Rekonstrukce zateplení domu s aplikací bezcementového organického systému
Jedna z prvních otázek, kterou si investor předtím, než začne s rekonstrukcí domu pokládá, je jaký materiál a systém použít a jaká je jeho cena versus kvalita. V tomto článku se zaměříme na bezcementovou omítku, která patří mezi špičku v produktech dnešního trhu zateplovacích systémů.
Vrstvy u zateplení
Zateplení fasády se skládá z několika vrstev, které tvoří kompletní tzv. kontaktní zateplovací systém (ETICS – External Thermal Insulation Composite System). Každá vrstva je důležitá a bez ní by fasáda nesplňovala požadavky na ní kladené. Ve směru od obvodového zdiva domu jsou prvky v této posloupnosti:
- lepící hmota,
- izolační materiál – vata nebo polystyren,
- armovací vrstva,
- armovací síťovina,
- armovací stěrka,
- povrchová úprava – omítka.
Výrobci dodávají kontaktní zateplovací systém jako celek. Rozhodně nedoporučujeme kombinovat výrobky různých výrobců. Jednotlivé výrobky k sobě technologicky nepasují a co je důležité, jen na kompletní systém od jednoho výrobce dostanete záruku a garanci.
Výrobci dnes již nabízejí nespočet kombinací jednotlivých komponentů a tím svým zákazníkům nabízejí širokou škálu svých produktů v různých cenových hladinách i kvalitě.
Výhody bezcementové omítky
Jak bylo již řečeno, v článku se zaměříme na poslední vrstvu – omítku. Finální vrstva (omítka) se vyrábí v mnoha provedeních s různými vlastnostmi, širokou škálou barev, určujících koeficient odrazivosti HBW a v různých strukturách.
Jedna z nich je právě bezcementová omítka, která splňuje základní vlastnosti – dobře se s ní pracuje, roztírá, je paropropustná a není u ní nutný podkladní nátěr. A hlavně je bez cementu! A proto má dvě specifické a vynikající vlastnosti, kterými se od běžných fasádních omítek odlišuje. Těmi jsou vysoká plastičnost a velká mechanická odolnost. Proč právě tyto dvě vlastnosti jsou tak důležité? Právě proto, že omítka je finální vrstvou, která přichází do styku s veškerými klimatickými a povětrnostními vlivy. Vzhledem k tomu, že je na povrchu systému, je lidskému oku neustále na očích, a tak v případě prasklin, které oproti bezcementové omítce u klasických omítek četně vznikají, získává nespornou výhodu. Její elastičnost zaručí, že na zatěžovaných místech (např. oblast soklů) omítka nepopraská. Další její výhoda je vyšší mechanická odolnost. Dobře se osvědčila např. při krupobitích, kdy se do normálních omítek udělají drobnější dírky. U bezcementové omítky tyto problémy nevznikají, odolá i zmíněné zátěži. Omítka je též odolná proti řasám, mikroorganismům a plísním. Další výhodou této omítky, která vychází z předešlých základních vlastností, je, že můžeme použít velmi tmavé barevné odstíny omítky. Tyto odstíny mají koeficient odrazivosti (HBW). Zde platí, že čím tmavší je omítka, tím více slunečního záření do sebe absorbuje a tím větší je rozpětí teploty, čímž je omítka více zatěžovaná a tím vznikají u normálních omítek praskliny.
Ze čtrnáctileté praxe můžeme jako realizační společnost věnující se převážně rekonstrukcím bytových domů, a to zejména jejich zateplení, potvrdit přednosti a kvalitu bezcementové omítky. V kombinaci dalších „vychytávek” například s jemnou vrstvou proti grafitům nebo se smyvatelnou vrstvou, kdy se omítka v podstatě sama čistí deštěm, se stává opravdovým top produktem.