaus bohužel nepodepsal novelizaci Zákona o hospodaření s energií, která vyplývá z povinnosti České republiky zavést Směrnici Evropského parlamentu a Rady o snižování energetické náročnosti budov (EPBD II) do české legislativy. Neplnění požadavků plynoucích ze jmenované Směrnice spolu s nedostatečným plněním předcházející Směrnice (EPBD I), může vést k nemalým sankcím ze strany EU, kterou zaplatí daňoví poplatníci. Novelizace přitom neřeší nic jiného, než že zavádí klasifikaci budov do tříd z hlediska energetické náročnosti a tím umožňuje svobodnou volbu jejich nákupu příp. pronájmu s ohledem na toto velmi aktuální hledisko. Pro novou výstavbu nebo pro větší rekonstrukce potom zavádí logickou povinnost – dbát na tepelnou ochranu budovy v míře, která odpovídá nákladovému optimu v České republice, tj. aby náklady na její realizaci vzhledem k dosaženým úsporám byly optimální.
Předseda Cechu pro zateplování budov ing. Milan Machatka, CSc.
Veto prezidenta je překvapivé a nešťastné
V Praze 10. srpna 2012 – Veto prezidenta Václava Klause v otázce novely směrnice snižující energetickou náročnost budov je překvapivé a nešťastné. Již několik let se totiž setkáváme se snahou snižovat energetickou náročnost u domácích spotřebičů, které jsou označeny barevným štítkem zobrazujícím jejich spotřebu energie. A tento krok je veřejností přijímán velmi pozitivně. Proč by to tedy měl být problém u budov? Prostředky, které majitelé domů za takovýto průkaz vydají, jsou přitom ve srovnání s celkovou cenou nemovitosti jen zanedbatelné a do budoucna přinesou významné úspory a zároveň zvýší její cenu.
Předseda Sdružení EPS ČR Ing. Pavel Zemene, Ph.D.
Zákon srazil domácnostem účty za teplo
o desítky procent a snížil závislost Česka na fosilních palivech, tedy na uhelných dolech i na plynu z Ruska. "Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona," uvedl
Miroslav Pech z Hnutí Duha
Energeticky úsporné domy jsou jsou logickou reakcí na rostoucí ceny energie
Nelibost vůči vetu prezidenta vyjádřila také Aliance pro energetickou soběstačnost a iniciativa Šance pro budovy zastupující kolem 180 firem od projektantů přes stavební a developerský byznys až po dodavatele úsporných technologií. "Trend stavět energeticky úsporně je logickou reakcí na neustále rostoucí ceny energie," řekl ČTK
koordinátor iniciativy Petr Holub
Smysl vidím jen u novostaveb
Makléř realitní sítě RE/MAX Jan Zachystal naopak s Klausovým postojem problém nemá. "Smysl energetického označení vidím jen u novostaveb. U starších nemovitostí jde pouze o zbytečnou byrokratickou zátěží," sdělil.
Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, je však proti povinnému užívání štítků i v případě nových bytů.