S novými materiály vplouvá na moře bytového designérství zcela moderní nekonvenční styl
Letošní ročník výstavy art&interior 2002 se opět nesl v duchu moderního designérského umění. Doménou celé akce byly individualistické výtvory, jež vznikaly pod záštitou projektů »Místo očisty«, »Léčba Corianem«, »Na vlnách Perspexu« a v neposlední řadě »život v PET – lahvích – PET náš osud«.
Záměrem kurátorů III. přehlídky českého designu při výstavě art&interior ve Veletržním paláci v Národní galerii Praha bylo seznámit návštěvníky s novými moderními, ale zároveň i velmi atraktivními materiály, jakými jsou Lucite, Corian a Perspex.
V návaznosti na to bylo osloveno 11 vybraných výtvarníků a designérů, aby navrhli a zrealizovali prostor určený k relaxaci a očistě člověka, avšak bez konvenčních prvků a vůbec klasického pojetí bytových prostor.
Embrio Antonín Tomášek, student keramiky na VŠUP (materiál Lucite) |
Oslovení výtvarníci a designéři byli vybráni z různých oborů s tím, že jejich ztvárnění představ nebude ovlivněno jejich uměleckým zaměřením, ale i proto, aby každý jeden vytvořil neopakovatelné, individualistické dílo. A kdo tedy přijal pozvání – Kateřina Hruschková, studentka Pedagogocké fakulty UK ve spolupráci s Ing. arch. Markétou Trubáčkovou z autorské keramické dílny Maříž®, Ing. arch. Zdena a Michal Janků, akad. mal. Ivan Komárek, grafik a malíř Aleš Lamr, fotografka Mgr. A. Lucie Mlynářová, sochař Mgr. A. Jan Novotný, textilní výtvarník akad. mal. Petr Říha, typograf Mgr. A. Pavel Šťastný, student keramického ateliéru na VŠUP Jan Tomášek, Ing. arch. David Vávra a francouzský designér českého původu Petr Vaďura.
Evoluce - Ing. arch. Ivana Dombková (materiál Perspex) |
Nelze vyjmout z kteréhokoliv ze tří jmenovaných projektů jedno dílo a popsat ho. Každé mělo svého ducha i myšlenku. Všichni výtvarníci i designéři dosáhli původního záměru individualistického vyjádření a v mnohém ho dalece předčili. Za svá díla byli po zásluze odměněni na slavnostním setkání přímo v místě konání výstavy živým bambusem a ananasem, jež symbolizuje tvůrčí plodnost.
Koupelna – »Místo očisty« - jak ji neznáte
Základem projektu »Místo očisty« byl výtvarníkům a designérům prostor o rozměrech 3×3×2,5 m, keramické obkladové prvky, desky Lucite, z nichž mohli vytvářet svá díla pomocí speciální technologie, která umožnila pojmout vanu pro další umělecké vyjádření a v neposlední řadě i nepřeberný výběr odstínů barev. Úkolem nebyla reálná koupelna v tradičním podání, ale doslova »svatyně odpočinku«, která inspiruje a zároveň uklidňuje.
Léčit nemusí vždy jen lékař
Pod pojmem »Lečba Corianem« si každý může představit cokoliv. Hlavním cílem tohoto projektu však bylo uvést Corian jako prvek uplatňující se v nábytkové tvorbě trochu jinak, a to jako prvek, který blahodárně působí na vjemové smysly svého uživatele. Designéři měli poukázat na využitelnost Corianu i v málo prostorných objektech, jakými jsou například panelákové byty. Vlastnosti Corianu jsou fyzikálně i chemicky výjimečné, což ho staví do pozice vysoce užitkového materiálu, vhodného například pro velmi zatížené a hygienicky náročné prostory. Objevil se již v mnoha projektech koupelen i kuchyní. Přímo na výstavě art&interior výtvarníci i designéři prezentovali Corian jako harmonicky působící prvek, tentokrát doplněný materiálem Perspex Frost, vhodně umístěný ve velmi malém prostoru koupelny či kuchyně a navíc vysoce funkční.
Multirest prof. Milan Knižák, Dr.A (materiál Perspex) |
PERSPEX - materiál, uplatňující se ve všech oborech lidských činností
V České republice již ne neznámý materiál PERSPEX, není příliš běžným prvkem pro architekty, ale ani pro designéry. A přesto pět vybraných umělců akad. arch. Šimon Caban, Ing. arch. Ivana Dombková, Ing. arch. Stanislav Fiala, prof. Milan Knižák, Dr. A, a Ing. arch. Daniela Polubědovová se pokusilo pomocí tohoto materiálu vytvořit relaxační prostor, který by vzbuzoval emoce, pocity, nálady či navozoval určitou atmosféru. Obecně PERSPEX nabízí vlastnosti jakými jsou - nízká hmotnost, odolnost proti povětrnostním vlivům, oděru, chemikáliím, rozbití apod., což jsou přednosti, které umožňují využití tohoto materiálu ve všech oborech lidských činností.
Pro svou práci měli architekti i designéři zadán prostor o velikosti 3×3 m, dále dvě desky z PERSPEXU 3×2 m dodané firmou Ineos Acrylics, o které jsme již informovali v č. 10/01. Designové ztvárnění si zvolil každý dle individuálních představ. Je nutné podotknout, že výsledné práce jež představovaly například relaxační krajinu, nábytek, objekty, ale i doplňky byly pak více než zdařilé.
»Život s PET láhvemi« netradiční interiér plný barev
I když je český divák ve většině případů velmi konzervativní, mohl být až nečekaně překvapen, jak velmi výjimečným designerským prvkem může být PET-láhev. Pod rukama umělců vykvétala celá pole květů. Dali život neživé hmotě a není důvodu se bát konstatovat, že započali novou éru velmi netradičního individualistického nábytkového designerství. PET láhev přestala být pouze užitkovým materiálem určeným k ekologicky náročné likvidaci. Naopak se proměnila v barvami hýřící stolní lampu, jež působila až nadpozemsky, nebo v imaginární postavu, či nábytkový prvek.
Tyto projekty nejenom že vnesly svěží vánek do oboru bytového designerství, ale dokázaly, že neživý materiál může dávat život a blahodárně působit na mysl každého člověka.