Regenerace panelových domů – financování a požární bezpečnost
24. března 2005 se v Brně konal seminář zaměřený na problematiku obnovy panelových domů, který uspořádalo sdružení CERPAD (Centrum regenerace panelových domů), sdružující organizace zabývající se posuzováním, navrhováním, vývojem, výzkumem a výrobou stavebních a technických systémů vhodných pro podmínky panelových objektů. Konference měla na programu možnosti financování oprav a zajištění požární bezpečnosti.
• podporovat a prosazovat efektivní, komplexní a kvalitní regeneraci panelových domů,
• zajišťovat aktuální, úplné a přesné informace pro všechny skupiny vlastníků panelových domů, a to v oblasti legislativy, technických řešení, technologických postupů, financování a energetických úspor,
• pracovat na kritériích pro garanci dlouhodobé životnosti regenerovaných domů,
• organizovat akce na podporu a propagaci kvalitních a úspěšných realizací v oblasti panelových domů.
Loňské aktivity tato předsevzetí dokazují. Zateplení panelového domu s jeho návazností na otvorové výplně bylo tématem seminářů v Ústí nad Labem a v Lázních Darkov u Karviné. Seminář v Praze byl věnován problematice financování regenerace panelových domů.
Tématem prvního letošního semináře bylo financování oprav a požární bezpečnost. Zúčastnilo se ho na sto zájemců z řad starostů a odpovědných zástupců bytových družstev. Úvodní slovo přednesl Radomír Jonáš, náměstek primátora Magistrátu města Brna.
První příspěvek byl věnován plošné regeneraci sídliště Brno-Líšeň, poutavě ho přednesl Milan Grombiřík z firmy DEA energetická agentura, spol. s r. o., člen výboru České společnosti pro rozvoj bydlení. Na praktickém příkladu zmíněného sídliště vyhodnotil výsledky průběžného sledování skutečných nákladů na regeneraci panelového domu.
Měsíční splátka úvěru na komplexní regeneraci domu o 8 n.p. a celkové obytné ploše 2000 m2 vyšla 13,-Kč/m2 obytné plochy po 20 let. Částka zahrnuje zateplení domu, výměnu oken, zateplení střechy, techniku pro termoregulaci a měření tepla, výměnu rozvodu SV a TUV, vstupy do domu a rekonstrukci balkónů. Při porovnání spotřeby tepla domu, před a po regeneraci, činí rozdíl 0,4 GJ/m2 obytné plochy/rok, tedy 13,33 Kč/m2 obytné plochy/ měsíc. Lze tedy regenerovat panelový dům, aniž je nutné zvyšovat nájemné.
V praxi nebyla, v případě sídliště Brno-Líšeň, překročena částka 30,-Kč/m2 obytné plochy/měsíc na regeneraci v závislosti na komplexnosti regenerace a úvěrových podmínkách. Na zajištění provozu domu, tzv. nákladové nájemné, postačí 40,-Kč/m2 obytné plochy/měsíc. Ve vztahu k provozu nájemního domu je diskuse o procentuálním nárůstu nájemného bezpředmětná.
Tento příspěvek vzápětí velice kladně ocenil další přednášející, Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Pohovořil na téma podpora regenerace panelových domů prostřednictvím SFRB. Účelem SFRB je podporovat rozvoj bydlení v České republice. Od svého vzniku SFRB je zaměřen především na podporu ve třech směrech. Výstavba bytů, především nájemních. Opravu bytového fondu, především v panelových domech. Podporu výstavby technické infrastruktury, především na zainvestování pozemků. Majitelé bytů v cihlových domech ani vlastníci rodinných domů nemají stejné možnosti podpory jako majitelé bytů v domech panelových. Fond ale bohužel nedisponuje dostatečným množstvím peněz, které měl dostat z privatizačních prodejů, a tak se zaměřuje kromě přímého financování na koordinační činnost při získávání výhodných bankovních úvěrů a čerpání z fondů EU.
Dále vystoupil Libor Fleischer z firmy PROMAT s. r. o. a podrobně přiblížil problematiku požární bezpečnosti při regeneraci panelových domů. Základní českou technickou normou, upravující technické požadavky na změny staveb z hlediska požární bezpečnosti, je ČSN 73 0834. V bytových domech se pak uplatňují normy ČSN 73 0802, ČSN 73 0804 a přidružené normy. Poukázal na rozpor v normách ohledně provedení stoupaček a protipožárních přepážek. Upozornil na stejné značení materiálů s různou odolností proti ohni podle dřívějšího Stupně hořlavosti a nyní podle Třídy reakce na oheň. Představil komponenty systému produkovaného firmou PROMAT s. r. o., nátěrové hmoty PROMAPAINT®, obkladové desky PROMATECT®, požárně ochranné manžety PROMASTOP® a další. Zdůraznil nezbytnost použití uceleného systému řešení pasivní požární bezpečnosti stavebních konstrukcí. Většina požárů v panelových domech vzniká přímo v bytech nebo ve sklepních prostorech, každý osmý případ má za následek újmu na zdraví či životě.
Velmi zevrubně pohovořil o zákulisí tvorby norem Roman Zoufal, poradce ředitele společnosti PAVUS, a.s.
Jiří Lahoda, vedoucí bytového odboru Magistrátu města Brna, vystoupil s příspěvkem na téma možnosti podpory oprav panelových domů Magistrátem města Brna v rámci pravidel prodeje domů z vlastnictví města Brna do soukromého vlastnictví.
Milan Grombiřík krátce zhodnotil výhodnost dostupnosti prostředků pro regeneraci sídlišť formou programů města Brna.
Petr Rajský z firmy REHAU vysvětlil problematiku výměny oken v panelových domech včetně meziokenních vložek. Shrnul komplex požadavků na okna určená k použití v panelových domech a doplnil o konkrétní hodnoty. Z hlediska tepelnětechnických požadavků je doporučována hodnota koeficientu tepelné prostupnosti Uo = 1,2 – 1,35 Wm-2K-1, důsledné řešení ostění a parapetů. Kotvení a velikost oken musí splňovat statické požadavky vzhledem k tlaku větru. Prezentoval perforované těsnění jako jednu z variant výměny vzduchu pro splnění hygienického požadavku. Nároky na požární odolnost úzce souvisí s požadavky na parametry meziokenních vložek. Meziokenní vložky je třeba vyměnit, nemají už požadovanou pevnost a tepelně technické parametry. REHAU vyrábí patentované vložky, které při tloušťce 19 cm dosahují součinitele tepelného odporu
R = 4,5 – 5 m2W-1K-1. Na příkladech „levných“ oken poukázal na často se objevující nedostatky a následné problémy při výměně oken a meziokenních vložek. Klasickou chybou je nevhodné řešení ostění, to má za následek kondenzaci vodních par a výskyt plísní. Firma REHAU dodává okna včetně doplňků pro správné osazení oken. Na závěr ještě jednou upozornil, na co je třeba dbát při výběru realizační firmy a okenního systému nejen v panelových domech.
Závěrem pohovořil Michal Macura ze společnosti Alsecco ČR, s. r. o. o zkušenostech z oblasti zateplování panelových domů v ČR a SRN. Společnost Alsecco vznikla v roce 1957 a má značné zkušenosti s kontaktním zateplováním a sanacemi betonových konstrukcí a pórobetonu. Opět se dotkl stávajícího vakua v oblasti norem pro zateplovací systémy. Dosud neexistuje ČSN pro výrobu a provádění kontaktních zateplovacích systémů, přejímají se tedy informace z norem německých a rakouských, případně se postupuje podle doporučení výrobce. Cech pro zateplování budov vydal vlastní předpis.
Tento problém je i v jiných zemích EU, evropská organizace pro schvalování stavebních výrobků EOTA (European Organization for Technical Approvals) vytváří normy nahrazující pravidla – ETAG (European Technical Approval Guideline). Přinášejí však jen obecný návod jak systémy hodnotit (ETAG 004). Zdůraznil důležitost jednotlivých komponent pro správnou funkci zateplovacího systému. Upozornil na vliv odstínu barvy na životnost fasády, tedy celého systému zateplení, správné provedení soklů, na podceňování vhodné úpravy domovních vchodů a možnost zvětšení lodžií při regeneracidomů. Svá tvrzení podpořil fotografiemi regenerovaných domů u nás i v SRN (Drážďany, Chemnitz, Berlín).
Při přestávce měli účastníci možnost bližšího seznámení se zástupci sdružených firem, kteří jim podali informace o jejich produktech.
• Alsecco ČR, s. r. o. – systémy pro sanaci a ochranu betonu, zateplovací systémy
• Český Caparol spol. s r. o. – zateplovací systémy a fasádní barvy
• Nástrojárna v. d. – parapetní a fasádní systém SKALA
• Promat s. r. o. – materiály pro požární bezpečnost staveb
• REHAU, s. r. o. – okenní a fasádní systémy, kanalizace, rozvody vody, elektroinstalace, napojení topných těles a další
Semináře tohoto druhu, umožňující přímý kontakt mezi vlastníky panelových domů a odbornými firmami, mají bezpochyby význam. Značným přínosem je i možnost bojovat s mýty, které jednak vznikly neumělým a nevhodným používáním materiálů, tak i s těmi, které se snaží podsouvat různé lobbistické skupiny. Tomu napomáhá i účast zástupců státního a bankovního sektoru. Další setkání zástupců CERPAD a vlastníků panelových domů se koná 12. května v Hradci Králové.