Rekordní výsledky předčily očekávání Veletrh bauma 2004 poprvé s bauma mining

Bauma, nejvýznamnější světový veletrh stavebních strojů a strojů pro stavební výrobu, letos rozšířen o akci bauma mining, tzn. obor důlního strojírenství, se stal svojí mohutností neopakovatelným setkáním odborníků z celého světa. Konal se od 29. března do 4. dubna 2004 v Mnichově. Na ploše 495 000 m2 vystavovalo 2 801 vystavovatelů ze 47 zemí. Shlédnout ho přišlo 410 000 návštěvníků.

Jak jsme se blížili k Mnichovu, vítalo nás krásné slunné počasí. Směr výstaviště určovaly nejen dálniční ukazatele, ale již z dáli pestrobarevné jeřáby, které se tyčily vysoko do nebe. Nové výstaviště v Mnichově nebylo možné minout. Mile překvapilo také bezproblémové parkováním v nově zbudovaném několikapodlažním parkovacím areálu u západního vchodu a to i přes na české poměry obrovské množství přijíždějících aut. Rychle jsme zaparkovali a vnořili se do mohutného proudu návštěvníků před západní vstupní bránou.

Zastoupení ČR na veletrhu

Samozřejmě jsme navštívili české firmy, které byly na veletrhu zastoupeny v počtu 17 (+ stánek Ministerstva průmyslu a obchodu). Zajímalo nás s čím na veletrh přijely, jaké jsou jejich pocity z průběhu veletrhu, popřípadě jejich zkušenosti z minulých veletrhů bauma. Zjištění byla většinou velmi zajímavá.

Seznam českých vystavovatelů:

ATMOS Chrást s.r.o. • DSP Přerov, spol. s.r.o. • E.D.S., s.r.o. • JaNo s.r.o. • JIHOSTROJ, a.s. • KOBIT s.r.o. Jičín • MITAS a.s. • NTC Stavební technika spol. s r.o. • OSTROJ Opava a.s. • PEGA HOIST LTD. • PERMON s.r.o. • PSP Engineering a.s. • STAVOSTROJ, a.s. • STROS-Sedlčasnké strojírny, a.s. • TRIGA-MF, spol. s.r.o. • WAY INDUSTRY, j.-s- Co. • ZAT a.s.

bauma je náš velký úspěch

V expozici firmy MITAS a.s., která letos vystavovala na baumě potřetí, byli hrdí na to, že jejich výrobky - pneumatiky zn. Mitas - jsou používány téměř všemi významnými prvovýrobci, kteří vyrábějí stavební a důlní stroje. „Ještě nikdy nejezdilo tolik strojů na mitaskách, jako je tomu teď,“ řekla Olga Uibleinová, oblastní vedoucí obchodu společnosti Mitas. Z těch velmi známých značek jsou to např. Liebherr, JCB, Cat, Comatsu, TEREX, CNH (Case New Holland), fiat Kobelco, Manitou, Kramer/Neuson a další.
Drtivá většina pneumatik je dodávána prvovýrobcům pod zn. Mitas, většinou jako celá kola, tzn. i s ráfky. Typ ráfku si řídí často zákazník, proto v Německu, Francii, Itálii a jinde Mitas spolupracuje s řadou partnerských firem, které kompletní montáž zajišťují. Za tři roky vzrostl podíl v dodávkách na 1. vybavení podle podle Olgy Uibleinové, minimálně o čtvrtinu. „Tuto výstavu hodnotíme jako náš velký úspěch,“ řekla na závěr.

bauma je zdroj cenných kontaktů a nápadů

Velmi dobře hodnotila veletrh i firma TRIGA-MF spol. s r.o., která se svými výrobky (lžícemi na bagry a rýpadla) uspěla na evropském trhu. V současné době je výhradním dodavatelem lžic např. pro značky Cat pro evropský trh. Jednatel firmy Zdeněk Čepek nám řekl, že tento pro firmu velmi významný kontrakt rozjednali právě na předcházejícím veletrhu bauma 2001. Stejně tak TRIGA založila na minulé baumě 2001 další významné partnerství, na základě kterého dnes zásobuje lžícemi stroje zn. Bob Cat. „Ani letos, kdy zde vystavujeme podruhé, nečekáme, že bychom přímo zde uzavřeli nějaký důležitý kontrakt. Velká většina rozhodujících prvovýrobců nás zná, chodí nás navštívit, ostatní nás přijdou okukovat a posbírat informace. Rádi zde také samozřejmě vidíme naše obchodní partnery, se kterými nezřídka probíhají neformální a společenské kontakty i dlouho po uzavírací době i mimo výstaviště. Co je však důležité, řada navázaných kontaktů a předjednaných plánů se dohrává i dlouho po skončení veletrhu a v tom si opravdu mnohé slibujeme,“ řekl Zdeněk Čepek. Ve vkusně aranžovaném stánku na venkovní ploše uvítala rodinná firma TRIGA každého zájemce nejen tradiční českou pohostinností, ale zejména uměním hovořit čtyřmi světovými jazyky.

Můžeme se směle porovnávat s konkurencí

Expozicí společnosti STAVOSTROJ a.s. na volné ploše nás provedl vedoucí marketingu Vladimír Ujec. Také od něho bylo příjemné zjistit, že výrobky firmy pod značnou STA se prodávají na všech kontinentech naší planety, snad vyjma Antarktidy. STAVOSTROJ na BAUMĚ vystavoval celkem 13 strojů, o které byl velký zájem. Návštěvníci mohli obdivovat celou řadu malých tandemových válců o hmotnostech od 1,7 do 3,5 tuny, tandemové válce VH 950 A a kombinovaný válec VH 850 AK. Řada tahačových válců byla zastoupena stroji VV 700 D, VV 1500 D a VV 2510 D. Expozici potom doplňoval pneumatikový válec VP 2400 a zástupci kategorie malé hutnicí mechanizace. Pozornost návštěvníků budila také novinka - tandemový válec VH 1150 A. Jedná se o stroj z řady nové generace, který poskytuje obsluze maximální pohodlí a výborný výhled z kabiny. Válec je určen především pro hutnění asfaltových směsí při výstavbě silnic. VH 1150 A byl odvozen od svého předchůdce VH 1000 A, kdy byla zvýšena provozní hmotnost na 11,5 tuny, dosazena užší kabina a využity moderní prvky ze strojů VH 850 a VH 950. Stroj je vybaven zálohovaným systémem zkrápění běhounů, novým softwarem řízení, který umožňuje např. využití tzv. »krabího chodu« ve všech režimech řízení, nebo nouzovým systémem pojezdu a řízení. Válec VH 1150 A je vybaven motorem Cummins 82 kW splňující emisní limity norem 97/68/ECE Stage 2 a EPA/CARB Tier 2. Ve spolupráci se společností ECM Brno STAVOSTROJ na svých tahačových válcích představil novou generaci zařízení pro měření zhutnění materiálu. Odezva je zpracována a vyhodnocena elektronicky pomocí počítače s tiskovým výstupem v kabině strojníka. Vladimír Ujec vyjádřil spokojenost nad prezentací značky STA na veletrhu bauma. „Můžeme se opravdu směle porovnávat s veškerou konkurencí, co se týče technické dokonalosti. Kdo je naším největším konkurentem? Jsou to značky Bomag a HAMM,“ uzavřel Vladimír Ujec.

10 let úspěšného působení v Německu

Na stánku společnosti PERMON s.r.o. jsme se zprvu popovídali s jedním z jejich německých prodejců. Řekl, že výrobky zn. PERMON v Německu velmi úspěšně prodává již 10 let a vysvětlil nám přednosti ručních sbíjecích, bouracích a vrtacích kladiv se sníženými vibracemi.
Když jsme mu prozradili, že jsme z Česka, zavolal Ing. Jana Koudelku, jinak také vedoucího zahraničního obchodu firmy Permon. Od něj jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o vývoji nových kladiv ve společnosti. Našim uším opět lahodilo slyšet, že tyto české výrobky jsou prodávány po celé Evropě včetně Ruska i v zámoří a svými výkonnými a hygienickými parametry patří mezi světovou špičku. Velmi čilý ruch návštěvníků na stánku tato slova potvrzoval. Společnost PERMON vystavovala na veletrhu bauma letos potřetí a stala se tak tradičním českým vystavovatelem.

ZAT a.s.: na baumě se rozkoukáváme

Tradice společnosti ZAT a.s. sahá do roku 1958, kdy v rámci Jáchymovských dolů Příbram vzniklo vývojové středisko, v jehož rámci se brzy začala rozvíjet činnost zaměřená na vibrační techniku, ražbu důlních děl, dobývací práce a důlní dopravu. Ze střediska později vznikl Vývojový závod uranového průmyslu, který nakonec dospěl až do podoby dnešní společnosti ZAT. Ta se zabývá poradenstvím, inženýringem, projektováním a realizacemi v oblastech výroby a distribuce el. energie a tepla, distribuce plynu a ropy, povrchové těžby a dopravy surovin, ochrany životního prostředí a vodního hospodářství.

Na veletrhu bauma se tato společnost, která zaměstnává přibližně 300 lidí, představila poprvé a zaměřila se především na dálkové (kontinuální) pásové dopravníky. Ty jsou stále více používány pro ekonomickou a ekologicky šetrnou přepravu vytěženého materiálu z místa těžby do zpracovatelského závodu, a to někdy i na značné vzdálenosti.
S výrobky uspívá především tam, kde se zakládá nový důl, rozšiřuje se starý a obecně také v zemích s méně rozvinutou autodopravou. Konkurujeme velkým světovým firmám, které mají tisíce zaměstnanců a sílu financovat obrovskou reklamu. Technicky se ale nemáme za co stydět. V Německu a v západní Evropě má trh zabraný Krupp.
Pro nás je šancí tzv. třetí svět. Například v Turecku jsme dodávali pásový dopravník v délce 50 km. Slabší pozici mají tam, kde existuje silná síť autodopravců, kteří si svoji práci chrání a prosadí tradiční způsob autodopravy, přestože vychází méně výhodně.

Dveře se tu netrhnou

Takto hodnotila návštěvnost své expozice na volné ploše společnost Atmos z Chrástu u Plzně ústy exportního ředitele Jana Mendřece.
Tato firma, dříve známá pod názvem Škoda kompresory, vystavovala letos na baumě poprvé a tuto příležitost využila pro první oficiální představení nového typu výrobků, motorgenerátorů. Představila řady motorgenerátorů Terrier, Delfín a Bulldog. První menší typ osazený naftovými motory Yanmar slouží jako trvalý nebo přenosný zdroj energie pro stavebnictví, zemědělství, lesnictví, zdravotnictví, armádu atd. s výkonem do 18 kW, Delfín s výkonem do 440 kW je osazen kvalitními motory Perkins nebo Volvo a může být instalován jako stabilní trvalý nebo záložní zdroj pro nemocnice, supermarkety apod. Řada Bulldog je navržena tak, aby standardně vyhovovala pro použití ve stavebnictví, kde je typická pravidelná manipulace, překládka, změna stanoviště, častá změna připojených spotřebičů s různou provozní charakteristikou, do prašného, vlhkého prostředí s proměnlivou teplotou. Řada je vybavena motory John Deere, které dosahují výkonu do 150 kW.

Společnost Atmos je ryze česká firma, známá jako tradiční výrobce kompresorů a lokokompresorů, které vyrábí s ročním objemem cca 5000 ks, v moderním provedení jako šroubové. Většina z tohoto objemu putuje na export. Exportně se firma prosadila v zemích Beneluxu, Německu, Anglii, Španělsku, Portugalsku, Řecku, Turecku a dále na východě - v Rusku a Ukrajině. Svoji expozici na baumě využila hlavně k operativním schůzkám s obchodními partnery.

Zastoupení z ČR tu měly také firmy jako např.: Hartl drtiče a třídiče, Liebherr, Jungheinrich, PERI, DOKA, JCB, Catterpillar a celá řada dalších.

Trochu z historie veletrhů

První veletrh se konal v roce1954. Tehdy nesl název »Building Machinery and Equipment for Use« (volně přeloženo - Stavební stroje a vybavení pro užití). Na otevřené 12 000 m2 ploše starého výstavnického centra v Theresienhöhe ve středu Mnichova vystavovalo 58 vystavovatelů a veletrh navštívilo 8 000 návštěvníků. O dva roky později, v roce 1956, se jméno veletrhů změnilo na bauma a ten samý rok se počet vystavovatelů i návštěvníků zdvojnásobil. V roce 1958 bauma, tehdy každoročně se konající veletrh, zaznamenal své první vystavovatele ze zahraničí (13) a město Mnichov slavilo své 800 sté výročí založení. Tak bychom mohli pokračovat přes rok 1998, kdy se poprvé bauma konala na Novém výstavišti, až do letošního jubilejního roku, ve kterém bauma oslavila již padesát let trvání. K tomuto jubilejnímu výročí veletrhů bauma vznikl pod názvem »50 Years bauma« velmi zajímavý film. Ten, vedle toho, že poskytuje ucelené informace o změnách výstavnictví od roku 1954 – 2004, zároveň pomocí dokumentárních snímků působivě vyobrazuje historický vývoj technologií, strojů a přístrojů ve stavebním průmyslu na celém světě. Více o filmu na www.bauma.de.

Bauma + mining 2004 v číslech

Tak tato čísla byla známa již první den veletrhu. Na baumě vystavovalo 2 801 vystavovatelů ze 47 zemí (2001: 2 341 vystavovatelů ze 42 zemí) a z nich 1 437 (1 144) – tj. 51,3 % (48 %) - pocházelo ze zahraničí. Jejich celkový počet vzrostl o 19,6 %, přičemž počet mezinárodních vystavovatelů vzrostl o 25,6 %. Vystavovalo se na ploše 495 000 m2 (445 000 m2), z které představovala otevřená plocha 335 000 m2 a haly 160 000 m2.

Bauma mining přivítala 133 vystavovatelů na ploše okolo 14 000 m2.

Jaká fakta přinesla závěrečná zpráva veletrhu bauma + mining 2004?

Po návratu do ČR nám bylo jasné, že veletrh byl velkolepý, návštěvnost obrovská. Na závěrečná fakta jsme si však museli ještě několik dnů počkat. Dnes jsou však známa a my vám je přinášíme.

Vystavovatelé

Poprvé se na bauma + mining předvedli vystavovatelé z Lotyšska, Rumunska, Argentiny, Chile a Sýrie. Silný nárůst znamenala bauma + mining 2004 u vystavovatelů z Belgie, Itálie, Nizozemí, Rakouska, Švédska, Švýcarska, Španělska a Turecka, dále ze zámoří, z Číny a Indie.

Prvních deset zemí původu podle počtu vystavovatelů: Německo, Itálie, Velká Británie, USA, Rakousko, Nizozemí, Španělsko, Francie, Švédsko, Švýcarsko a Turecko.

Návštěvnost

Oproti roku 2001 vzrostl počet odborných návštěvníků. Letos jich bylo 410 000 a přijeli ze 171 zemí světa (2001: 406 000 návštěvníků ze 157 zemí). Mezinárodní návštěvníci představovali 31 % (2001: 27 %).

Silně vzrostl počet návštěvníků ze střední a východní Evropy a oblasti východní Evropa a střední Asie jakož i ze zámoří. Na veletrh přišly četné oficiální delegace politických zástupců a zástupců ekonomické sféry zejména ze zemí přistupujících k EU, oblasti východní Evropy a střední Asie.

Prvních 10 zemí původu podle počtu návštěvníků bylo: Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Francie, Španělsko, Nizozemí, Velká Británie, Švédsko, Rusko, Česká republika (kolem 4000 návštěvníků). Nejdelší cestu měli návštěvníci z království Tonga v Jižním Pacifiku.

Názor vystavovatelů na veletrh

Vystavovatelé byli všeobecně s internacionalitou a obchodními výsledky na bauma + mining 2004 velmi spokojeni. Pochvalovali si, že veletrh navštívil větší počet odborníků s rozhodovacími pravomocemi a těch, kteří přímo zastupovali podniky. Mnozí z nich podali zprávy o uzavření četných obchodních kontraktů přímo na veletrhu. Většina z nich očekává silný dozvuk i po skončení akce.

Názor návštěvníků na veletrh

Celkově vládla spokojenost, která přerůstala až v nadšení. Spojení bauma + mining 2004 ohodnotilo 86 % návštěvníků známkami od »výborně po dobře«.

Co říká nezávislý průzkum trhu zpracovaný institutem TNS Infratest?

Počet návštěvníků s rozhodovací pravomocí byl podle nezávislého průzkumu trhu institutem TNS Infratest se 79 % opět velmi vysoký. Celkově ukázal průzkum mezi návštěvníky vysokou spokojenost (94 %). Co se týká vystavovatelů, tam podle průzkumu vyjádřilo spokojenost s průběhem akce okolo 93 % (2001: 92 %) vystavovatelů, zvlášť spokojeni (94 %) byli vystavovatelé ze zahraničí.

Názory Manfreda Wutzlhofera, ředitele Messe München Int., na výsledky bauma + mining 2004

„Výsledky bauma + mining 2004 předčily zdaleka naše očekávání před třemi lety. Za tento jednoznačný úspěch vděčíme zejména našim vystavovatelům. To oni svým angažmá po celých 50 let pořádání veletrhu učinili z této akce jedinečné mezinárodní setkání celé branže. Atraktivní nabídka vystavovatelů potom přitáhla návštěvníky z celého světa.“

„Opětovný enormní nárůst počtu vystavovatelů (kolem 20 %) souvisí mimo jiné s naším pozitivním angažmá na mezinárodního trhu. Úspěšný průběh prvního ročníku veletrhu bauma Čína v listopadu 2002 se tak například odrazil v zájmu čínských podniků také o veletrh bauma v Mnichově a naopak velké množství vystavovatelů na bauma + mining 2004 projevilo zájem o nadcházející veletrh bauma Čína, který proběhne od 16. do 19. 11. 2004 na novém Šanghajském mezinárodním Expo Centru.“

Několik nej veletrhů bauma:

  • největší návštěvnost – 410 000 návštěvníků;
  • největší množství návštěvníků z cizích zemí – 171 zemí;
  • největší mezinárodní účast vystavovatelů - stoupla o 26 %;
  • největší účast vystavovatelů z Německa - stoupla o 14 %.

Krátce řečeno – letošní ročník veletrhu skončil s rekordními výsledky. Novinka – bauma mining - podporována Svazem pro důlní stroje při VDMA a jejími partnerskými organizacemi po celé Evropě, zaznamenala úspěch a po 5 letech se uskutečnil mezinárodní odborný veletrh pro hornictví opět v Německu.

Příští ročník veletrhu bauma + mining se koná od 23. do 29. dubna 2007 v Mnichově.

Další informace získáte na www.bauma.de, www.bauma-mining.de.

Autor:
Foto: Archiv firmy