Sanování vlhkých staveb injektážní technologií
Stavební objekty jsou v oblasti základové konstrukce a v částech umístěných pod zemí vystaveny zemní vlhkosti a agresivním vlivům podzemní vody. Pokud není stavební objekt opatřen kvalitní hydroizolací nebo pokud je tato hydroizolace narušena, může do stavební konstrukce vnikat voda.
1. vnější (např. odkrytí vnější hydroizolace a její výměna, injektáž do okolní zeminy);
2. vnitřní (např. živičné hydroizolace na vnitřní straně, sanační malty);
3. ve vlastní stavební konstrukci (např. podřezávání zdiva, napouštění zdiva, injektáž zdiva).
Samozřejmě je možná také kombinace těchto sanačních postupů.
Jednou z nejefektivnějších metod je použití injektáží do okolní zeminy, v kombinaci se sanačními maltami na vnitřní straně stavebního objektu. Injektáží do okolní zeminy se trvale zamezí přístupu vody ke stavebnímu objektu a nahradí se původní nefunkční hydroizolace. Následně aplikovaným sanačním maltovým systémem se poté opraví provlhlé stěny a umožní se opětovné používání prostorů uvnitř stavebního objektu.
Injektážní postupy umožňují cílené působení na zdroje provlhávání stavebních dílců, které jsou v kontaktu se zeminou. Cílem injektáže je snížení nasákavosti stavebních dílců, či stavebních materiálů zúžením, popřípadě ucpáním dutin a kapilár až k dosažení rovnovážné vlhkosti. Mezi použitelné materiály patří např. roztoky, emulze, suspenze nebo akrylátové gely.
V posledních letech došlo k cílenému rozvoji akrylátových gelů, které se vyznačují mimo jiné následujícími vlastnostmi:
• nízkou viskozitou,
• vysokou reakční rychlostí,
• flexibilitou,
• odolností,
• šetrností k životnímu prostředí.
Další důležitou vlastností, kromě vysoké reakční rychlosti, je také schopnost tuto reakční rychlost regulovat, aby se mohlo ovlivňovat místo, kam se injektážní materiál dopraví. Důležitou vlastností je též jeho odolnost vůči kyselinám, zásadám, roztokům solí a ostatnímu chemickému zatížení. Na použití injektážního materiálu jsou zároveň kladeny, s ohledem na povinnou péči věnovanou oblastem v kontaktu se zeminou a vodou, zvláštní nároky na šetrnost k životnímu prostředí a zdravotní nezávadnost.
Všude tam, kde je narušena hydroizolace objektu, nebo kde není možné z hlediska přístupu ke stavební konstrukci provést odkrytí hydroizolace a její výměnu se jeví použití gelových injektáží do okolní zeminy nebo do stavebního dílce samotného jako efektivní metoda sanace těchto stavebních objektů.
Každý stavební objekt vždy vyžaduje použití takového řešení, které odpovídá a je navrženo podle místních podmínek a možností. Konkrétní řešení sanace stavebního objektu by mělo vždy být navrženo na základě jednání všech zainteresovaných účastníků - projektanta, investora, prováděcí firmy a v neposlední řadě také dodavatele materiálu.
Kancelář firmy MC-Bauchemie v Plzni a její regionální zástupci jsou připraveni a plně kompetentní podat veškeré informace týkající se injektážních technologií a ostatních sanačních materiálů a pomoci navrhnout to nejlepší možné řešení.