S dostavbou Temelína nesmí ČEZ otálet, říkají odborníci

ČEZ by neměl otálet s výběrem dodavatele na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, časem se totiž projekt může stát méně výhodným. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy energetických odborníků, která má pomoci s vytvořením aktualizace státní energetické koncepce (SEK). Zprávu zveřejnila 16. července 2012 ČTK.

Takzvaná nezávislá energetická komise (NEK) zároveň upozorňuje, že podpora obnovitelných zdrojů by měla být nízká, flexibilní a postupně utlumována.

Vybírání dodavatele na dostavbu Temelína je podle komise dlouhý, trvá již; třetí rok. "Je zde riziko, že optimální doba výhodného financování (tedy období nízkých úrokových sazeb) do doby výstavby pomine," uvedla NEK ve své zprávě. Vítěz tendru na dostavbu Temelína má být vybrán v příštím roce, třetí a čtvrtý blok elektrárny by se měl začít stavět zhruba v roce 2017.

Podle komise mohou také pominout příznivé názory veřejnosti na jadernou energetiku v Evropě a zejména u nás. Dodavatel stavby by se měl vybrat co nejdříve. ČEZ i stát mají dostatek nástrojů k zabezpečení financování i technické úrovně stavby," říká NEK, která má za to, že české jaderné strojírenství se v posledních letech ocitlo v horší situaci. Klíčové podniky jsou v rukou zahraničních majitelů a také prý vázne i vzdělání a výzkum v jaderné technice.

ČEZ také prý několikrát vyjádřil obavy týkající se nákladnosti a finanční návratnosti dostavby Temelína. NEK proto navrhuje vydat nové akcie ČEZ, z jejichž prodeje by se získaly peníze na předmětnou výstavbu. Komise se přitom pozastavuje nad složením dozorčí rady ČEZ, kde chybí odborníci na jadernou energetiku.

Co se týče obnovitelných zdrojů energie, NEK soudí, aktivity na tomto poli jsou nejefektivnější a nejméně problematické v malých či středních provozech. "Podporu je vhodné směřovat nejvíc do domácností a obcí, v místech, kde se obnovitelné zdroje přímo využívají." Podle komise by se měl podle zpoplatnit, přeshraniční přenos elektřiny, čímž by se mohly získat peníze na další rozvoj energetické soustavy zatěžované novými obnovitelnými zdroji.

ČR, říká dále zpráva, se zavázala pokrýt do roku 2020 obnovitelnými zdroji 13,5 procenta své celkové spotřeby energie. Finanční podporu zelených zdrojů energie však NEK doporučuje postupně tlumit. "I v obnovitelných zdrojích musí vývoj směřovat k tržžním mechanismům vzájemné konkurence různých zdrojů a technologií," uvedla komise. Je-li podpora obnovitelných zdrojů nutná, měla by podle energetiků fungovat například formou aukce a licence na příslušný zdroj, která by byla přidělena tomu, kdo požaduje nejnižší dotaci.

Podle komise je také nutné zvýšit účinnost spalování uhlí. "Nemělo by se stát, že se prolomí limity, a uhlí se pak bude spalovat s účinností jen 30 procent nebo méně," uvádí komise. Zároveň upozorňuje na nutnost omezit vývoz elektřiny získané z uhlí.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) vytvořil NEK jako odbornou poradní skupinu pro aktualizaci energetické koncepce v únoru. Skupinu vedou akademik Václav Pačes a šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Úkolem skupiny není sestavit energetickou koncepci, ale poskytnout ministrovi odborný pohled na českou energetiku a její budoucnost.

Ekologové komisi kritizují, protože v ní prý není žádný odborník na obnovitelné zdroje. Koncepci chce Kuba mít připravenou v srpnu. Dokument má stanovit vývoj v tuzemské energetice na příštích zhruba 20 let. Koncepce bude zřejmě počítat s tím, že se v ČR zvýší využití jaderné energie ze současných 30 procent na zhruba 50 procent celkové spotřeby.

Autor:
Foto: Archiv firmy