S jednovrstvým zděním se musí i nadále počítat
Mezi výrobky oceněnými cenou Grand Prix na veletrhu For Arch 2002 zaujala výjimečné postavení tvarovka POROTHERM 44 Si společnosti Wienerberger, a pórobetonová tvárnice P2-400 PD tl. 375 mm společnosti Hebel Porobeton. U obou byla oceněna vysoká hodnota tepelného odporu. Ocenění je symbolickým ujištěním pro zákazníky, že oblíbené technologie jednovrstvého zdění se kvůli tepelné izolaci nebudou muset vzdávat.
Porotherm Si: R = 4,17 m2K·W-1
První z oceněných výrobků, tvarovka Wienerberger POROTHERM 44 Si (Superizolační), je základem nového systému hrubé stavby POROTHERM Si. Systém má vedle vynikajících tepelně izolačních vlastností výrazně lépe řešeny detaily na styku s otvorovými výplněmi, detaily okenních parapetů, napojení vodorovných konstrukcí k nosné zdi, dvouplášťové i tříplášťové střechy atd. Obecné přednosti zdicích prvků POROTHERM zůstávají: vysoká pevnost, nízký odpor proti difúzi vodních par a jednoduché a rychlé zdění technikou pero-drážka při minimální spotřebě malty. Cihelné zdivo je ideálním podkladem pro omítku a hygienicky zcela nezávadné. Modulový systém umožňuje snadné navrhování i výstavbu.
Systém POROTHERM 44 Si v zásadě nemění velikosti cihel, tvary ale ano. U základní cihly se zmenšila hloubka zazubení ze 14 na 10 mm a byla odstraněna nesymetrie zazubení (při kladení lze cihlu půdorysně otočit o 180 °C). Poloviční cihla POROTHERM 44 1/2 Si má na své původně hladké straně vybrání 35 × 250 (mm) pro tepelný izolant (extrudovaný polystyrén - XPS), v rohu se kapsa vyplňuje lehkou tepelně izolační maltou. Novým výrobkem je koncová cihla POROTHERM 44 K Si s vybráním pro tepelný izolant, který probíhá v obou ostěních a případně v parapetu otvorů. Koncové a poloviční cihly zajišťují požadavek českých norem na převazbu zdicích prvků zdicích prvků mezi jednotlivými vrstvami zdiva i v ostění. Rohová cihla POROTHERM 44 R Si přišla o »kapsu na maltu«, která se (díky vybrání na poloviční cihle) stala nadbytečnou. Pro zdění systém počítá s maltou POROTHERM TM. Pro omítání výrobce doporučuje jádrovou maltu POROTHERM TO (vnější použití) a maltu POROTHERM UNIVERSAL (vnitřní a vnější požití).
»Stejně nám to nebudete věřit« stálo na výrazné upoutávce v expozici společnosti HEBEL na letošním veletrhu For Arch, která přitahovala oči kolemjdoucích. Výsledky zkoušek pórobetonové tvárnice tloušťky 375 mm, které provedlo CSI a.s. Praha přesvědčilo i porotce letošní soutěže o cenu Grand Prix. Hodnota tepelného odporu jednovrstvého zdiva z těchto tvárnic bez omítek je 3,32 m2K/W, což při započítání přestupových odporů na rozhraní se vzduchem představuje výsledný součinitel prostupu tepla
U = 0,29 W/(m2K). S vnější omítkou HEBEL Strukturputz tl. 10 mm a vnitřní omítkou HEBEL Glättputz je pak celkový součinitel prostupu tepla U = 0,28 W/(m2K). Hodnoty se vztahují k ustálené vlhkosti zdiva 6 %. Společnost HEBEL, známý výrobce neméně známých pórobetonových tvárnic pro jednovrstvé zdění, vystupuje od letošního roku jako součást nadnárodní skupiny HANIEL.
Budoucnost jednovrstvému zdění otevřena
Revidovaná norma ČSN 73 0540-2:2002 »Tepelná ochrana budov« požaduje v části 2 maximální přípustnou hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,38 W/(m2·K) a doporučuje hodnotu
U = 0,25 W/(m2·K), ke které by se měly podle tvůrců normy obvodové konstrukce postupně přibližovat. Revidovaná norma požaduje dále specifická řešení detailů v místech vazeb různých konstrukcí s cílem omezit prostup tepla. Proces revize normy nastartoval před několika lety velice přísnými požadavky, které tehdy silně znevýhodňovaly jednovrstvé konstrukce. Následná široká diskuse, ve které aktivně vystupovali zejména pověření zástupci Cihlářského svazu Čech a Moravy, částečně oddálila vydání normy (nyní plánované na listopad tohoto roku - pozn. red.). Mezitím vývoj pokročil a výše uvedení, výrobci přišli s řešením jednovrstvé konstrukce, které požadavkům připravované normy s rezervou dostačuje a v případě systému POROTHERM Si překračuje i doporučenou hodnotu.
Výrobci Wienerberger Cihlářský průmysl a Hebel Pórobeton nedávají pro své systémy obvodového zdění žádná obecná doporučení k dodatečnému zateplení s cílem doladit tepelný odpor. Tento krok, při volbě správného zdicího systému často zcela zbytečný, může vést ke zhoršení funkčních vlastností zdiva nebo až k jeho poruchám. Důvodem jsou zásadní změny podmínek pro difúzi a kondenzaci vodní páry, které zateplení může vyvolat. Výrobce za případné následky nemůže nést odpovědnost.