Renovace ploché střechy z asfaltových pásů krok za krokem
Ne každý majitel objektu, jehož plochá střecha volá po opravě, hodlá využít služeb specializované firmy. Při dodržení bezpečnostních opatření a nezbytných zásad si samozřejmě poradí i sám. Rozhodující pro konečný výsledek je správný výběr produktu.
Téměř půlstoletí je spolehlivým pomocníkem GUMOASFALT z produkce a.s. PARAMO. Snadno se aplikuje, je cenově dostupný a bez obsahu rozpouštědel na bázi emulze ve vodě, tedy ekologický.
Jak na to, chceme-li opravit například starší střešní plášť vystavený celodenní sluneční expozici, jehož původní hydroizolační vrstvu tvořily dva asfaltové pásy položené křížem přes sebe a lokální výsprava byla učiněna asfaltovými pásy IPA?
Skladba vodotěsné izolace:
Ve směru shora dolů, tedy od finálního pohledového nátěru hloubi střešního souvrství, je toto pořadí materiálů (viz obr. 1):
- reflexní nátěr REFLEXOL, 0,3 kg/m2,
- 3 x nátěr asfaltovou suspenzí GUMOASFALT SA-12 , 0,7 kg/m2,
- vložka ze skelné tkaniny o hmotnosti 140 až 200 g/m2, položit do mokrého nátěru,
- nátěr asfaltovou suspenzí GUMOASFALT SA-12, 0,7 kg/m2,
- asfaltový penetrační lak PENETRAL ALP, 0,3 kg/m2,
- stávající očištěná vodotěsná izolace z hydroizolačních pásů z oxidovaného asfaltu.
Životnost takto provedené opravy je až 10 let s tím, že po 4 až 5 letech je nutné obnovit povrchovou ochranu asfaltového laku REFLEXOL.
Před aplikací nátěrového systému je nutné povrch staré střechy vyčistit a původní izolaci odborně vyspravit (odstranit puchýře proříznutím a zatavením). Při použití asfaltových nátěrových hmot je nutno dodržet minimální teplotu ovzduší a podkladu, tyto nátěry nesmí po provedení po určitou dobu zmoknout. Asfaltové laky lze používat jen na suché podklady při teplotách nad +5 °C, déšť po 1 hodině již nevadí. Doba nutná pro řádné zaschnutí asfaltových laků je minimálně 24 hodin a při poklesu teploty pod +5 °C se může prodloužit i na několikanásobek. Asfaltové tmely lze používat jen při teplotách ovzduší i podkladu nad +5 °C (viz obr.2).
Výběr vhodné technologie nátěrového systému pro opravu střechy ovlivňuje skutečnost, zda se na stávajícím povrchu střechy tvoří trvalé kaluže vody. V tomto případě je nevhodné používání asfaltových suspenzí GUMOASFALT, které při trvalém ponoření pod vodou bobtnají a následně popraskají. Tvoří-li se na střeše kaluže vody, je spolehlivější použít místo SA12 asfaltový lak RENOLAK ALN.
Skladba vodotěsné izolace s trvalými kalužemi:
Následující seznam materiálů je opět ve směru shora dolů, od vrchního nátěru hloubi střešního souvrství:
- reflexní nátěr REFLEXOL, 0,3 kg/m2,
- 2 x asfaltový lak RENOLAK ALN, 0,3 kg/m2,
- stávající očištěná vodotěsná izolace z hydroizolačních pásů z oxidovaného asfaltu.
Jedná se o nejúspornější, ale relativně krátkodobé řešení opravy vodotěsné izolace, kdy se použije jako obnovovací nátěr asfaltový lak RENOLAK ALN.
Tento asfaltový lak má vysoký obsah tvrdého asfaltu rozpuštěného v organickém rozpouštědle (lakovém benzínu). Jeho spotřeba je 0,4 až 0,5 kg/m2.
Doporučují se jeden až dva nátěry. Nakonec se na povrch takto ošetřeného a řádně odvětraného nátěru (s technologickou přestávkou 24 hodin) aplikuje 1 asfaltohliníkový reflexní nátěr REFLEXOL (se spotřebou cca 0,3 kg/m2). Životnost uvedeného celého nátěrového systému je 2 až 3 roky (obr. 3).
Alternativní skladba pro opravu střešní krytiny – šetrná k životnímu prostředí
K opravám zestárlých hydroizolačních vrstev lze úspěšně použít i vodou ředitelné tmely, které mají podobné aplikační vlastnosti jako rozpustidlové tmely a laky, ale splňují veškeré požadavky dle ČSN 73 0600:
- reflexní nátěr REFLEXOL SA 28, 0,3 kg/m2,
- 2 x asfaltový tmel LUTEX ATV, 0,8 kg/m2,
- penetrace – GUMOASFALT SA 18, 0,3 kg/m2,
- původní očištěná hydroizolační izolace z oxidovaných pásů (viz obr. 4).