Dávno již neplatí, že se tato „šedivá“ hmota hodí jen na mosty či do základů budov. S betonem lze kouzlit a vytvořit zajímavé bydlení. Zdroj: Jamori, Shutterstock

Rekonstruujte pomocí betonu. Výsledek bude stát za to!

Beton v interiéru rozhodně nemusí být nuda. Pokud přemýšlíte o efektní rekonstrukci bytu, co takhle dát šanci právě betonovému povrchu? Uplatnění najde v jakékoli místnosti, a navíc dodá interiéru specifickou atmosféru. Kde všude se bude skvěle vyjímat?

Beton se stal v posledních několika letech velmi žádaným materiálem. Nejdříve se na příčkách a stropech začal využívat pohledový beton, pak nastoupily populární betonové stěrky a dnes jsou v kurzu bytové doplňky a nábytek z betonu, jako například stolky, dekorativní mísy či umyvadla. S betonem se v dnešní době dají dělat opravdu divy. Lze ho rozličně dobarvovat, přidávat různě hrubé kamínky a písky. Díky tomu potom může mít nejrůznější poréznost a hrubost.

Jeho vlastnosti vás ohromí

Každý stavební materiál má nejen určité konstrukční vlastnosti, ale přináší s sebou také dávku estetické hodnoty. V případě betonu jde o velmi odolný materiál, který neplesniví, a tak se hodí do sklepů, koupelen a jiných vlhkých prostor. Navíc jde o levné řešení podlah, které je vhodné pro novostavby i rekonstrukce.

Pokud chcete betonovat podlahu, zvažte použití takzvaného lehkého betonu, jehož technologii znali už ve starém Římě. Zdroj: mixphotos, Shutterstock

Podlahy z lehkého betonu

Ručně realizované betonové podlahy jsou klasikou nejen u nás, ale po celém světě. Na rekonstrukci podlah se dnes využívá především lehký beton, v němž je místo písku či kameniva použit lehčený pórovitý materiál. Většinou se používá pórovité keramické kamenivo liapor. Lehký beton na rozdíl od toho běžného výborně tepelně izoluje a je mnohem lehčí. Díky tomu nezatěžuje nosné konstrukce, což ocení především majitelé starších domů. Je to navíc ideální materiál pod rozvody podlahového vytápění.

Jak na to? Lehký beton si lze koupit buď předem namíchaný, nebo si jej lze namíchat ze zakoupené suché směsi. Vzniklá hmota se poté bez zbytečných odkladů nanáší na očištěný podklad. [1]

Pohledový beton se kvůli ceně neobjevuje v bytech příliš často, zato betonové stěrky ano. Zdroj: Kartinka, Shutterstock

Stěrku můžete aplikovat i na dveře

Lákají vás betonové stropy? Někdy jejich provedení může působit příliš hrubě, a tak lze místo nich aplikovat imitaci. Pohledový beton můžete bez obav nahradit například cementovými stěrkami. Ty dokážou přilnout prakticky k jakémukoli hladkému a pevnému povrchu. Mohou být drsné nebo hladké, stejně tak si lze vybrat finální úpravu – někomu se líbí mat, jinému lesk. Další výhodou stěrek je to, že se snadno udržují, a navíc můžete volit z nespočtu barev a odstínů. Toto řešení je praktické i z hlediska rozvodů a elektroinstalací. Kvalitní cementové stěrky najdou uplatnění kdekoli si jen vzpomenete – od stěn až po sprchové kouty a kuchyňské linky. Zakoupit lze dnes také povrchovou fólii se vzhledem betonu, kterou lze polepit nábytek – třeba ten kuchyňský či koupelnový. Stěrku lze dokonce aplikovat i na dveře. V tomto případě je nezapomeňte opatřit skrytými zárubněmi. Viditelné orámování by nebylo tak elegantní a mohlo by dveře „prozradit”.

Ke zdánlivě chladnému a industriálnímu betonu vytvářejí teplý kontrast dřevěné prvky. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Jak na to? Na očištěný podklad nanesete speciální cementovou stěrku, díky čemuž vytvoříte hrubý podklad. Zhruba po 24 hodinách nanesete další vrstvu, kterou následně přelakujete. Vždy se řiďte návodem k použití konkrétní stěrky. Obecně lze ale říct, že efektu hrubého betonu docílíte nanesením silnější vrstvy a úpravou benátským hladítkem, což je speciální nástroj na aplikaci mj. benátského štuku. Naopak jemnějšího vzhledu dosáhnete nanášením tenké vrstvy a obloukovými tahy do stran. Po finální úpravě lakem bude navíc povrch stěrky otěruvzdorný a voděodolný.

Z betonu může být i čelo postele, fantazii se meze nekladou. Díky tomu, že je beton vysoce tvárný materiál, není prakticky nic nemožné. Zdroj: PinkyWinky, Shutterstock

Beton v kuchyni

Beton využijete doslova všude. Vedle stropů a podlah se může objevit i na kuchyňské desce. Pracovní deska z betonu by měla být pečlivě ošetřena impregnačními vrstvami, které ponechají betonu jeho přirozený vzhled a zároveň zaručí odolnost vůči chemickým látkám. Výhodou je bezespárové provedení libovolného tvaru kuchyňské desky. Levnější variantou jsou desky z vysokotlakého laminátu, jež beton věrně napodobuje.

S čím beton zkombinovat

Nebojte se nechat betonovou stěnu či strop odhalené. Když je beton pěkně vyhlazen anebo zkombinován například se dřevem, vytvoříte velmi zajímavé industriální prostředí. Beton se dobře snoubí i s mědí, která se může objevit třeba na svítidlech či úchytkách nábytku. Výsledek a vzájemná kombinace těchto dvou materiálů vás ohromí. Nemusíte se bát doplnit ho též sklem nebo kovem. Záleží na vašem vkusu.

Zdroje:

[1] www.nazeleno.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock