Se zabezpečením počítejte už při vytváření projektu
Ať už renovujete objekt nebo stavíte nový, vyplatí se předem počítat i s kvalitním zabezpečením. Instalace prvků zajišťujících bezpečí pak totiž může proběhnout přímo při realizaci projektu a lze lépe určit vhodné umístění bezpečnostních prvků vzhledem k dostupnosti, viditelnosti nebo poloze dveří a oken. Možností ochrany je mnoho, v nových objektech se při výběru často zohledňuje vzhled viditelných zabezpečovacích prvků, praktičnost a přehlednost jejich ovládání, spolehlivost a dostupnost.
Na trhu s bezpečnostními prvky nalezneme řadu možností, které poskytují základní úroveň zabezpečení. Dostupné jsou například bezpečnostní dveře, tvrzené sklo oken nebo elektronický zámek dveří. Vyšší úroveň ochrany nabízí elektronické zabezpečovací systémy s alarmy, které bývají dostupné ve sběrnicové i bezdrátové variantě.
Sběrnicové prvky se využívají především u novostaveb, kde se se zabudováním kabelů dá počítat již při tvorbě projektu. Bezdrátová varianta pak vyniká především rychlou instalací v již zabydlených prostorech bez nutnosti zasahovat do interiéru. Většina objektů však využívá kombinace obou typů prvků.
Při výběru zabezpečovacího systému si také ověřte, zda splňuje předepsané normy, které definují způsob návrhu, montáže a servisu poplachových, zabezpečovacích a tísňových technologií. Obecně se lze zaměřit na normu ČSN EN 50131-1 ed. 2, která většinu požadavků shrnuje. Výhodou je schválení systému Českou asociací pojišťoven, v důsledku čehož může majiteli objektu klesnout cena pojištění.
Do čeho vlastně investujeme?
Funkce nejmodernějších alarmů společně s jednoduchým ovládáním reprezentuje jeden z nejoblíbenějších zabezpečovacích systémů JABLOTRON 100 od českého výrobce Jablotron. Profesionální montážní partneři Jablotronu připraví návrh přesně na míru danému objektu a následně instalují na určené bezpečné místo centrální ústřednu, která celý systém ovládá. Objekt lze rozdělit do několika samostatně fungujících částí, kterým se říká sekce, z nichž každá má své přidělené detektory, klávesnice, ale i sirény či uživatele. Počet sekcí v systému může být až 15 a celkem lze připojit až 120 bezdrátových nebo sběrnicových prvků – detektorů, čidel apod. Nejčastěji se využívají detektory pohybu, teploty, rozbití skla a magnetické detektory otevírání dveří a oken.
Pomocí detektorů kontroluje JABLOTRON 100 dění v prostorech a vyhodnocuje nasbírané informace. V případě neočekávané události alarm ihned informuje vybrané kontakty a případně i Bezpečnostní centrum JABLOTRON, pokud je na něj objekt připojen. Tam vyškolení operátoři poplach okamžitě vyhodnocují, telefonicky kontaktují majitele s ověřením vzniklé situace nebo vysílají ke střeženému objektu profesionální zásahovou jednotku.
Kromě zabezpečení systém nabízí i řadu automatizačních funkcí, např. elektrické ovládaní dveří, automatické zapnutí osvětlení nebo vzdálené ovládání spotřebičů (topení, garážových vrat apod.). Celý systém lze navíc ovládat pomocí mobilní aplikace MyJABLOTRON, kterou má uživatel k dispozici kdykoliv a kdekoliv.
Závěrem
Více o produktech společnosti Jablotron se dozvíte na webových stránkách www.jablotron.cz nebo na bezplatné lince 800 800 522.