R+T 2003 Stuttgart: Nová řešení a úspěšná česká účast

V hezkém veletržním areálu na kopci Killesberg uspořádala veletržní organizace Messe Stuttgart International (MSI) ve dnech 18. až 22. února 2003 tradiční veletrh R+T, zaměřený na stínicí techniku, dveře, vrata a výrobky pro ochranu před sluncem. Veletrh, na který se přihlásili vystavovatelé z 5 kontinentů a navštívili jej přední experti z celého světa, je v oboru považován za vrcholnou výstavnickou událost mezinárodního významu.

  V kontrastu s široce rozšířeným pesimismem, jenž se zahnízdil v nejen německém stavebnictví, byl mezinárodní veletrh R+T těsně potom, co se zavřely brány za posledním návštěvníkem, hodnocen podle tiskové zprávy MSI vysoce kladně. Přibližně 55 tis. návštěvníků (nárůst o 8%), kteří se do Stuttgartu, metropole průmyslově silně rozvinuté spolkové země Baden - Württemberg sjeli, z 84 zemí světa, zde načerpalo nejnovější informace od bezmála 550 vystavovatelů. Velmi vysoká účast zahraničních návštěvníků (cca 50 % !) je pravděpodobně jedním z důvodů, proč ve stuttgartském veletržním areálu převládla atmosféra optimismu, opřená o více či méně oprávněnou naději, že stavební výroba v mnoha zemích sousedících s Německem stále vzkvétá. 60 % zahraničních návštěvníků přijelo na veletrh ze zem EU, 23 % z ostatních zemí Evropy s velkým podílem zemí tzv. z východní Evropy. 18 % pak z ostatních zemí světa. Podle MSI otevře už následující ročník veletrhu R+T 2006 nové veletržní centrum poblíž stuttgartského letiště.
   Za výrazná inovační řešení nebo vysoce úspěšný design bylo na veletrhu R+T 2003 oceněno 10 vystavovatelů Cenou za inovaci roku, která se tradičně udílí již od roku 1991. Cenu vyhlašují a vyhodnocují společně s MSI vůdčí německá sdružení výrobců. Jury letos vybírala z 86 přihlášených exponátů. Mezi kritérii byly mj. bezpečná funkčnost, ekonomický provoz, ergonomie a uživatelsky srozumitelná obsluha, estetické provedení cílené na uživatele, ekologická kompatibilita, inovační potenciál a rozsah použití. V tomto příspěvku se zastavíme u dvou cen.

BaKaSave® - Cesta k čistějšímu ovzduší v interiéru
   Oceněnou firmou je Bamberger Kaliko, GmbH a výrobkem pak textilie s obchodním označením BaKaSave®, která se použije do vertikálních žaluzií, rolet a dalších stínicích předmětů umístěných uvnitř. Díky speciálnímu pokrytí tkaniny porézním polymerem s obsahem dvou katalyticky účinných látek jsou škodlivé látky ve vzduchu tkaninou absorbovány a oxidovány na neškodné látky, např. oxid uhličitý CO2, vodu aj. Toto opatření účinkuje na formaldehyd, nikotin, acetaldehyd, páry kyseliny octové, amoniak, trimethylamin (rybí zápach), sirovodík (zkažená vajíčka) a obzvlášť páchnoucí thioly, např methyl-thiol CH3-SH). Tkanina BaKaSave byla testována uměle znečištěným vzduchem s obsahem 0,12 ppm (miliontin) formaldehydu. V místnosti s obvyklou autocirkulací vzduchu poklesla tato koncentrace na 0,04 ppm. Výrobce uvádí, že 1 m2 textilie BaKaSave odstraní ze vzduchu 49 mg formaldehydu za 48 hodin, což odpovídá formaldehydovým výparům z 24 kg překližky. Katalytická reakce, která je aktivovaná slunečním zářením či rozptýleným světlem, účinkuje permanentně a nikdy se nevyčerpá. Toto chování výrobce dokládá výrokem odborného nezávislého pracoviště. Použití kalika je ve veřejných prostorách (školy, letiště, nemocnice), v úřadech, hotelích a restauracích, domácnostech (zejména tam, kde žijí alergici) a všude tam, kde si lidé uvědomují význam čistého vzduchu pro zdraví. Množství kalika BaKaSave v m2 se snadno spočítá z objemu místnosti V jako číslo 0,5·V2/3 (spočítáme třetí odmocninu z objemu místnosti, tu umocníme na druhou a výsledek ještě vydělíme dvěma). Cirkulace v místnosti zaručí, že textilií projde za několik hodin prakticky veškerý vzduch v místnosti, čímž jsou z něho opakovaně filtrovány nečistoty.
(Více informací www.bamberger-kaliko.de)

Vnější žaluzie s fotokatalytickým samočisticím efektem
   Oceněná firma Warema Renkhoff Holding AG byla, pokud jde o vystavované inovace, jednou z nejaktivnějších vůbec a oceněna byla hned dvakrát. Jedna z cen byla udělena za venkovní vodorovné žaluzie se speciální povrchovou fotokatalytickou vrstvou. Tato vrstva, aktivována slunečním UV zářením, narušuje či ničí zejména organické nečistoty. Díky vysoké hydrofilitě (smáčivosti), zvýšenou pravděpodobně taktéž UV paprsky, se při nejbližším dešti vodní kapky okamžitě roztečou po povrchu, podplaví ulpívající zbytky nečistit a odnesou je posléze mimo žaluzii. Povrchová úprava má dlouhou životnost, lamely takto chráněné žaluzie si dlouhou dobu drží původní vzhled. Řešení významně uspoří náklady na mytí a čištění venkovních žaluzií. (www.warema.de)

České firmy slavily úspěch
   Přes nesporný význam nemnoha novátorských aplikací byl veletrh R+T spíše ve znamení zdokonalování více méně známých řešení. Česko zde bylo zastoupeno firmami Systra z Tišnova, Isotra z Chuchelné a Neva z Prostějova. Všechny přišly s nabídkou, která se vymanila z určitého veletržního stereotypu a upoutala zasloužený zájem návštěvníků; bylo tomu tak buď pro design nebo pro některé, svým způsobem jedinečné konstrukční detaily. Jedním z takových detailů byly ohýbané závěsné a vodicí profily pro žaluzie, které najdou uplatnění např. pro kulatá nebo půlkulatá okna (závěsné profily) nebo jako architektonicky účinný prvek (ohýbané vodicí profily). Pozoruhodné na tom bylo, že tyto firmy zvládly techniku ohýbání jakožto rutinní záležitost, bez enormní enormního zvýšení pracnosti a výrobních nákladů. „Abychom něčím ladným oživili stánek, instalovali jsme sem vertikální bytovou žaluzii, jež se svinuje, místo v obvyklé svislé rovině, v jakési vlně ve tvaru »S«. Nevěřili jsme, kolik si tohoto, původně spíše dekorativního prvku, všimne vážných zájemců,“ okomentoval jeden z často okukovaných českých exponátů Ladislav Vrána z firmy Neva.
   K veletrhu R+T, oceněným výrobkům a k účasti českých firem se ještě vrátíme v příštím vydání tohoto časopisu. 
Autor:
Foto: Jiří Hejhálek