Samonivelační stěrky
Rovná podlaha je základem pro kvalitní položení podlahových krytin a to jak v případě nových podlah, tak při rekonstrukcích stávajících. Prochozená a nerovná podlaha nevypadá pěkně, ať se jedná o byt nebo kancelář.
Moderní, praktické a výhodné
V dnešní době existují progresivní stavební hmoty, které vám pomohou takový problém snadno vyřešit.
Pod značkou CEMIX od společnosti Lasselsberger – divize Stavební hmoty najdete řadu samonivelačních stěrek a potěrů, tříděných podle předpokládaného provozního zatížení a způsobu užívání podlahy.
Technologický vrchol v této kategorii představují samonivelační polymercementové stěrky.
Výhody, které poskytují samonivelační stěrky:
- Rychlá aplikace ručním nebo strojním litím.
- Možnost aplikace ve více vrstvách s tloušťkou až 20 mm v jedné vrstvě.
- Brzká zatížitelnost – pochůzné po 6 až 8 hodinách.
- Vysoká přídržnost k podkladu, rovinatost a vysoká mechanická odolnost povrchu.
- Hygienická nezávadnost vyhovující normě EMICODE 1.
Samonivelační stěrky slouží k vyrovnání starých i nových podkladů a mohou tvořit přímo konečnou nášlapnou vrstvu nebo podklad pod dlažby, plovoucí podlahy, podlahoviny (koberce, PVC), ale též syntetické lité nebo stěrkové finální povlaky a nátěry (epoxidy, polyuretany, akryláty apod.). Vytvářejí konečnou zpevňující a vyrovnávací vrstvu na starých i nových podkladech s nedostatečnou povrchovou rovinatostí a mechanickou odolností (běžně hlazené betony, anhydritové potěry, staré poškozené dlažby apod.). Dají se jimi rychle opravit lokální i celoplošné betonové a keramické podlahy poškozené výtluky, otěrem a prasklinami. Používají se však také k zalévání topných kabelů a rohoží elektrického podlahového topení.
Polymercementové stěrky
Samonivelační polymercementové stěrky nejsou vhodné do venkovního prostředí a jako finální vrstvy bez patřičné ochrany do trvale vlhkého prostředí, prostředí s chemickým zatížením kyselinami, organickými rozpouštědly a ropnými produkty a do prostředí s teplotním zatížením nad 400 °C (například úkapy okují ve svářecích dílnách).
Strojně nebo ručně?
Rozhodujeme se na základě dispozice podkladní plochy, podle toho jakou vrstvu budeme vylévat a podle teplotních podmínek, za kterých budeme pracovat, a to vše s ohledem na dobu zpracovatelnosti (otevřený čas) stěrky.
V běžných podmínkách si stěrka po dobu 20 minut (doba zpracovatelnosti, otevřený čas) zachovává rozlivné a samonivelační vlastnosti. Po překročení této doby uvedené vlastnosti velmi rychle ztrácí a nelze ji úspěšně aplikovat resp. upravovat (rozhrnováním, válečkováním). Může docházet k nespojení jednotlivých vrstev, nevyrovnání do roviny, nespojení s podkladem.
Ručně proto doporučujeme provádět plochy do cca 100 m2, strojně pak plochy nad tuto mez. Při ruční aplikaci je potřeba pracovat svižně, bez zbytečných prostojů a v počtu minimálně 3 pracovníků. U strojní aplikace je možno plochu ohraničit vymezovací bariérou. Aplikace se pak provádí ve dvou krocích, tzn. po nalití a zatuhnutí jednoho pruhu se vymezovací bariera odstraní a následuje aplikace zbylého pruhu.
Samonivelační polymercementové stěrky se vyznačují v průběhu tuhnutí a vytvrzování vysokou objemovou stabilitou a na souvislých nedilatovaných podkladech (např. monolitické železobetonové desky) nevyžadují provádění dilatací.