Rovnotlakový a podtlakový systém větrání Nativa
Výjimečně tiché větrání pro byty a kanceláře

Výběr systému větrání musí probíhat vždy individuálně podle konkrétních podmínek a možností realizace, aby souhrn pořizovacích a provozních nákladů byl optimální. Dlouholetá tradice prověřená drsným skandinávským podnebím je zárukou spolehlivosti systémů větrání dodávaných firmou Nativa, které vytvářejí čisté a svěží ovzduší.

Jaké ovzduší máte doma?

Během nepřítomnosti jsou obydlí zpravidla neprodyšně uzavřena a zajištěna proti vniknutí zlodějů či jiných nepovolaných osob. Může zde pak docházet ke zvýšení vlhkosti, která je hlavní příčinou zatuchlého zápachu a vzniku plísní. Zápach se dá zlikvidovat intenzívním větráním. S plísní však musíme bojovat různými chemickými prostředky, které kvalitu vzduchu v místnostech nepříznivě ovlivňují. Nárůst cen energií vede k stavbě domů s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi s velmi těsným venkovním pláštěm, který zamezuje průniku vzduchu do interiéru. Technologický pokrok při výrobě oken zajišťuje jejich téměř dokonalou těsnost. Přirozená výměna infiltrací vzduchu okennímu spárami je tak nepříznivě omezena, a proto se může v bytě vytvořit „těžký vzduch”.

Okna už nestačí

Tradiční způsob větrání okny tak narazil na samou hranici svých možností. Třebaže všechna nová okna mohou větrat pomocí mikroventilace, výměna vzduchu tímto způsobem (při zavřených oknech) stěží dostačí na splnění jen nejzákladnějších hygienických požadavků, jako je dodávka vzduchu pro dýchání, a často ani to ne. Další nepříjemnost spočívá v tom, že pojišťovny „mikroventilační" pootevření okna (zpravidla šikmá poloha klapky) nepovažují za dostatečné zajištění proti krádežím, které, dojde-li k nim, odmítají likvidovat.

Schéma přívodu čerstvého vzduchu a odvodu upotřebeného vzduchu na příkladu rodinného domu

Větrání pomocí techniky

Východiskem je řízená výměna vzduchu, která nevyžaduje aktivní účast osob a samočinně splňuje všechny požadavky výměnu vzduchu pro současné i budoucí bydlení. Shrňme její přednosti:

  • Dodržení všech požadovaných hygienických norem na kvalitu vnitřního ovzduší s ohledem na obsah CO2 a relativní vlhkost, vyloučení vzniku plísní
  • Úspora až 80 % nákladů na větrání
  • Zamezení teplotních šoků, které vznikají při klasickém větrání otevřeným oknem
  • Rovnoměrná teplota v obydlí
  • Pružné využití všech tepelných zisků v objektu pro předehřev větracího vzduchu ( krbová vložka, osluněné prosklené části atd.)
  • Možnost chlazení přiváděného vzduchu během letního období – není nutná klimatizace
  • Možnost předehřevu přiváděného vzduchu během zimního snižuje tepelné ztráty
  • Filtrace přiváděného vzduchu snižuje riziko vzniku alergických a respiračních onemocnění
  • Lze nastavit požadované množství čerstvého vzduchu, možnost zvýšeného nárazového větrání (WC, kuchyně)
  • Zlepšení odérového mikroklimatu (pachy z přípravy jídel, formaldehydy apod.)
  • Zajištění vysoké intimity prostoru díky vynikající zvukové izolaci – v místnostech lze pobývat a spát při zavřených oknech, aniž jste obtěžováni hlukem z ulice.

Rovnotlakový větrací systém

Srdcem těchto větracích systémů jsou vzduchotechnické jednotky pro větrání a teplovzdušné vytápění. Zpravidla jsou vybaveny výměníkem tepla a zařízením na ohřev přiváděného vzduchu. Díky regulačním systémům, které spouštějí větrací systém při zvýšení vlhkosti nebo obsahu oxidu uhličitého ve vzduchu, vytváří se v interiéru pro obyvatele maximální komfort. Intenzitu a časové větrací režimy lze přesně nastavit a plně přizpůsobit individuálním požadavkům uživatele. Široká výrobní řada vzduchotechnických jednotek je určena pro různé velikosti rodinných domů (umístění zpravidla do sklepních nebo půdních prostorů), bytů, kanceláře aj., kde nacházejí uplatnění výjimečně tiché modely. Stavebnicový systém umožňuje volbu výměníku tepla (křížový, protiproudý, rotační), regulačních prvků tak, aby plně vyhovoval individuálním požadavkům uživatele.

Možnosti nastavení větracích režimů v celoročním provozu:

  • Rovnotlaké větrání s rekuperací tepla
  • Teplo-vzdušné cirkulační vytápění a rovnotlaké větrání s rekuperací
  • Teplo-vzdušné cirkulační vytápění bez větrání
  • Přetlakové letní větrání nebo chlazení přes zemní registr
Centrální větrací jednotka

Podtlakový systém větrání

Čerstvý venkovní vzduch je nasáván pasivními přívodními (distribučními) prvky, které jsou umístěny buď v rámech oken, nebo v obvodových stěnách budovy, které sousedí hlavně s ložnicemi a obývacími místnostmi. Distribuční prvky větracího systému zajistí rovnoměrné a svěží ovzduší při zachování maximálního komfortu pro uživatele objektu.

Přesně nastavené množství venkovního vzduchu se mísí se vzduchem uvnitř budovy a skrze netěsnosti vnitřních stavebních prvků, zejména dveří, proudí všude, kam potřebujeme. Ve vybraných místnostech, bývají to zejména koupelny, WC, chodby, kuchyně apod., jsou umístěny odtahové ventilátory Fresh Integra, které odvádějí znečištěný vzduch se všemi škodlivinami ven z větraného prostoru.

Pro názornost uvedeme jednoduchý příklad. Ventilátor s vlhkostním čidlem se uvede automaticky do provozu tehdy, když relativní vlhkost uvnitř objektu stoupne nad nastavenou hodnotu. Časový doběh provozu odtahového ventilátoru je samozřejmostí.

Vhodné umístění přívodních prvků a odtahových ventilátorů zajistí nejen filtraci, ale i směr proudění čerstvého vzduchu a jeho ideální mísení se vzduchem v místnosti.

Více informací naleznete na www.nativa.biz nebo přímo u firmy NATIVA, kontakt v záhlaví článku.

Autor:
Foto: Archiv firmy