Renesance letních koupališť
Zmenšující se možnosti koupání v přírodě zahánějí vodomilné lidi zpět do zařízení s kontrolovanou vodou – na letní koupaliště. Ty se po rekonstrukcích mění z klasických obdélníkových van bazénů na střediska rekreačního koupání s aktivním využitím volného času návštěvníků – »aquaparky«. Podívejme se nyní na 3 takové areály nacházející se nedaleko od sebe: Pardubice – Cihelna, Chrudim a Ústí nad Orlicí. Všechny vznikly nebo byly rekonstruovány v posledních dvou letech, odlišují se od sebe jak ve způsobu provozování, tak v použitých materiálech.
Pardubice – Cihelna
Původní koupaliště s průtočným systémem vody a s bazény 50×21 m a 80×50 m. V rámci rekonstrukce byl opraven plavecký 50ti m bazén a podél jeho delší strany byla zřízena otevřená terasová tribuna. Prostor pod tribunou byl využit pro umístění akumulačních jímek a technologie recirkulačních úpraven vody - jedna pro plavecký bazén, druhá pro členitý rekreační bazén a dětské brouzdaliště. Ve strojovně je instalována i technologie předúpravy zdrojové vody z řeky Labe. V části prostoru pod tribunou, která není využita pro technologii, byly zřízeny nové sprchy.
Do prostoru bazénové vany bývalého velkého bazénu byl vestavěn rekreační bazén rozčleněný na jednotlivé části podle využití: skokanská část, s vodopádem do níže položené rekreační části s proudící řekou a ostrůvkem, masážními zálivy s chrliči vody. Na rekreační část navazuje dětský bazén s vodním hřibem a dětským hříbkem a dojezdová část pro dva zrcadlově umístěné tobogány a širokou vlnitou skluzavku. Nízkou dřevěnou palisádou je od proudící řeky odděleno dětské brouzdaliště. Nad hladinu vody v rekreačním bazénu vyčnívá nejen konstrukce skokanského bazénu a nástupní věž tobogánů, ale i dva »ostrohy« s akrylátovými vířivkami. Koupaliště je dimenzováno na max. návštěvnost 5000 osob/den. Úpravny bazénové vody denně upraví až 20 000 m3 bazénové vody. Nové bazény jsou železobetonové s keramickým obkladem na hydroizolační stěrku. Na koupališti bylo položeno 5,5 km technologického potrubí. V areálu je instalováno 22 vodních atrakcí, zajímavostí jsou dva zrcadlově řešené tobogány pro závodění délky přes 102 m. S výjimkou vířivek není voda v bazénech temperována.
Koupaliště Chrudim
Rekonstrukce koupaliště proběhla u nás dosud netradiční technologií celonerezové bazénové vany, která byla vložena do stávající konstrukce bazénu 50×21 m. Těsná blízkost plaveckého areálu umožnila pro instalaci filtrace a chemického hospodářství úpravny vody využít stávající prostory strojovny pro krytý bazén. Na koupališti vznikla strojovna jen pro čerpadla cirkulace a pro čerpadla a dmychadla atrakcí.
Hlavní bazén je tvořen plaveckou částí o pěti drahách a délce 25 m. V kratší stěně je oddělen »aquaduktem« s vodní clonou od části neplavecké s masážní lavicí a provazovou lávkou. Širokým nerezovým skluzem se dostáváme do spodní rekreační části bazénu s hladinou o 80 cm níže než je plavecká a neplavecká část. Sem ústí široká skluzavka, vodní hřib a chrliče chrlí vodu a voda proudí v »divokém kanálu« ve tvaru osmičky kolem dvou ostrůvků. Nejmenším dětem se nabízí třídílné brouzdaliště s hloubkou vody od 10 do 35 cm, se dvěma vodními klouzačkami a dvěma chrliči vody ve tvaru zvířátek. Všechny mělké části jsou zabezpečeny protiskluzovou úpravou nerezového dna. Voda v bazénech koupaliště je temperována napojením na otopný systém plaveckého areálu.
Koupaliště Ústí nad Orlicí
Rekonstrukce stávajícího koupaliště probíhala od 15. srpna 1999 do 23. června 2000. Konstrukčně bylo provedeno vybetonování nové železobetonové konstrukce do původní vany bazénu, s provedením keramického obkladu na hydroizolační stěrku. Na rozdíl od Pardubic je koupaliště zásobováno vodou ze studně a voda v bazénech je temperována.
Koupaliště je dimenzováno na průměrnou návštěvnost 1000 os/den, maximální nárazovou 2000 os/den. Je tvořeno dvěma oddělenými bazény – dětským a velkým. Oba bazény jsou členité a osazeny vodními atrakcemi. Přestože bude jistě největším »tahounem« vodní tobogán a kamikadze, bez povšimnutí jistě nezůstanou ani perličková lůžka či blowery nebo vodní chrliče a vodní hříbky ve velkém i dětském bazénu. Děti jistě ocení u svého bazénu skluzy a »vodní schody« mezi třemi výškově odskočenými částmi bazénu. Vodopád mezi horní a spodní částí velkého bazénu pak má účel spíše dekorativní. Při dispozičním řešení se nezapomnělo ani na kondiční plavání a velký bazén je zakončen plaveckou částí o pěti dvacetipěti metrových drahách. Pro optimální hospodaření s vodou bylo realizováno druhotné využití bazénové vody v očistných sprchách.