Rekonstrukce chalupy

Venkovský domek, postavený kolem roku 1937-39 na úpatí Krkonoš, měl na začátku rekonstrukce dvě přízemní místnosti a jednu podkrovní. Prvotním záměrem investora bylo provést nejnutnější rekonstrukce, aby šlo dům opět používat. Postupně se však zrekonstruoval dům celý, dodatečně přibyla sauna a vířivka.

  • Kancelář: Architektonický ateliér Míková Hexnerová
  • Autor: Ing. arch. Helena Míková Hexnerová
  • Adresa: Krkonoše
  • Zahájení stavby: 03/2010
  • Dokončení stavby: 03/2015

„Na začátku každé stavby vedu s klientem dialog.“ Popisuje svůj přístup ke klientovi paní architekta Míková (atelier míková hexnerová), kterou jsme během srpna 2016 navštívili a společně se o této stavbě bavili. „Zákazník je pro mě něco jako spoluhráč a zároveň i zdroj inspirace. Podobně jako rekonstrukce, které mám ráda. I zde se totiž musím něčemu přizpůsobit a pracovat s tím, co je již částečně dané.“

Chalupa v Krkonoších byla přesně tímto případem. Vybudoval ji otec pro svoji dceru a sloužila k trvalému bydlení. Nechyběl zde přívod vody a elektřiny, topilo se kamny na tuhá paliva. Rodina současného majitele ji v sedmdesátých letech odkoupila a používala k rekreačním účelům. S přibývajícími lety však chalupa chátrala a pro její používání byla nutná rekonstrukce. Jejím cílem bylo vrátit venkovskému domku původní vzhled a umožnit majitelům využívání této stavby pro rekreaci.

Výrobci, kteří na stavbu dodávali materiály a výrobky, jež byly použity:
Izolace podkrovíPavatex, INSOWOOL s.r.o.
SvětlovodySvětlovod VELUX, VELUX Česká republika, s.r.o.
Střešní oknaGGL, VELUX Česká republika, s.r.o.
Zámková dlažbaBEST, a.s.
Židle v hlavní obytné místnostiTON a.s.

„Přízemní místnosti se na přání majitele propojily a tím vznikla jedna obytná místnost sloužící jako kuchyně, jídelna i společenský prostor.“ Pokračuje paní architektka a dodává, že vstup do těchto místností je ze vstupní chodby, která zároveň umožňuje i vstup do nově vzniklé koupelny či na schodiště vedoucí do tří podkrovních pokojů. Největší pokoj je pro rodiče, dva menší pro děti. Téměř na konci celé rekonstrukce se majitel rozhodl, že by v domě chtěl i saunu a vířivku. Ty se tak nacházejí v místech původní kůlny, která zároveň slouží jako garáž.

Při návrhu interiéru byly použity převážně přírodní materiály. U nových prvků interiéru jako koupelna a kuchyň je použit jednoduchý design. Volba materiálů a povrchů na domě je volena s ohledem na původní vzhled objektu a podtrhuje jeho charakter. Vzhled domu byl v co největší míře zachován.


O čem ještě byla v našem rozhovoru řeč?

Proč řešit rekonstrukci s architektem?

„U začátku každé stavby je nejdůležitější prvotní rozvaha, která by se měla dělat vždy s odborníkem. Architekt by zde měl upozornit na potenciální problémy a zároveň říci, od čeho je vhodné začít. Nemá smysl například dělat fasádu, když do domu teče. Prvotní mentální mapa zhotovená ve spolupráci s projektantem by měla rovněž zamezit určitým krokům, které by pak mohly vést k zablokování těch dalších.“

Je z vašeho pohledu lepší rekonstrukcí navrátit stavbě původní vzhled, nebo ji přestavět do moderní podoby?

„Citlivě stavbu rekonstruovat a přiblížit ji co nejvíce k původnímu vzhledu mně vždy přišlo přirozené. Pravdou však je, že prakticky jakákoliv stavba se dá rovněž přestavět i do moderní podoby a není to nutně špatně. Vždy záleží na tom, jak si investor stavby váží a jakou hodnotu pro něj její historie má. Určitě je ale dobré pamatovat na to, že starší stavby jsou naší minulostí. Nové stavby mohou přibývat, starší nikoliv. Na druhou stranu, nežijeme ve skanzenu.“

Podle čeho vybírat architekta?

„Architektura je specifická tím, že se tu kromě funkčnosti objevuje také názor. Kromě toho, že si můžete najít dobrého nebo špatného architekta, zároveň každý projektant vnímá a pracuje trochu jinak. To je výhodou i nevýhodou oboru. Klient by si tak měl hledat architekta, který mu je názorově blízký a jehož práce se mu líbí. Rozumět by si měli i lidsky, aby byla spolupráce pro obě strany příjemná.“

„Kromě kvality jsou pak rozdílné i ceny. Cena za architektonickou studii by však neměla přesáhnout 2 - 4 % z ceny stavby.“

Lze nastínit kolik rekonstrukce stála?

„Rekonstrukce jsou obecně nákladnější než novostavby. V tomto případě to platí dvojnásob, protože chalupa opravdu nebyla v dobrém stavu. I když se rekonstruuje citlivě, vždy se objeví nečekaný problém. Také kvalitní a přírodní materiály jsou dražší než syntetické. Citlivá rekonstrukce rozhodně není jednoduchá cesta. Na druhou stranu, když se vše povede, stojí výsledek za to.“

Ing. arch. Helena Míková, ateliér míková hexnerová

  • Činnost ateliéru zahájena v roce 2010
  • Člen České komory architektů (ČKA 03 733)
  • Doktorandské studium + výuka na ČVUT fakulta stavební

"Ve svých návrzích preferuji jednoduchost, účelnost a čistotu stylu. Spolupráce s klientem je pro mě vždy výzvou. Hledání výsledné podoby skrze vzájemnou komunikaci a inspiraci dá možnost vzniknout projektům, které mají přesah a duši."

Fotogalerie

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Česká cena za architekturu