Malý prostor bytu designérka šikovně rozdělila na jednotlivé zóny, v kuchyni vznikla jídelní část u barového pultu, obývací kout je u okna

Scandi byt pro slečnu byl za měsíc hotový

Projekt Rezidence Strakonická ve vyhledávané lokalitě v Praze 5 na Smíchově se nachází jen pár kroků od Vltavy, v bezprostřední blízkosti Císařské louky. Svým obyvatelům nabízí veškeré možnosti moderního velkoměsta a zároveň přístup k přírodě – ideální spojení, které vyhledávají hlavně mladí lidé.

Nejinak tomu bylo i v tomto případě. V nově zrekonstruovaném renesančním činžovním domě navrhla interiérová designérka Anke Glut velmi příjemný a do severských tónů laděný byt 2+kk, který nyní obývá mladá slečna. Designérka pochází z Belgie, ale již deset let žije a pracuje v České republice. Řemeslu interiérového designu se vyučila na Škole designu interiérů IDK v Praze. Její výhodou je schopnost domluvit se čtyřmi jazyky, což je pro komunikaci s klienty velkým přínosem – lépe si tím získá jejich důvěru.

Dispozice bytu

Byt o rozloze pouhých 37 m2 se nachází v prvním patře a je orientován na západ. Slunce do něho svítí pozdě odpoledne a k večeru, na oknech jsou tzv. blackout rolety a závěsy, s přehříváním interiéru v létě tedy zatím nebyl problém. Byt je vybaven malou, ale kompletní kuchyní, jídelní stůl má podobu nízkého barového sezení, aby vznikl dostatečný prostor pro pohodlnou a velkou pohovku, kterou si investorka přála. Kuchyňská linka byla vyrobena na míru truhlářem, použil na ni laminátová kuchyňská dvířka, stejně jako u vestavné šatní skříně v ložnici. Ta vznikla podél celé jedné stěny od země až ke stropu a nabízí velkorysý úložný prostor. V ložnici vedle dvojlůžka zbylo ještě místo pro pracovní stůl. V kuchyni chybí digestoř – investorka si ji nepřála, protože většinou vaří lehká zeleninová jídla a stačí jí větrat oknem.

Malý, ale prostorný

Díky optickým trikům se světlem a barvami působí byt na první pohled daleko větší, než ve skutečnosti je. V ložnici jsou velká zrcadla, která jednak odrážejí denní světlo a jednak pokoj opticky zvětšují. Tento zrcadlový efekt použila designérka v bytě hned několikrát – u vstupu do obývacího pokoje a ve vstupní hale, kterou opticky rozšiřují. K pocitu většího prostoru přispívají i jemné světlé barvy, které ještě navíc dodávají bytu severskou náladu – styl scandi je navíc majitelčin oblíbený. Měkkost mu dodávají kusové koberce laděné do podobných barev.

Barový pult v kuchyni slouží jednak jako místo pro stolování, zároveň ale i opticky předěluje místnosti na dvě zóny

Spolupráce šlapala jako hodinky

Designérka si s investorkou rozuměla téměř v každém bodě zařizování interiéru. „Nevyskytly se žádné problémy. Projekt jsem připravovala dva měsíce, včetně nákupu zboží. Využila jsem zimní výprodeje, čímž se dost ušetřilo. Na realizaci jsem pak měla měsíc a v pohodě jsem to stihla,“ vypráví Anke.

S investorkou jsme měly a máme přátelský vztah. Slečna si nechala ráda poradit, neměla čas všechno řešit sama, protože měla plnou hlavu starostí se stěhováním a předáváním starého bytu. Těší mě, že mi naprosto důvěřovala. Finance a koncept bytu jsme si odsouhlasily dopředu, aby bylo všechno jasné a investorka nebyla z něčeho překvapená. Jednoduše mi dala klíče a za měsíc dostala nový byt zpět. S jeho podobou je velmi spokojená.

Barevné ladění bytu se odehrává ve třech tónech – starorůžové, světle šedé a bílé

Jemné ženské barvy

Záměrně jsem použila majitelčiny oblíbené barvy – šedou, bílou a starorůžovou, aby se v bytě cítila co nejlépe a opravdu jako doma. Nechala mi volnou ruku, jen zdůraznila, které barvy by v bytě chtěla rozhodně mít,“ vysvětluje Anke. Investorka měla z předchozího bytu pár kousků nábytku v bílém lesku, které si chtěla ponechat. Zkombinováním se šedou vznikla perfektní barevná souhra. Interiér působí velmi žensky a teple.

Záležet jsme si dali i na osvětlení, zvolili jsme pár luxusních kousků, které celý byt podlé mého názoru velmi elegantně ,rozsvítily´,“ říká Anke. Nad vybavením interiéru dlouho společně s investorkou přemýšlely, ještě před samotnou realizací procházely různé internetové obchody a vybíraly si své favority – většina nábytku, dekorací a textilií pochází z běžných nábytkářských obchodních řetězců. Tapety v obývacím pokoji a ložnici jsou stejné, v malém prostoru se toto řešení nabízí, aby se již tak malá plocha ještě více netříštila.

Fotogalerie

Související články

Autor: Mirka Vernerová
Foto: archiv Anke Glut - Interior design