Schwarzenberský palác hostil účastníky konference ABF k veletrhu FOR ARCH 2007

Před zahájením 18. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2007 se v nově rekonstruovaném Schwarzenberském paláci v Praze 1 na Hradčanském náměstí 2 konala tisková konference. Informace o tom, jak se rekonstrukce paláce povedla, najdete v tomto článku. O veletrhu FOR ARCH se dočtete v článku Oceněné novinky na straně 70.

Krátce z historie paláce

Schwarzenberský palác, národní kulturní památka, je jedním z nejznámějších renesančních paláců v Praze. Byl postaven v letech 1545–1567 architektem Agostinem de Galli pro Jana ml. z Lobkovic, ale v následujících staletích se jako majitelé vystřídali Rožmberkové, Švamberkové, Eggenberkové a Schwarzenberkové a palác prošel řadou stavebních úprav a oprav. V letech 1871–1893 byla podle návrhu Josefa Schulze obnovena sgrafi-ta na vnějších omítkách. V 50. letech minulého století byl palác rekonstruován a poté využíván jako Vojenské muzeum. Nyní je ve správě Národní galerie a po rekonstrukci je připraven pro umístění sbírek renesančního a barokního umění Národní galerie.

Obr. 1: Rekonstruovaný Schwarzenberský palác
Obr. 2: Vchod do paláce, kde probíhala tisková konference

Jak rekonstrukce probíhala

Rekonstrukci předcházel podrobný průzkum a při vlastní rekonstrukci byly zachovány všechny původní dochované prvky, při průzkumu objevené renesanční nástěnné a stropní fresky byly restaurovány (obr. 3) a v 5. patře se podařilo restaurovat dochovanou renesanční výzdobu stropu, kterou tvoří malby na plátně s náměty antických motivů, které jsou vsazeny do dřevěných rámů, takže připomínají kazetový strop (obr. 4). V několika pokojích jsou instalována historická kamna (obr. 5), jinak se z původního mobiliáře nic nedochovalo. Zajímavým prostorem je půda s původními renesančními krovy (obr. 6), která bude také využívána pro výstavní účely.

Obr. 3: Renesanční fresky na stropě paláce
Obr. 4: Výzdoba stropu 5. patra

Požadavky na rekonstrukci

Aby palác vyhovoval současným požadavkům na prostor pro uměleckou galerii, vyžadoval moderní technologická zařízení, výtahy a hygienická zařízení. Technologická zařízení jsou vhodně instalována v jednotlivých sálech, výtahy a hygienická zařízení jsou umístěna v bývalé původní prevertové šachtě, která byla v jednotlivých patrech přepažena skleněnými podlahami. V současné době v paláci probíhá ověřování funkce všech zařízení, od nového roku 2008 by se měly instalovat exponáty, na březen 2008 je plánována vernisáž a poté už se krásné prostory otevřou všem zájemcům.

Obr. 5: Rekonstruovaná kamna

Kdo se na rekonstrukci podílel

Architekty rekonstrukce byl Ing. arch. Tomáš Šantavý, Ing. arch. Svatoslav Hladník a Ing. arch. Božena Svátková, projektantem Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby, spol. s r.o.

Rekonstrukce paláce byla přihlášena do soutěže ARCHITEKT ROKU 2007 v kategorii A – Realizované stavby. Přihlašovatelem do soutěže je UNISTAV, a.s.

Obr. 6: Renesanční krovy

Literatura

[1] ARCHITEKT ROKU 2007. Celostátní soutěž pod záštitou prof. Ing. Václava Havlíčka, CSc., rektora ČVUT a Ing. Martina Římana, ministra průmyslu a obchodu ČR

1 Doc. Ing. Milan Kašpar, CSc., Fakulta stavební ČVUT Praha, e-mail: kaspar@fsv.cvut.cz. Zpracováno v rámci grantového projektu 103/06/0617 „Vliv použití progresívní techniky na urychlení technologických a měřících procesů“ Grantové agentury ČR.
Autor:
Foto: Archiv autora