Sanace vad a zvýšení životnosti kontaktně zateplených budov
Většina zateplených budov nedosahuje vlastností podle normativů stanovených zákonem 22/1997 Sb. pro stavební výrobky ETICS, ani deklarované hodnoty kvalitativních tříd Cechu pro zateplování budov. Prováděné zateplování zakrývá zchátralé povrchy stavebních konstrukcí, bez možnosti průběžné údržby, sanace a průkazného měření hodnot trvale zateplených budov. Budovy již po několika letech vykazují vizuální vady: zabarvení fasády, vyznačování spár mezi izolačními deskami s pravděpodobným následkem omezení termoizolační funkce a přídržnosti souvrství se stavební konstrukcí.
Hodnoty, určující plnění úsporných opatření vlivem kontaktního zateplení, bývají převážně určovány parametry českých a evropských norem a předpisů. Ty jsou pak srovnávány s výsledky laboratorních zkoušek maloplošných vzorků, certifikovaných v akreditovaných zkušebnách TZÚS, CIS a podobně. Zatímco vzorky jsou předkládány ve spojení s ideálním podkladem, je u certifikovaného provedení ETICS realizace zcela odlišná. Většina zateplovaných stavebních konstrukcí je nesoudržná, nerovná, zavlhlá, často staticky narušená.
Podle zákona 22/1997 Sb. a dalších vládních nařízení se stává ETICS stavebním výrobkem až po uchycení na podklad. V případě nedodržení parametrů tak vzniká po instalaci na zchátralý povrch vadný stavební produkt ETICS, který nesplňuje ani základní požadavky kladené na jakýkoliv tepelně izolační systém. I když jednotlivé komponenty jako je izolant, adheziva, kotvení a omítky splňují příslušné normativy, celý tepelně izolační kontaktní systém je nespecifikovatelný, nekontrolovatelný a tudíž rizikový.
S ohledem na používané izolační technologie, ale i samotné konstrukce je obdobná situace i u zaváděných pasivních a nízkoenergetických staveb, kde navíc není brán ohled na vlastnosti jednotlivých komponentů vůči klimatickým změnám, hlavně vlhkosti. Nasákavost a destrukce výplňových a izolačních materiálů většinou vyžaduje totální odstranění a likvidaci v podobě směsných stavebních odpadů. Minerální a skelné vlákno, sádrové a lehčené konstrukce, DTD a DVD desky, sláma, hliněné materiály, izolační folie a podobně.
Shrnutí všech zjištěných faktů je tématem inovačních řešení, kterými se zabývají firmy: FANA, s.r.o. (Česká republika) a ECORAW s.r.o. (SR). Jedná se o následující řešení:
- 1. Zabránění destrukci kontaktního zateplovacího systému.
- 2.Omezení tepelných mostů a termoizolačních poruch v místech spár a kotvení izolačních desek.
- 3.Omezení transferu vlhkosti napříč stavební konstrukcí a izolačním souvrstvím.
- 4.Snížení rizik tvoření plísní a řasových porostů na fasádě i v interiéru.
- 5.Snížení difúzního odporu mezi stavební konstrukcí a izolačním systémem vytvořením vzduchové vrstvy.
- 6.Určení podmínek pro průběžné zjišťování stavu za izolantem z hlediska teploty, vlhkosti, proudění vzduchu a tlaku.
- 7.Pravidelné porovnávání údajů z energetického štítku se skutečným stavem zateplené budovy.
- 8.Monitorování skutečných stavů termoizolačních parametrů jednotlivých budov.
- 9.Prodloužení životnosti již kontaktně zateplených budov, kde nebylo docíleno certifikovaných parametrů a tak snížení výskytu směsných stavebních odpadů a zajištění návratnosti vynaložených prostředků.
- 10.Inovace technických řešení pasivních a nízkoenergetických staveb s ohledem na jejich vlhkostní zatížení vlivem klimatických změn.
- 11.Snižování spotřeby pevných izolačních vrstev pod 100 mm tloušťky.
- 12.Optimalizace parametrů stanovených pro zateplovací systémy do mezí skutečné potřeby a technických možností.
Novými inovačními technologiemi Klima a Klima E se podařilo při dodržování certifikovaných parametrů platných pro kontaktní izolace odstranit většinu systémových nedostatků a zmírnit rizika vznikající při nedodržování technologických postupů ETICS.