Reflexní technika DAPE pro vyšší tepelnou izolaci budov
Společnost DAPE spol. s r.o. se pevně zapsala jako první český výrobce a dodavatel tepelně reflexních a parotěsných tepelných izolací, které se vyrábějí z polyethylenových bublinových či pěnových vrstev a velmi tenkých fólií z hliníku. Z původního použití ve střechách a za otopnými radiátory se reflexní technika stala prvkem, který může významně posílit nebo i nahradit běžné izolační materiály.
Tepelně reflexní izolace a parotěsné jsou ve výrobním závodě v Tišnově vyráběny již od roku 1991. Díky tomu má firma DAPE s těmito izolacemi značné zkušenosti, které se promítají do stálého zlepšování jejich parametrů.
Základní a jedinečnou předností těchto vícevrstvých, ale tenkých izolačních materiálů je, že se u nich v jediném výrobku sdružují tři přednosti:
- vysoký tepelný odpor bublinových a pěnových vrstev,
- vysokou odrazivost tepelného záření,
- vysoký odpor při přestupu tepla vedením mezi vrstvami.
K tomu se přičítá ještě vysoká paronepropustnost, která je dána vysokou paronepropustností hliníkové fólie a také paronepropustností polyetylénu, který tvoří hranice bublin nebo buněk ve struktuře pěny.
A konečně zajišťují reflexní fólie DAPE i vysokou ochranu proti elektrosmogu, což je dáno vysokou elektrickou vodivostí hliníku. Je samozřejmě nutné celou nadzemní plochu obálku stavby osadit reflexní fólií. Dnes již dlouholetým výzkumem a vývojem se firmě DAPE podařilo přinést na trh několik typů výrobků, které jsou vhodné a vysoce účinné v řadě aplikací v oblasti tepelné ochrany budov. Tyto izolace jsou na stavební trh dodávány ve třech skupinách.
Rozdělení tepelně reflexních izolací DAPE
První skupina obsahuje parotěsné tepelné izolace, jejichž tepelnou izolaci tvoří bublinková fólie (systém uzavřených vzduchových mezer) s natavenou hliníkovou fólií. V této skupině nalezneme výrobky pod tímto označením:
- typ AB – jde o bublinkovou fólii opatřenou z jedné strany leštěnou hliníkovou fólií,
- typ ABA – jde se o bublinkovou fólii opatřenou z obou stran leštěnou hliníkovou fólií.
Použití parotěsných tepelných izolací s reflexními účinky typ AB a ABA je vhodné pro zateplování střešních konstrukcí, stěn dřevostaveb a konečně i těžkých stěn s odvětrávanou izolací.
Jejich tepelný odpor je podle měření CSI Praha 0,525 m2K/W u typu AB a 0,562 m2K/W u typu ABA. To představuje součinitel tepelné vedivosti 0,0057 W/(mK) resp. 0,0053 W/(mK). Parotěsná reflexní tepelná izolace DAPE slouží jako podpůrná tepelná izolace a současně plní funkci parozábrany. Dochází tedy ke snížení součinitele prostupu tepla U u střešních plášťů, částečnému přerušení tepelných mostů přes krokve a k úspoře nákladů za část hlavní izolace montované pod krokve.
Použití parotěsné tepelné izolace DAPE s reflexními účinky typů AB a ABA přináší snížení přímých nákladů za materiál a jeho montáž, dále také snižuje náklady na svislé přesuny materiálu na stavbě. V neposlední řadě snižuje plošné zatížení střechy oproti klasickému izolování pod krokve.
Druhá skupina obsahuje parotěsné tepelné izolace, jejichž tepelnou izolaci tvoří PE pěna s natavenou hliníkovou fólií. V této skupině naleznete výrobky pod tímto označením:
- typ AP3 – polyetylenová pěna tloušťky 3 mm jednostranně opatřená leštěnou hliníkovou fólií,
- typ AP5 – polyetylenová pěna tloušťky 5 mm jednostranně opatřená leštěnou hliníkovou fólií.
Použití parotěsných tepelných izolací DAPE s reflexními účinky typ AP3 a AP5 je vhodné také pro zateplování střešních konstrukcí, stěn dřevostaveb, pod rozvody podlahového vytápění, za otopná tělesa apod. Pro tyto izolace platí stejné výhody, které již byly popsány u typu AB a ABA. Faktor difúzního odporu je u jednoduchých reflexních izolací AB, AP3 a AP5 346 000, u typu ABA se dvěma Al-fóliemi pak 394 000.
Třetí skupina představuje násobné vícevrstvé reflexní fólie, ve kterých jsou vrstvy s natavenými hliníkovými fóliemi a vrstvy bez natavené hliníkové fólie poskládány za sebou. Tepelný odpor základního souvrství AB nebo ABA je 0,525 resp. 0,562 m2K/W, což odpovídá součiniteli tepelné vodivosti těsně nad 0,005 W/(mK). Stejný součinitel tepelné vodivosti dá také výsledek skládání, takže jde o velmi pozoruhodné hodnoty, které mohou až osmkrát převýšit součinitel tepelné vodivosti běžných izolací. V sortimentu DAPE tyto materiály reprezentují izolace ARKTIK a POLAR, které v tomto časopise popíšeme v následujících příspěvcích.
Reflexní ochrana tepelných izolací
Stavební tepelné izolace jsou až z 98 % vyplněny vzduchem a při pokojové teplotě se v nich šíří teplo cca z jedné třetiny sáláním, při vyšších teplotách – např. pod rozpálenou krytinou – je to až ze 40 %. Důsledkem je, že se v rozsahu praktických teplot od –30 °C do 60 °C mění účinnost tepelné izolace až o 30 procent. K tomu ještě musíme doplnit, že u běžných tepelných izolací roste součinitel lambda s teplotou. Přesněji při zvýšení teploty z 15 °C na 60 °C dojde k jeho zhoršení o 15 %.
Pomocí reflexních fólií AB, ABA nebo AP3, které kontaktně z obou stran přiložíme k izolaci, nejlépe reflexní vrstvou do izolace, můžeme vliv sálavých mechanismů transportu tepla v izolaci znatelně snížit a docílit součinitele tepelné vodivosti izolace na úrovni blízké čisté (nesálavé) tepelné vodivosti nehybného vzduchu. Blíže o tom v článku Reflexní ochrana tepelné izolace ve střechách a fasádách na jiném místě tohoto časopise. Přínosy takového řešení jsou zejména při provádění střech překvapivě vysoké, i když zatím málo známé.
Literatura a zdroje:
[1] Hejhálek Jiří: Reflexní ochrana tepelné izolace ve střechách a fasádách, Stavebnictví a interiér 10/2009, str. 30.