Realizace terasy: dlouho přemýšlejte a pak budujte
Letošní rok byl, co se týče srážek, nadprůměrný. Jaro prakticky propršelo, léto je navíc chladnější než v předchozích letech, přičemž co nás čeká dál, je „ve hvězdách“. Poučme se z letošního nepředvídatelného počasí a mysleme na jeho proměnlivost i při výstavbě domu – konkrétně při navrhování exteriérových pobytových prostor, jako jsou terasy. Vhodný výběr podlahy či zastřešení napomůže dosáhnout komfortu, který si budeme moci vychutnávat téměř po celý rok.
Základem terasy, která bude s přehledem odolávat povětrnostním podmínkám, je správný výběr materiálu. Jednou z variant je například dřevěná prkenná podlaha, která je však citlivá na vlhkost a náchylnější k mechanickému poškození, v důsledku čehož je zapotřebí její pravidelná každoroční údržba. Jde však o přírodní materiál, který do zahrady dobře zapadá stejně tak, jako je tomu třeba v případě přírodního kamene. Dřevu však musíme vždy dovolit, aby mohlo vyschnout.
Při volbě keramické, případně betonové dlažby se člověk těmto nevýhodám vyhne, je totiž odolnější vůči vodě, mrazu i slunečním paprskům a svůj vzhled nemění i po desítky let. Dlažba dokonce může disponovat dekorem a formátem imitujícími dřevo, jde o přitom o jeho velmi věrohodnou nápodobu.
Nabízejí se také rozmanité kompozitní materiály, na několika stavebních veletrzích naši redakci zaujaly například terasové desky z recyklovaného plastu, či známější dřevoplastový materiál (poměr cca 60 % dřevní hmoty a 40 % polyetylen). Ten se vyznačuje mnoha vlastnostmi dřeva, avšak bez jeho nevýhod. Jsou stálobarevné, nemění vlivem vlhkosti tvar ani nešednou. Zásadní informace je, že jsou prakticky bezúdržbové.
Detaily hrají roli
Rozmyslete si také, zdali zvolíte terasová prkna rýhovaná či hladká, přičemž současné trendy velí vybírat spíše druhou variantu, jejíž výhodou je, že se v drážkách neusazují nečistoty, nemluvě o přirozenějším vzhledu podlahy. A nezapomeňte si dobře rozmyslet, jakou barvu terasy zvolíte. Tmavá může sice vypadat efektně, ale pokud terasu nezastřešíte, může se podlaha stát sluncem rozžhaveným tělesem, které snadno popálí bosou nohu.
Způsob pokládky
V závislosti na vybraném materiálu je potřeba také zvážit všechny možnosti pokládky, které budou pro konkrétní terasu nejvhodnější. V každém případě musí být podkladní plocha rovná, pevná a stabilní. Nejčastěji je terasa budována na betonovém podkladu, okolo nějž jsou uloženy obrubníky. Jáma je vysypána štěrkem, na nějž je uložen vybraný pohledový materiál. Nabízejí se také další možnosti – pokládka na podkladní hranoly, do trávy či na rektifikační terče.
Zajímavostí je, že pokládáme-li venkovní keramickou dlažbu (konkrétně tloušťky 2 cm), není zapotřebí ji spárovat. Volné mezery mezi dlaždicemi zaručí perfektní odtok i v případě silných dešťů. U trávy i štěrku se voda jednoduše vsákne do podkladu a na podlaze terasy se nevytvářejí louže. Při realizaci pokládky na terče je však potřeba myslet na spádování podkladu, které se postará o odvod vody, a v případě, že jde o terasu na střeše domu, tak neopomenout ani aplikaci hydroizolační vrstvy. Dlažba se pak pokládá přímo na hydroizolační fólii chráněnou geotextilií. To umožní jednoduchý odtok vody po povrchu, díky čemuž voda nezatéká dovnitř stavby.
Nejen podlaha dělá terasu
Klasickou dřevěnou pergolu si doma zvládne udělat téměř každý zdatný kutil. Chceme-li však, abychom byli v pergole dostatečně chráněni nejen před sluncem, ale i deštěm, je potřeba pergolu zastřešit. Volba střešní krytiny je na vás, ale nelze víc než doporučit světle zbarvené povrchy, které účinně odrážejí sluneční záření. Pokud pak zvolíte průsvitný materiál (sklo či třeba polykarbonát), dostanete do prostoru více přirozeného světla.
Zajímavé jsou také prefabrikované moderní pergoly tvořené odolnými materiály jako je hliník. Dodavatel je na místě určení pouze smontuje. Doplnit je lze také rozmanitými doplňky, například bočními screeny či efektním osvětlením. Pokud vám pak jde pouze o co nejjednodušší a nejlevnější řešení, poohlédněte se po stínicích plachtách, které do moderních zahrad výtečně zapadají.
Související články
- Balkon, místo pro odpočinek
- Inspirujte se terasami, na kterých byste i vy rádi trávili volný čas
- Jak vybrat nábytek na zahradu či balkon?
- Závěsné balkony bytových domů