Reportáž z Beton University 2016

V minulém roce proběhl 7. ročník úspěšného projektu Beton University. Jeho podzimní část se konala na třech místech. Prvním se stala Praha, druhým Plzeň a třetím Humpolec. Naše redakce, která je mediálním partnerem Beton University, se na semináře vypravila a pro ty, kteří se jich nemohli zúčastnit, přináší zajímavé postřehy.

Betony pro moderní stavby a design

První seminář, u kterého se zastavíme, se konal v Praze dne 3. 11. a nesl název Betony pro moderní stavby a design. Skládal se z řady velmi zajímavých přednášek a zúčastnilo se ho okolo 140 posluchačů a to jak ze stávajících odborníků, tak i „budoucích” odborníků – studentů, kteří dorazili se svými učiteli. Nechyběli ani investoři, majitelé firem atd. Rozdělen byl na tři bloky.

V prvním bloku po zahájení, které uvedl Ing. Jan Veselý ze spol. Českomoravský beton,  a. s., proběhly přednášky:

  • Beton pěkný na pohled – Ing. Lucie Šimečková
  • Přirozenost betonu v architektuře – arch. David Chmelař
  • Ultra-vysokopevnostní betony a jejich uplatnění v architektuře – Ing. Robert Coufal, Ph.D.

V druhém bloku následovaly přednášky:

  • Kde hledat informace o betonu – Ing. Michal Štěvula, Ph.D.
  • Ztracený betonový nábytek – MgA. Pavel Nový
  • Pohledový beton a cesta k úspěšné realizaci – Ing. Milada Mazurová
  • Architektonická řešení litých podlah – Aleš Péchy a Michal Bárta

V závěrečném třetím bloku přednášky pokračovaly v tomto sledu:

  • Možnosti betonu v architektuře – Ing. Kristýna Vinklerová
  • Stéla urnové kobky v lesním hřbitově – Ing. Václav Brož, CSc. a Zdeněk Ruffer
  • Projekt bez projektu bednění je špatný projekt – Ing. Petr Finkous
  • Materiály pro architektonické betony – Ing. Jan Škácha
  • Realizace architektonických betonů – Ing. Petr Krejča

Nakonec nechyběl pro zúčastněné test znalostí, po kterém získávají účastníci osvědčení o absolvování semináře. Semináře Beton University jsou akreditovány v celoživotních projektech ČKAIT (1 bod) a ČKA (2 body).

Přednášky byly velmi zajímavé a každá přinesla řadu informací. My bychom se rádi zastavili u dvou z nich.

Přirozenost betonu v architektuře – arch. David Chmelař

Prostřednictvím arch. Davida Chmelaře, a díky jeho úžasnému výkladu a příkladům staveb z celého světa, jsme získali nový pohled na beton. Jeho očima jsme uviděli beton jako stavební materiál, který dokáže přežít staletí, je přirozený a umožňuje vyjádřit vše.

V maximálním souznění s živou přírodou vznikly obytné domy z betonu, které mají zelené střechy, kolem nich je travnatá plocha a množství stromů. A z ptačí perspektivy domy spíše připomínají kameny porostlé mechy než lidská obydlí.

O krásný pohled jsme se mohli podělit u jiné stavby, kde souzněl pohledový beton s rostlinami různých barev, které do něj postupně vrůstaly. Beton však dokáže působit i velmi chladně, pokud ho například použijeme na stavbu urnového háje.

Osobně mě zaujaly stavby z období českého brutalismu1). Tehdy vznikla například ambasáda Československé republiky v Londýně. Ambasádu vytvořil architekt Jan Šrámek a jeho spolupracovníci Jan Bočan a Karel Štěpánský z ateliéru Beta Projektového ústavu hlavního města Prahy. Práce na projektu začaly v roce 1965, stavba byla dokončena roku 1970. V roce 1971 dostala ambasáda Cenu RIBA (Cena Královského institutu britských architektů), což je doposud nejvyšším oceněním, jakého se novostavbě českého velvyslanectví dostalo. Podle projektu architektů Karla Bubeníčka a Karla Filsaka vznikl v letech 1968–1974 InterContinetal v Praze. Do českého brutalismu se řadí také hotel President (dříve Budovatel) na staré Praze od architekta Karla Fisaka.

Zajímavou stavbou z betonu je také známý obchodní dům KOTVA v Praze. Kotva vznikla mezi lety 1970 a 1975 podle návrhu českých architektů manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Postavila ji švédská stavební společnost SIAB, což bylo na tehdejší dobu velmi neobvyklé.

Podle architekta Josefa Pleskota vznikla také zajímavá stavba – střecha v ZOO v Praze atd.

Pohledový beton a cesta k úspěšné realizaci – Ing. Milada Mazurová

Přednáška o úspěšné realizace od paní Mazurové nás zaujala především svojí srozumitelností a řadou ukázek. Vůbec bylo vidět, že autorka dané problematice rozumí a umí krásně spojit teorii s praxí.

Skládala se ze tří částí: Požadavky na beton, Předpoklady úspěšné realizaceUkázky.

A hned na začátku jsme se dozvěděli, že pokud má být realizace pohledového betonu úspěšná, je třeba, aby spolupracovali všichni, tedy investor, architekt, projektant, statik i montér bednění, výrobce betonu, betonář a uživatel. Pokud jeden z nich nespolupracuje, potom se dílo nikdy pořádně nezdaří. Dále paní Mazurová podtrhla, že je nutno respektovat beton jako přírodní materiál. Nutno si uvědomit, že se nikdy nezbavíme všech pórů, trhlinek, imperfekcí. Pohledový beton nemohou být jen dokonale hladké povrchy.

Kvalitní pohledový beton = pečlivá příprava, spolupráce všech, plnění všech předepsaných postupů, kontrola technických parametrů, kontrola lidského faktoru a stálý odborný dozor.

Ukázky vad a následné vysvětlení, proč k nim došlo, byl výjimečný zážitek. Nechyběly rady, jak zajistit, aby beton mohl tzv. vyzrát, jak ho chránit před prudkým sluncem atd.

Jedna zajímavá informace, kterou jsem např. já do přednášky neznala: Pokud je v létě hodně teplo a do čerstvého betonu praží slunce, vůbec není dobré ho polévat studenou vodou, neboť tím dochází k jeho praskání. Stačí ho však natěsno přikrýt igelitem a nechat ho v něm v klidu zrát.

Další dva semináře nesly název – Beton a produkty pro bytovou a občanskou výstavbu – a konaly se 10. 11. v Plzni a 24. 11. v Humpolci.

Závěr

Pražský seminář Betony pro moderní stavby a design, který jsme se vám snažili přiblížit, poskytl řadu zajímavých informací o betonech. Například jak dosáhnout jeho kvalitního finálního vzhledu, funkčnosti a odolnosti v daném prostředí. Ukázal, že pokud betonu rozumíme, dokážeme pomocí něj vyjádřit téměř cokoli. Navíc v řadě přednášek nechyběla i zajímavá řešení konstrukcí moderních staveb a betonových prvků, která s sebou nesla inspiraci jak pro architekty, projektanty, tak studenty a další účastníky semináře. Zkrátka, pokud se chcete o betonu více dozvědět a nechat se jím unést, určitě se na některý ze seminářů vypravte. Již nyní víme, že další proběhnou na jaře 2017.

Konkrétně 2. 3. 2017 v Českých Budějovicích a 16. 3. 2017 v Ostravě na téma Betony pro moderní stavby a design.

Dne 9. 3. v Děčíně a 30. 3. v Praze se budou konat semináře na nové téma Beton – rizika vad a poruch. Zde se dozvíte o faktorech, které ovlivňují kvalitu provedení betonových konstrukcí a jejich životnost. Zejména na vlivy prostředí působící na beton, vlivy při výrobě, dopravě, ukládání a ošetřování betonu, včetně bednících prací. Dále je seminář zaměřen na možný postup při navrhování betonu s ohledem na požadovanou životnost betonové konstrukce.

Více informací najdete na stránkách www.betonuniversity.cz.

¹) Brutalismus je moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970. Název vychází z francouzského (béton) brut, („drsný beton”).
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková