Samonosná dřevěná schodiště
Stojíte před problémem výstavby či rekonstrukce vašeho obydlí a tedy i schodiště? Vězte, že výběr optimálního schodiště je při vytváření interiérů zrovna tak důležitý, jako je například volba vhodné střechy při stavbě domu. Správným výběrem schodišť, tedy i materiálu, tvaru a prostorového řešení můžete vytvořit ve vašem bytě jedinečné a neobyčejně působivé místo. Na druhé straně, podceníte-li výstavbu schodiště, potom nejenže znehodnotíte dojem celé stavby, ale mnohokrát denně budete chodit po místech, která budou pro vás nepříjemná, chladná, či dokonce nebezpečná.
Na schodiště jsou kladeny požadavky technické, provozní, bezpečnostní i funkční a také nároky na snadnou a rychlou údržbu. Schodiště je prostor natolik komplikovaný, že jej nelze řešit samostatně. Provoz schodišť totiž navazuje na další vnější i vnitřní komunikace, souvisí s charakterem domu a stává se součástí řešení již ve stádiu návrhu budovy. Zachování funkce a estetických hodnot proto patří mezi priority zařízení interiéru. Při výběru vhodného typu schodiště bývá obvykle kladen důraz na originalitu návrhu a vysokou kvalitu provedení.
Základní rozdělení schodišť se určuje podle půdorysného tvaru – schodiště přímá, lomená nebo točitá a podle počtu ramen, jimiž je překonávána výška jednoho podlaží – jednoramenná, víceramenná a sdružená. Schodiště se navrhuje zpravidla individuálně. K estetickému dotvoření prostoru slouží nejrůznější typy lomených schodišť. V tomto případě se šířka stupnic mění a jednotlivé stupně jsou kosé. Jejich předností je menší zastavěný půdorysný prostor. Ideální parametry schodišťového stupně vycházejí z běžného kroku – 63 – 65 cm – a jsou jednou provždy dané – výška 17 až 18 cm, šířka 24 až 28 cm. Je logické, že pokud snížíme stoupání, musíme prodloužit nášlap a zvětšit tím počet stupňů na stejnou výšku. Materiálové a tvarové řešení zábradlí se významnou měrou podílí na výtvarném dotváření interiéru, ale je především bezpečnostní součástí schodiště. Slouží k ochraně osob před pádem a používá se jako opora při chůzi. Mezery a jakékoliv otvory ve výplni zábradlí nemají přesahovat 12 cm, jinak by mohlo dojít ke zranění malého dítěte. Výška horní plochy madla se pohybuje v rozmezí 90 - 110 cm. Zábradlí musí být dostatečně stabilní a spolehlivě přichycené k nosné konstrukci.
Vhodně navržené schodiště by mělo být zajímavé, dominantní v prostoru, ale rozhodně by nemělo zabírat zbytečně místo v interiéru. Při navrhování nového schodiště bychom si měli ujasnit, z jakého materiálu schodiště bude a jakou úlohu v interiéru bude hrát. Návrh, výrobu a montáž potom nejlépe svěříme odborné firmě, která pak kvalitně a se strojním vybavením zajistí konečnou instalaci stupňů včetně zajištění povrchových úprav.
Celosvětovým trendem je návrat k přírodním materiálům a z něho vyplývá současná obliba schodišť dřevěných. Návrat k dřevěným schodům není náhodný. Lidé v přetechnizovaném světě, aniž si to často uvědomují, hledají cesty k přírodě, neboť s přírodou, ať chtějí či ne, jsou pevně spjatí. A přírodní materiál, kterým dřevo bezesporu je, tento návrat umožňuje. Z takovéhoto schodiště cítíte teplo, čiší z něho pohoda a klid. Díváte-li se na něj, je pastvou pro oči. Zavřete-li však vaše oči, potom se vaše příznivé pocity mohou ještě umocnit, cítíte jeho charakteristickou vůni a také rychle zjistíte, že je příjemné na dotyk. Ani bosou nohou necítíte chlad. Hrany dřevěných schodů nejsou ostré, tudíž ani nikterak při náhodném uklouznutí či pádu nebezpečné. Nehrozí na nich žádné vážné zranění.
Pro ty, kteří nejsou romantiky, ale dají na fakta, uvedeme několik základních údajů o dřevu. Příjemná dotyková teplota dřeva souvisí s jeho jedinečnými fyzikálními vlastnostmi. Dřevo je totiž mezi ostatními materiály používanými ve stavbách zcela výjimečné. Má vysoké tepelně izolační vlastnosti (nízkou tepelnou vodivost) a zároveň vysokou měrnou tepelnou kapacitu. Na dotykovou teplotu má největší vliv právě vysoká tepelná izolace dřeva. Příjemný dotykový pocit je dán rychlostí, s jakou dochází k výměně tepla mezi lidským tělem a dřevem, jehož se dotýká. Protože má dřevo nízkou tepelnou vodivost, odnímá z těla teplo jen velmi pomalu, i když je teplotní rozdíl mezi nimi vysoký – 10 i několik desítek °C. Zanedbatelná také není vysoká akumulace dřevěného masivu. Čím více dřevěných prvků bude obsaženo v interiéru, tím větší teplo budou akumulovat. V případě vyvětrání nebo přerušení vytápění dřevo vrací teplo do prostoru a přispívá tak ke stabilizaci teploty.
Výborné vlastnosti dřeva využívá i firma SWN Moravia s.r.o., která se nachází na Moravě, v jejím západním koutě, v Jemnici. Byla založena v roce 1996 a je to ryze česká firma. Na její produkci se v současné době podílí cca 75 zaměstnanců. Již od svého založení se specializuje na výrobu samonosných dřevěných schodišť, obložení betonových schodišť a zábradlí. V současné době patří k předním výrobcům ve střední Evropě. Kvalita jejich výrobků je srovnatelná s výrobky předních západoevropských výrobců, o čemž svědčí i to, že zhruba polovina její produkce se prodává na zahraničních trzích, zejména v Rakousku, Německu a na Slovensku. Tato firma se pravidelně účastní řady významných tuzemských i mezinárodních veletrhů. My se s ní setkali například na BAU Mnichov 2003 (viz. článek v časopise Stavebnictví a interiér, 2/03 – Další růst mezinárodního významu BAU). Její obchodní zástupci vás na veletrzích vždy ochotně seznámí s kompletními programy firmy, s druhy dřevin a cenovými relacemi jednotlivých variant.
Ať již budete do interiéru vybírat schodiště v jakémkoliv tvaru, provedení a materiálu, vybírejte v klidu a s rozvahou. Obraťte se na několik odborných firem, které se výrobou a montáží zabývají, prohlédněte si jejich prospekty a ukázky realizací. Vězte, že obecná pravidla pro výběr neexistují, záleží jen a jen na uživateli, jaké řešení zvolí. Mějte na paměti, že schodiště musí odpovídat charakteru interiéru – co se hodí na chatu, nehodí se do zámku nebo do supermoderně pojatého domova. Vezměte v úvahu bezpečnost a fyzické schopnosti uživatelů – dětí, starých lidí a imobilních osob. Špatným rozhodnutím při volbě nevhodných rozměrů (výšky a délky stupňů, úzkým schodištěm, nevhodným madlem, průhledem pod sebe atd.) můžete způsobit každodenní starost některým uživatelům. Budete-li se však radit, diskutovat, přemýšlet a zvažovat varianty návrhu s odbornou firmou, nemůžete učinit špatné rozhodnutí. A budete-li pečliví a rozvážní, dojdete k takovému řešení, které bude lahodit oku i tělu při zdolávání výškových rozdílů. A můžete si být jisti, že se za život do vašich schodů nachodíte dost a dost. Poskytnete-li však schodišti odpovídající péči, čas a prostředky, odvděčí se vám na dlouhé roky – při každém pohledu na něj budete cítit uspokojení, že se vám podařilo ovládnout prostor.