Ostrava chce Grossmannovu vilu využívat k ubytování významných návštěv. Rekonstrukce však ještě nezačala
Před třemi roky bylo rozhodnuto o kompletní rekonstrukci vily architekta Františka Grossmanna, rodáka z Pustějova ve Slezsku. Vilu najdete v blízkosti Krajského úřadu v Ostravě. Architekt Grossmann postavil toto své rodinné sídlo v roce 1923.
Samotná rekonstrukce měla začít po vyhotovení projektové dokumentace a nalezení zhotovitele stavby už v roce 2018. Jejími posledními obyvateli byly děti, kterým objekt sloužil jako školní družina. Vybledlá cedule u vchodu visí dodnes, jinak je vila pustá. Plášť budovy tedy chátrá, avšak honosné interiéry, kde mezi použitými materiály převládá dřevo, jsou zachovalé.
Firma Františka Grossmanna se podílela na projektování a výstavbě vícero staveb v Ostravě, za všechny jmenujme novou administrativní budovu Dolu Michal v ostravské čtvrti Michálkovice. Bohužel, vlastní sídlo si manželé Grossmannovi užili pouhých deset let. Nekončící finanční potíže firmy nakonec oba vyřešili sebevraždou.
Město má v úmyslu využít vilu po rekonstrukci k jednání a ubytování významných návštěv a osobností. Jsme zvědavi, kdo bude prvním návštěvníkem a hlavně v kterém roce. Snad to bude už letos, ale to je z naší strany pouhá spekulace. Bude-li tomu tak, to ví jen vítr, který mimo jiné vysušuje zmoklé vlásky a oblečky kamenných postaviček na fasádě zadní části vily. Inu - je to prostě fičák.
Vila Františka Grossmanna
Areál jednopatrové vily a sousedního objektu si navrhl přední moravskoostravský stavitel jednak jako rodinné sídlo, jednak jako sídlo své firmy v sousedství rušné ulice. Ve své době se jednalo o příklad nejluxusnější vilové realizace na území Moravské Ostravy. Vila na obdélném půdorysu je podloubím spojena s domem, kde byly kanceláře firmy a byty pro zaměstnance. Dům má obdélný členitý půdorys, hmota je modelovaná řadou rizalitů a věžiček. Jednotlivá průčelí mají odlišný ráz daný různými materiály a prvky včetně obdélného a cylindrického rizalitu nebo věžičkou na střeše. Dispozice vily se původně rozvíjela kolem ústřední schodišťové haly s postranním obslužným schodištěm, avšak v poválečném období při stavebních změnách vzala hala i část interiérového vybavení za své. V části místností přízemí se přesto zachoval původní dřevěný vestavěný nábytek v pojetí art déco. Vila stavitele Františka Grossmanna představuje nejcennější ostravský příklad dekorativismu počátku 20. let, ovlivněný tvorbou vídeňského okruhu kolem Josefa Hoffmanna a jeho žáka Otto Prutschera. (info o vile z ostravskepamatky.cz)