SIO materiály – progresivní a ekologické
Vývoj v oblasti stavebních materiálů a technologií jde rychle kupředu. Kromě vylepšených tradičních materiálů se na trhu objevují zcela nové materiály, splňující přísná tepelně technická kritéria, s minimální ekologickou zátěží životního prostředí. Mezi takovéto progresivní materiály patří i SIOPOR.
SIO materiály
SIO materiály jsou vyrobené na bází přírodních minerálních materiálů a neobsahují žádné zdraví škodlivé látky. Základem všech SIO materiálů je oxid křemičitý (SiO2). SIOPOR je druhem umělého velmi lehkého kamene, s podobnými vlastnostmi jako všem známý keramzit. SIOPOR jsou vlastně pěnové – keramické, pórovité kuličky, vznikající při chemicko - mechanické reakci sloučenin křemíku, sodíku a vody. Kuličky jsou kalibrované na rozměry od 0,1 do 6 mm. Díky velkému rozsahu frakcí má SIOPOR ve stavebnictví široké spektrum využití od výroby omítek, malty, štukatérských směsí, včetně lehkých betonů, tepelně-izolačních desek, zásypového materiálu až po nehořlavé nátěry a lepidla. Dá se využit jako aditivum při výrobě plastu a gumy i jako absorbent ropných produktů.
Řez kuličky SIOPORU. Průměr kuličky cca 6 mm
Vlastnosti SIOPORu.
Jednou z důležitých základních vlastností SIOPORu je velká pevnost v tlaku – kuličky se nerozpadávají při míchání s jinými materiály. Výraznou předností SIOPORu je nízká tepelná vodivost. Při 0% vlhkosti materiálu je λ0=0,043 W.m-1.K-1. V reálných podmínkách při vlhkosti materiálu 36 %, je rozdíl jen minimální - λ36=0,046 W.m-1.K-1. Jednou z důležitých základních vlastností SIOPORu je velmi nízká objemová hmotnost 60 kg.m-3, ale i přitom kuličky SIOPORu jsou dost pevné v tlaku. SIOPOR se vyznačuje chemickou stabilitou, odolností proti vodě, dobrou propustností vodních par. Není elektrostatický ani toxický, neobsahuje žádné chemické přísady ani organické složky, neumožňuje tedy ani šíření plísní a nevytváří vhodné podmínky pro hmyz nebo hlodavce. Má dlouhou životnost a po jejím ukončení je 100% recyklovatelný. SIOPOR dokáže odolávat teplotám až do 700 °C, při požáru se z něj neuvolňují žádné škodliviny. Při teplotách nad 800 °C se SIOPOR mění na sklokeramický materiál.
Zjednodušeně se dá říct, že objemová hmotnost SIOPORU a součinitel tepelné vodivosti λ jsou srovnatelné s technickými parametry syntetických a hořlavých materiálů (PER, PES), ze kterých se při požáru vylučují škodliviny. Kuličky SIOPORu jsou hotovým produktem (např. pro izolační zásypy) a zároveň jsou základní surovinou pro výrobu dalších SIO materiálů. Je ideální pro renovaci kleneb ve starých domech.
SIOTERM
Zpracováním na vibrolisu se z kuliček SIOPORu vyrábí desky SIOTERM. Mají nízkou objemovou hmotnost a výborné tepelně - izolační a zvukově - izolační vlastnosti. Nachází široké možnosti použití při zateplování zdí, střech, suterénů, speciálně upravené se používají i na zavěšené stropy. Dá se s nich postavit i nenosné příčky. Stejně jako základní materiál jsou nehořlavé a netoxické. Desky SIOTERM lze využít také v průmyslových stavbách – na izolace horkých povrchů (do 600 °C) nebo zateplení potrubí.
SIOPOR-BETON
Směs SIOPORu s vodou a cementem se nazývá SIOPOR–BETON. Vyrábí se ve variantách s objemovou hmotností 300, 400, 500 a 600 kg.m-3. Využívá se jako tepelně-izolační a zvukově-izolační beton pro vertikální a horizontální konstrukce. Lze s něj vytvořit vyrovnávací a výplňové vrstvy, protihlukové vrstvy na stěny. SIOPOR–BETON je nehořlavý, při lepení izolačních pásů na jeho povrch může být použit i plynový hořák.
Prefabrikovaný výrobek SIOBLOK
Vyrábí se z SIOPOR-BETONU o objemové hmotnosti 400 kg.m-3. Délka tvarovky je 60 cm, výška 22, hloubka 20, 25 nebo 38 cm. Z tvarovek SIOBLOKU se dělají nenosné konstrukce vnitřních a vnějších stěn nebo nosné konstrukce nízkopodlažních objektů (max. 2 nadzemní podlaží.)
Tepelně – izolační blok se SIOPORovým zásypem
Omítky SIOPOR
Přidáním SIOPORu při výrobě cementových, vápno-cementových a sádrových omítek a malt se zlepšují jejich tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti. Kulový tvar SIOPORu zabezpečuje vyšší odolnost v tlaku a ohybu, proto je ideální na tvorbu strukturálních omítek. Když se nahradí perlit SIOPORem, omítka má vyšší pevnost v tlaku a současně se sníží spotřeba sádry a chemických aditiv až o 20 %. Ve prospěch SIOPORu mluví i nízká nasákavost (po 30 minutách od ponoření do vody dosahuje 24 - 30 objemových %). Malty a omítky s použitím SIOPORu mají vysokou přilnavost k ostatním stavebním materiálům.
SIOFARB
SIOFARB je víceúčelový nehořlavý materiál, vyrobený patentovanou technologií. Je to vlastně jednosložková, ve vodě rozpustná homogenní pasta, která se používá jako protipožární nátěr nebo jako ekologicky čisté pojivo (tmel, lepidlo). Má vysoký obsah krystalický vázané vody, která se uvolňuje při tepelném zatížení (např. při požárech). Kromě vody se při požáru neuvolňují žádné zplodiny, nátěr je nehořlavý, netoxický a ekologický. Dá se použit na všechny druhy stavebních materiálů s výjimkou skla a hliníku. V kombinaci s minerální vlnou se používá jako vyplň do protipožárních dveří, které dokážou odolávat ohni až 150 min. SIOFARB se používá i jako pojivo při výrobě dřevěných překližek, čím se zvyšuje jejích požární odolnost. Spojením SIOFARBu a těžko recyklovatelného odpadu (vícevrstvé obaly tetrapack, jednorázové obaly, polymer) vznikne nehořlavý kompozitní materiál s širokými možnostmi využití.
SIOPOR
Vlastnosti materiálu SIOPOR:
- nízká tepelná vodivost (nezáleží na vlhkosti materiálu)
- vysoký teplotní rozsah použitelnosti (do 700 °C)
- nehořlavost - třída hořlavosti A
- velmi dobrá zvuková izolace
- dostatečná pevnost a nosnost
- vynikající propustnost vodních par
- výborná schopnost vysušení
- je antistatický
- nevhodné podmínky pro plíseň, hmyz a hlodavce
- není toxický, neobsahuje chemické přísady
- 100% recyklovatelnost
- nesmršťuje se
- dlouhá životnost:
SIOPORu (v suchém stavu min. 50 let záruky),
SIOPOR–BETONu (SIOPOR + cement + voda) srovnatelná s životnosti betonu.
SIOPOR je jako tepelně izolační zásypový materiál výborně použitelný ve volně loženém stavu. Diky své schopnosti dokonalé naplňovat prostory, včetně konstrukcí s nepravidelnou geometrii, umožňuje provést ideální zateplování bez jakýchkoliv vzduchových spár. Tloušťku vrstvy je třeba dimenzovat dle žádaného tepelného odporu. (viz. Tab. tepelného odporu)
Využití:
- Lehké, tepelně-izolační zásypové materiály
- Výroba lehkých tepelně-izolačních malt, omítek a štukaturních směsi
- Výroba lehkých tepelně-izolačních betonů
- Materiál na výrobu lehkých tepelně-izolačních stavebních desek, bloků a prefabrikátů
- Tepelný izolátor pro dlouhodobé skladování vin v domácnosti
- Tepelně, zvukově-izolační beton
- Vyrovnávací a výplňové vrstvy
- Protihlukové vrstvy na stěny
- Výroba stěnových, zvukově-izolačních a absorpčních dílců a tvarovek
- Výroba komínových dílců a tvárnic, krbových vložek
Tepelná izolace bez zmenšení obytné plochy: zasypání SIOPORu do pórovitých cihlových bloků se provádí při ukládání stěn.
Používání tepelně-izolačních cihlových bloků, které používají SIOPOR jako zásyp, nevyžaduje odborných znalosti a složité technologie.
Jednoduché používání nasypu SIOPOR během zednických prací Vás ušetří dalších investicí a dalšího vnějšího zateplení budovy.
SIOPOR-BETON
Směs materiálu SIOPOR a cementu s vodou se nazývá SIOPOR-BETON.
Lze jednoduše vyrobit i v domácích podmínkách za pomoci bubnové míchačky.
Panelový dům Ostrava, Šeříková ulice, pokládání hydroizolace na střechu ze SIOPOR–BETONu
Využití:
- Tepelně, zvukově-izolační beton
- Vyrovnávací a výplňové vrstvy
- Protihlukové vrstvy na stěny
- Výroba stěnových, zvukově-izolačních a absorpčních dílců a tvarovek
- Výroba komínových dílců a tvárnic, krbových vložek
Obytný dům Kijev, Zvukově a tepelně-izolační podlaha ze SIOPOR-BETONu, (ρ=400 kg.m-3), celková upravená plocha 40 000 m2
SIOPOR-BETON je izolační materiál, který lze s výhodou použít především pro tepelnou izolaci podlah s/bez podlahového vytápění. Vlastnosti SIOIPOR-BETONu při použití cementu tř. 32.5:
ρ: 220 – 600 kg.m-3, λ: 0,08 - 0,13 W.m-1.K-1, pevnost v tlaku: 0,032 - 1,53 MPa