Rekonstrukce Bílé věže a její boj o titul Stavba roku

Rekonstruovaná Bílá věž, klenot města Hradce Králové stojící v jeho historickém centru, slaví po svém květnovém znovuotevření samé úspěchy. Zaznamenala zvýšenou návštěvnost a nyní se může těšit i postupem do 2. kola prestižní soutěže Stavba roku.

Renesanční Bílá věž je dost možná největší dominantou Hradce Králové a bezesporu pak dominantou nejvyšší – se svými 72 m představuje nejvyšší bod města, ze kterého si lze prohlédnout i široké okolí včetně Krkonoš. Patří i mezi historické skvosty města – v jeho centru stojí od druhé poloviny 16. století, přičemž základní kámen byl položen dokonce na jeho počátku, v roce 1509.

Za dlouhou dobu své existence si stavba vyžádala mnohé opravy. Poslední rekonstrukce probíhala od roku 2013 do poloviny roku 2015. Město jí navázalo na již uskutečněné projekty mající za cíl obnovu historického centra. Rekonstrukce byla svěřena sdružení firem BAK – Renoart, finanční investice se vyšplhala na 53 milionů korun bez DPH, přičemž dvě třetiny této částky získalo město z evropských dotací.

Vize rekonstrukce

Navrhnout a provést stavební úpravy na historické památce je jistě ožehavý úkol skýtající mnohá úskalí. Všichni zúčastnění se ho ale zhostili svědomitě a s velkým nasazením. A vložené úsilí se vyplatilo. Architekt Jaromír Chmelík v projektu umně skloubil tradiční metody restaurování s citlivým modernizačním přístupem, díky kterému památku neschoval pod vrstvou moderních technologií, ale naopak ji s jejich pomocí posunul na novou úroveň. V rámci projektu se tak podařilo nejen budovu revitalizovat, ale i nabídnout jejím návštěvníkům větší komfort a díky modernímu audiovizuálnímu systému prohlídek i hlubší kulturní prožitek. Sledovaný cíl byl naplňován pod dohledem památkové péče, archeologů i statiků.

Opravený zevnějšek

Úpravy zaznamenáte už zdálky – byl očištěn plášť věže z hořického pískovce, po jehož barvě se věž jmenuje, báň se dočkala nového opláštění a velká okna kolem zvonu Augustin byla doplněna dřevěnými žaluziemi. Přibyla také nástavba pro pokladnu a nový vchod do věže.

Zbrusu nový interiér

Změny viditelné zvenku jsou nepatrné v porovnání se změnami, které zakusil interiér. Uvnitř věže totiž téměř „nezůstal kámen na kameni” – vnitřní prostory byly kromě podlaží, kde je umístěn zvon Augustin, zcela vybourány. Původní schodiště nahradilo bytelné bukové schodiště s železným zábradlím.

Nejnovějším lákadlem je skleněný model Bílé věže vysoký 3,6 m a vážící více než tunu, který vytvořil Kolektiv Ateliers a. s. a především pak Petr Stehlík, kterému práce zabraly přes 1 500 hodin.

Audiovizuální prohlídky

Prohlídka Bílé věže po rekonstrukci už není pouhým výstupem na ochoz; pro návštěvníky jsou připraveny vzdělávací audiovizuální prohlídky, které běží na nově zabudovaných LCD obrazovkách. Kromě dvou tradičních prohlídek „Město Hradec Králové” a „Historie Bílé věže” je k dispozici i režim „Zážitková prohlídka”, který dokresluje atmosféru při speciálních prohlídkách – noční prohlídce, svítání na Bílé věži a zvonění na zvon Augustin.

Ohlasy na rekonstrukci

Veřejnosti se Bílá věž otevřela 23. května 2015. O zrekonstruovanou památku byl od začátku velký zájem – od jejího otevření do poloviny srpna ji navštívilo více než 14 000 návštěvníků, před rekonstrukcí jich ve stejném období přišlo o polovinu méně.

Postup v soutěži Stavba roku

O vydařenosti rekonstrukce svědčí i postup do 2. kola celorepublikové prestižní soutěže Stavba roku. V soutěži se hodnotí nápaditost i praktičnost konstrukčního řešení, kvalita řemeslného provedení, smysluplnost projektu i spokojenost uživatelů. Bez ohledu na to, která stavba v letošním ročníku soutěže zvítězí, lze již nyní říct, že rekonstrukce Bílé věže se povedla a pokud se vydáte do Hradce Králové, určitě stojí za to ji navštívit.

Použité zdroje:

[1] http://www.hkregion.cz/

[2] http://zpravy.hradeckralove.cz

[3] http://www.bilavez.cz

Autor: Šárka Melicharová
Foto: Helena Hejhálková