Zachraňme si svět

Hrozba globálního oteplování nabývá stále jasnějších obrysů, paradoxně však ta nejúčinnější opatření na snižování emisí skleníkových plynů zůstávají stále stranou zájmu.

Nepříjemnou pravdou je, že rok 2003 byl podle historických záznamů měření teploty vůbec nejteplejší. Přestože se množí důkazy o tom, že změny klimatu způsobují po celém světě stále větší škody, snaha mezinárodního společenství bojovat proti této hrozbě ochabuje. Bez účinných zásahů ale svůj domov do pořádku nedáme.

Evropa v ohrožení

Evropě se spotřeba energií v budovách podílí na celkových emisích CO2 více než 40 procenty. Už dnes ale existují možnosti, jak tento podíl výrazně snížit. Důkazy hovoří jasně. S využitím stávající technologie, například vhodné izolace, by Evropa mohla snížit emise skleníkových plynů jenom ve stavebnictví zhruba o 400 milionů tun, což je více než celkový závazek, který EU podepsala v Kjótó.

Pro názornost: K dosažení takového snížení emisí jinými způsoby bychom museli na 15 let stáhnout z provozu všech 6 milionů aut, která dnes jezdí v Londýně nebo vysázet lesy na ploše třikrát větší, než je Francie.

Jak dát planetu do pořádku

Je načase začít brát efektivní využívání energií vážně, protože čím déle budeme možnosti snižování emisí ignorovat, tím více bude naše ekonomika a naše planeta trpět.

Evropská unie musí přijmout radikální opatření ke zvýšení energetické efektivity.

Závěr

V severských zemích už potřebné předpisy platí delší dobu, a tak největší potenciál pro snížení emisí je v jihoevropských a středoevropských zemích.

Izolační materiály mohou především na jihu zabránit přehřátí budov a omezí používání klimatizací. Středoevropské země by se měly snažit přiblížit svým západoevropským sousedům v tloušťkách a aplikaci izolačních materiálů hlavně proti chladu.

Podrobnější informace naleznete na www.rockwool.cz

1 Zpracováno dle podkladů firmy Rockwool, a.s.
Autor: Klára Drahorádová
Foto: Archiv firmy