Sklo pro udržitelné stavební projekty. Blíže k uhlíkové neutralitě
Sklo je hojně využívaný materiál, který svůj potenciál dokáže uplatnit z hlediska široké škály funkčních vlastností v komerční i rezidenční výstavbě. Navíc je recyklovatelné a po ukončení životnosti jednoho sklářského výrobku lze střepy použít pro výrobu dalších materiálů (např. izolačních) nebo je vrátit zpět do výroby plochého skla. Jelikož je výroba skla extrémně náročná na energie, společnost AGC dlouhodobě hledá způsoby ke snížení dopadu svých aktivit na životní prostředí.
Strategii společnosti AGC tvoří dva základní cíle. Prvním je být v přední linii při vývoji nových produktů a přinášet klientům udržitelné výrobky. Druhým cílem je, aby byly při výrobě těchto produktů používány technologie, které budou nejvhodnější z ekologického hlediska a budou minimalizovat dopad na životní prostředí.
„Dosažení uhlíkové neutrality vyžaduje komplexní transformaci naší výroby skla,“ říká Davide Cappellino, prezident AGC Architectural Glass Europe & Americas Company. „Zahrnuje jak získávání a používání udržitelných surovin a zvyšování obsahu střepů, tak způsob tavení skla pomocí nových technologií, alternativních energií s rostoucím podílem obnovitelné elektřiny, aniž bychom opomíjeli vzhled a funkci našich výrobků napomáhajících optimalizaci klimatických benefitů během své životnosti.“
Udržitelnost bez kompromisu
Společnost AGC Glass Europe již oznámila svůj závazek na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 i cíl, kterým je snížení přímých a nepřímých emisí CO₂ o 30 % do roku 2030 (v emisních kategoriích 1, 2 a 3 v porovnání s rokem 2019). Plán pro dosažení tohoto cíle a snížení nepřímých emisí CO₂ zahrnuje řadu opatření pro nadcházející roky. Tato opatření jsou založena na integrovaném přístupu – od výzkumu a vývoje, přes zásobování a výrobu, celý dodavatelský řetězec a dopravu až po ukončení celého cyklu v souladu s přístupem Cradle to Cradle.
Komplexní přístup k udržitelné výrobě skla s nízkou uhlíkovou stopou zahrnuje u AGC šest klíčových sfér:
- udržitelné získávání surovin,
- používání vysoce výkonných tavicích pecí,
- větší využívání skleněných střepů (recyklovaného skla),
- využívání ekologických zdrojů energie,
- optimalizaci dopravy mezi závody zajišťujícími dokončovací procesy (vrstvení skel, nanášení povlaků),
- optimalizaci přepravy hotových výrobků k zákazníkům.
(zdroj: www.agc-yourglass.com)
Na rostoucí poptávku trhu po udržitelných produktech odpovídá společnost již dlouhodobě svou širokou škálou skel pro všechny aplikace. Do svého portfolia výrobků nyní zařadila i sklo se sníženou uhlíkovou stopou. Sklo Low-Carbon Planibel Clearlite jakožto základní sklo je k dispozici pro klíčové škály skel: bezpečnostní skla, tepelněizolační skla a skla s protisluneční ochranou. Díky komplexnímu procesu, který zahrnuje výše uvedené oblasti, vyrábí společnost AGC plavené sklo Low-Carbon Planibel Clearlite, jehož uhlíková stopa činí pouhých 5,5 kg CO₂ ekv. na m² při tloušťce skla 4 mm. Pro srovnání, standardní čtyřmilimetrové plavené sklo má GWP (Global Warming Potential) 10,3 kg CO₂ ekv. na m².
Tyto nové výrobky ze skla s nízkou uhlíkovou stopou si zachovávají stejný estetický vzhled, kvalitu a technické parametry jako tradiční ploché sklo AGC. Třetí stranou ověřené EPD (Environmental Product Declaration) těchto výrobků, jakož i klíčových výrobků, je k dispozici prostřednictvím konfigurátoru skel AGC.
Sklo v interiéru: reflexe na přání
Sklo zakládá svou oblíbenost na jedinečné vlastnosti a tou je odrazivost (reflexe). V zásadě platí, že lesklé materiály odrážejí světlo a tudíž prostor opticky zvětšují; naopak…
Nové technologie
První sklo s nízkou uhlíkovou stopou bylo úspěšně vyrobeno v závodě v belgickém Moustier (mj. vůbec první závod na výrobu plaveného skla založený v kontinentální Evropě), jenž byl následován závodem ve francouzském Seignbouse. Třetím závodem je německý závod Osterweddingen, v němž proběhla úprava výrobní linky v loňském roce. Během provozu byl instalován elektrický posilovač přímo do podlahy tavicí pece. Tato jedna z inovativních průlomových technologií vyvinutá ve vlastním výzkumném středisku společnosti AGC znamená přímé použití elektřiny jako zdroje energie pro tavení skla.
Dalším významným krokem ve snaze dosáhnout uhlíkové neutrality je pilotní projekt Volta, při kterém spojili své síly globální výrobci plochého skla a lídři v oblasti udržitelnosti – společnost AGC a Saint-Gobain. Průlomový projekt linky na výrobu litého vzorovaného skla v závodě Barevka v Dubí u Teplic, finančně podporován z Inovačního evropského fondu, by měl velmi výrazně snížit přímé emise CO₂. První linka tohoto typu v České republice bude z 50 % elektrifikována a z 50 % bude využívat kombinaci kyslíku a plynu. Kromě nejnižších možných emisí oxidu uhličitého dosáhne zrekonstruovaný závod také nejvyšších standardů v oblasti bezpečnosti, životního prostředí (NOx, SOx), spotřeby energie a kvality.
Investoři volí udržitelné stavební projekty
Investoři a majitelé budov stále častěji požadují, aby se v jejich projektech používaly udržitelné materiály. Udržitelné budovy mají menší ekologickou stopu, minimalizují spotřebu neobnovitelných zdrojů a snižují emise skleníkových plynů. Ve fázi projektu je třeba zohlednit různé aspekty, jako je použití dekarbonizovaných materiálů, recyklovatelnost, možnost opětovného použití stavebních prvků a snížení množství odpadu, a to jak během procesu výstavby, tak i po ukončení životního cyklu budovy. Pro investory a vlastníky hovoří i finanční argumenty: zdravé a ekologické budovy znamenají vyšší nájemné a vyšší prodejní ceny, čímž se zase zvyšuje potenciál dlouhodobého růstu hodnoty investice. V souladu s tím mohou investoři a investiční manažeři díky snaze o udržitelná portfolia aktiv řešit své cíle v oblasti nepřímých emisí navazujících činností (Scope 3) a zlepšit své reference v oblasti ESG (Environmental, Social, Governance – vyjadřuje hodnocení environmentálních, sociálních a správních aktivit společnosti). Podle Klimatické výzvy [1] se podíl skleněné fasády na celkovém zabudovaném uhlíku budovy pohybuje od 10 % do 20 %, což představuje významnou motivaci v ESG strategiích jak pro výrobce, tak investory.
Rostoucí poptávka po udržitelném stavebnictví se u společnosti AGC Glass Europe již projevuje v prvních projektech, které využívají sklo s nízkou uhlíkovou stopou AGC:
- Výzkumné a diagnostické středisko UMC, Amsterdam, Nizozemsko. 1 600 m² skla Low-Carbon ipasol Ultraselect 62/29 (sklo s protisluneční ochranou) a skla Low-Carbon Planibel Clearlite (jednoduché sklo).
- Nervesa 21, Milán, Itálie. 6 500 m² skla Low-Carbon Stratophone 66.2 a skla Low-Carbon Planibel Clearlite.
- Mobilis, Brusel, Belgie. Projekt přestavby společnosti D‘Ieteren Immo. Low Carbon Stratobel 44.2 a Low-Carbon Stratophone 44.2.
- NDR Fernsehen, Hamburk, Německo. Na fasádě nové budovy televize NDR Fernsehen v hamburské čtvrti Lokstedt bylo použito přibližně 2 000 m² skel Low-Carbon Stratobel iplus 1.1 a Low-Carbon Energy 72/38.
Hledáte-li odborné posouzení vašeho projektu z hlediska použití skla s nízkou uhlíkovou stopou, kontaktujte odborníky na sklo společnosti AGC Flat Glass Czech.
Zdroje:
[1] RIBA 2023 Climate Challenge. Royal Institute of British Architects. www.architecture.com