Skleněná krychle Muzea umění ve Stuttgartu

Sklo je velmi zajímavý materiál. O tom svědčí široké využívání výrobků na bázi skla, od uměleckých objektů přes konstrukční aplikace až po přenos informací. Výjimkou není ani stavebnictví, jako příklad architektonicky působivého použití plochého skla uvádíme budovu Muzea umění ve Stuttgartu.

Oslovuje okolí

Kunstmuseum Stuttgart, navržené berlínskými architekty Hascher & Jehle, je konečně hotovo. Urbanistická debata, kterou provázely tři architektonické soutěže, trvala více než dvě desetiletí. Dnes má muzeum podobu skleněné kostky: je záměrně projektováno tak, aby svou subtilní elegancí výrazně obohatilo okolní zastavěný prostor i celkovou identitu města. Podstatně tak ožilo léta zanedbávané náměstí Kleiner Schlossplatz na Knigstrae, věhlasné nákupní třídy ve Stuttgartu.

Hra protikladů

Stavba, viditelná už z dálky, obklopuje kamennou krychli z vápence. Jako magnet vyplněný světlem tak přímo vyzývá návštěvníky k pohybu mezi výstavními prostorami muzea, jež jsou z větší částí skryté pod zemí. Architekti skvěle využili kontrasty a tím učinili z působivého muzea v městském centru Stuttgartu živoucí reflexi tvůrčího génia, čili umělecké dílo samo o sobě. Hra protikladů, jež skýtají kombinační možnosti skla a kamene, tedy viditelné a neviditelné, zjevné a skryté, nadzemní a podzemní, denní a noční, to byl klíč ke zpracování tohoto šperku moderní architektury.

Technicky vysoce vyspělé sklo s řadou funkcí

Multifunkční sklo představovalo jediný prostředek, který byl schopen vyrovnat se současně s různorodým technickým provedením i s uměleckými výzvami této rafinované budovy. Architekti požadovali materiál poskytující maximální světelnou propustnost, ale zároveň sklo s extrémně nízkým slunečním faktorem a minimální U-hodnotou. Bylo také nutné, aby sklo mělo neutrální vzhled bez barevného odstínu, a aby odráželo co nejméně světla. Takto exponovaná stavba navíc vyžadovala dodržení těch nejpřísnějších bezpečnostních norem, což se týkalo zejména skla použitého na vnější plášť fasády.

Lidé, kteří na projektu pracovali, se rozhodli pro průkopnické řešení jedinečné kombinace skel od společnosti Glaverbel. Snoubí se v něm vyzkoušený a osvědčený Stopsol Super Silver Clear s Energy. Přínosem této varianty je propojení pyrolytické ochranné vrstvy (tvrdá vrstva) s vysoce selektivní magnetronovou ochrannou vrstvou (měkká vrstva). Skleněná fasáda stuttgartského muzea představuje plochu o rozměru 2.800 m2. Má vnější plášť z vrstveného bezpečnostního skla, které se skládá z extra čirého tvrzeného skla tloušťky 10 mm a z tvrzeného 8 milimetrového skla Stopsol Super Silver Clear. Obě skla spojuje fólie o síle 1,52 mm. Vnitřní plášť fasády je z tvrzeného skla Energy o tloušťce 10 mm. Šestnáctimilimetrová mezera je vyplněna argonem. Tato kombinace skel umožňuje vynikající tepelné a zvukově-izolační vlastnosti.

Optimální sluneční faktor a sklo se sítotiskem

Aby bylo možné udržet energii vstupující do budovy na minimálních hodnotách i za podmínek maximálního záření a optimalizovat tak sluneční faktor, pokrývá část tabulí izolačních skel potisk na ochranné vrstvě Stopsol. Jde o pruhovaný vzor v odstínech světle šedé.

Sluneční faktor 24 % podle normy EN 410 překonává technické požadavky budovy a pomáhá uvnitř kostky udržovat vyrovnané a pohodlné klima.

Tato technicky dokonalá, neobyčejná budova je sama o sobě otevřenou pozvánkou k návštěvě či prohlídce. Z muzea se tak stává poutavý artefakt, který návštěvníky mlčky vybízí, aby vstoupili dovnitř a vstřebali potřebnou dávku umění.

Více informací o produktech společnosti Glaverbel najdete na internetové stránce www.MyGlaverbel.cz.

Glaverbel Czech a.s., člen skupiny Glaverbel

Glaverbel Czech a.s., člen skupiny Glaverbel, je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě.

Glaverbel působí jak v oblasti základních skel (float, skla s povlaky, dekorativní skla, skla vrstvená a zrcadla velkých rozměrů), tak skel opracovaných (skla i zrcadla pro architekturu, nábytek a dekoraci interiérů, skla pro dopravní aplikace a speciální skla pro průmyslové použití). Produkty Glaverbelu jsou prodávány po celém světě. Průmyslové závody se nalézají v celé rozšířené Evropě, od Španělska až po Rusko a čítají 16 závodů na výrobu floatu a kolem 200 výrobních provozů, které se zabývají zpracováním skel. Glaverbel zaměstnává kolem 16 600 lidí na celém světě.

Informace o projektu:
Budova: Stuttgart Art Museum
Adresa: Schlossplatz 2, centrum Stuttgartu
Nájemce: Stiftung Kunstmuseum Stuttgart GmbH
Architekti: Hascher & Jehle, Berlín
Pozemek: 8 691 m2
Výstavní prostor: 4 450 m2
Skleněná fasáda: přibližně 2 800 m2
Výrobce skleněné fasády: Glaverbel
1 Redakčně upravil Petr Volf
Autor: Petra Rousová
Foto: Archiv společnosti Glaverbel